TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Mobilya sektörünün sorunları, ASO'da ele alındı


25.10.2018 / AnkaraMobilya sektörünün sorunları ve çözüm önerileri, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin de katıldığı, Ankara Sanayi Odası'nda (ASO) gerçekleştirilen toplantıda ele alındı. ​

TOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Meclis Başkanı Ercan Ata toplantıda yaptığı konuşmada, mobilya alanında yaklaşık 38 bin firmanın 500 bin çalışanıyla hizmet verdiğini ifade ederek, sektörün sorunları konusunda detaylı çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

 

Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati de Bakanlık olarak piyasayı dinleyip sorunlara çözüm üretmeye çalıştıklarını, Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırının etkilerinin en az şekilde hissettirilmesi için de çaba gösterdiklerini bildirdi.

 

TOBB Mobilya Ürünleri Meclis Danışmanı Hamza Çınar ise toplantıda gerçekleştirdiği sunumda özellikle sektörde kullanılan boya, kereste, vernik, levha gibi girdilerin fiyatlarında 2016'dan bu yana çok ciddi artış yaşandığına işaret ederek, "Sektör ihracatı iyi gidiyor. Son 17-18 yıldır dış ticarette açık vermeyen bir sektör. Buna karşın tüketicinin alım gücü düştü ve fiyat oluşumlarındaki etik değerler kayboldu" ifadesini kullandı.

 

ASO Mobilya Sanayi Komite Başkanı Metin Gültepe de sünger üretiminde ham madde ihtiyacına dikkati çekerken, ASO Orman Ürünleri Sanayi Komitesi Başkanı Kemal Bayramoğlu, mobilya sektöründe günlük 30 bin metreküp yonga ve lif levha tüketildiğini, gerekli ham madde için yıllık 15 milyon ton endüstriyel oduna ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Ham madde ihtiyacının 9 milyon tonunun iç piyasadan, kalanının ithal olarak sağlandığını belirten Bayramoğlu, "Ham madde tedarikinde sorun yaşanması kapasite oranlarını düşürmekte, üretim ve fiyatları olumsuz etkilemektedir" görüşünü savundu.

 

ASO Ofis Mobilyaları Sanayi Komite Başkanı Yavuz Erbaz da "DMO kataloğunda yer alan firmaların doğru biçimde belirlenmesi ve bu firmaların gerçekten üretici ve sektörü temsil eden, belli kalitenin üzerinde iş yapan firmalar olması gerektiğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA