TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

CERN Teknoloji Transfer Ofisleri Zirvesi İstanbul’da gerçekleştirildi


01.06.2016 / İstanbulTürkiye CERN Teknoloji Transfer Ofisleri Zirvesi 30 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi, TOBB ETÜ ve TOBB işbirliği ile düzenlenen zirveye teknoloji transfer ofislerimiz(TTO), firmalarımız, üniversitelerimizden öğretim üyelerimiz ile kamu kurum ve kuruluşlarımızdan temsilciler katıldı.​

TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi, zirvede CERN Ortak Üyeliği ile elde edilen pek çok kazanımların yanında, Teknoloji Transferi alanında CERN de açılan fırsatlar hakkında kısa bilgiler sundu.

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yüksek Enerji Fiziği Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Serkant Ali Çetin, Türkiye’nin bilimsel alanda katıldığı projeler, projelerin konuları ve ilgili Üniversitelerin yaptığı çalışmalar ile iletişim bilgileri hakkında kısa bir sunumda bulundu.

 

CERN Teknoloji Transfer Ofisi Grup Lideri Dr. Giovanni Anelli ise CERN de yürütülen çalışmalardan doğan teknolojik yenilikler ve bu yeniliklerin üye ülkelerdeki araştırmacı ve firmalarla paylaşımından çeşitli örnekler sundu.  CERN teknolojilerinin paylaşımı ile doğan yeni şirketler veya yeni ürünler hakkında bilgiler yanında halen CERN portföyünde yer alan ve kullanıma açık teknolojiler ile bunların Türk araştırmacı ve firmalarla paylaşımında nasıl bir yol izlenebileceği konularında açıklamalar yaptı.  Yine Türkiye de Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan kurum ve firmaların ihtiyaç duydukları teknolojik işbirliği imkanlarının CERN deki teknolojiler ile ilgili olması durumunda izlenecek prosedürlerinde tartışıldığı oturum, karşılıklı soru ve cevap bölümü ile son buldu.

 

31 Mayıs Salı günü ise başvuruda bulunup kayıt yaptıran TTO ve firmalarımız, Dr. Giovanni Anelli ile birebir görüşmelerde bulunarak kendi alanları ve çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA