TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Şanlıurfa Genç Girişimciler kurulundan “Etik” Konferansı


01.06.2014 / “TOBB Şanlıurfa Genç Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen “Değerler Işığında Etik” konulu konferans Şanlıurfalı genç girişimcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.​

Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sedat  Murat’ın konuşmacı  olarak katıldığı  “Değerler Işığında Etik” temasının işlendiği konferans, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, TOBB GGK İcra Kurulu Başkanı Mahmut Barut, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Vildan Polat, Genç iş adamları ve genç girişimcilerin katılımıyla düzenlendi.


Değerlerimizin ışığında bir girişimciliği ele almamız gerekiyor

TOBB GGK Başkanı Mahmut Barut konferansın açılışında yaptığı konuşmada; “Konferansın sonunda kendimize sormamız gereken soru şu; ekonomik bir kalkınma mı? Yoksa değerlerimize dayalı bir kalkınma mı? Bu soruların ışığında kendimize bir yol haritası çizmemiz adına bu konferansın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 


Toplumu ayakta tutan en büyük unsur etik

Prof. Dr. Sedat  Murat, Şanlıurfalı genç girişimcilere verdiği konferansta, toplumu ayakta tutan en büyük unsurların başında Etik’in geldiğini vurgulayarak özellikle kamu görevlilerinin dikkat etmesi gereken etik kurallarını anlattı. Murat konuşmasında “Etik ve adalet kamu yöneticilerinin önemli bir özelliğidir. Bir kişiyi bir topluluğu sevmesek dahi adaletten ayrılamayız. Kim olursa olsun kamu görevlileri herkese eşit davranmak zorundadır” dedi.


Konferansın sonunda soruları da yanıtlayan Prof. Dr. Sedat Murat  iş etiği konusunda Ahilik kurumu ile ilgili bir soruyu yanıtlayarak; Ahi birlikleri bulundukları dönem ve şartlar itibari ile birçok fonksiyonu bir arada yürüttüler. Ahi birliklerinin yönetim ve üretim biçimini bugün itibarı ile uygulamak mümkün değildir” dedi.


Ahi Birliklerinden alacağımız çok büyük dersler var

Ahilik döneminde uygulanan kalite, disiplin, ahlak kuralları, tüketici hakları gibi bir arada yürütülen fonksiyonlarla ilgili bugün onlarca kuruluş olduğunu ifade eden Murat; “Ahi birliklerini çok inceleyen ve bu konuda dersler veren birisi olarak bugün Ahiliğin temsil ettiği insan hakları, tüketici hakları, sosyal denge ve gelişme, demokrasi vs Sivil Toplum Kuruluşu anlayışına çok ihtiyacımız var. Bugün maalesef Ahi Birlikleri düzeyinde değiliz. İnsan, ahlak anlayışı, kurum kültürü bakımından Ahi Birliklerinden alacağımız çok büyük dersler var” dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA