TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bingöl balı ve Osmaniye yer fıstığı AB'den coğrafi işaret tescili aldı


10.07.2024 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bingöl balının ve Osmaniye yer fıstığının Avrupa Birliği'nden (AB) coğrafi işaret tescili almasına ilişkin değerlendirmede bulundu. ​

Osmaniye yer fıstığının AB'den coğrafi işaret tescili alan 22. ürün olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

 

"Osmaniye'ye ve ülkemize hayırlı olsun. Yerel değerlerimize sahip çıkan Osmaniye Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Sait Çenet'i, Osmaniye Ticaret Borsası Yönetim Kurulunu, Meclisini ve emeği geçen herkesi kutluyorum. Dünyada çok az coğrafyaya nasip olan bir ürün çeşitliliğine sahibiz. TOBB ve oda-borsa camiası olarak yerel ve coğrafi işaretli ürünler için yoğun çaba sarf ediyoruz."

 

-AB coğrafi işaretli ilk balımız, Bingöl balı

 

Hisarcıklıoğlu, Bingöl balının da AB coğrafi işaretli ilk bal olduğunun altını çizerek, "AB'den coğrafi işaret tescili alan 23. ürünümüz Bingöl Balı oldu. Ülkemize hayırlı olsun. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Avrupa Birliği süreci devam eden 53 coğrafi işaret ve 5 geleneksel ürün adı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA