TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

"Kayserili sanayicilerimizle iftihar ediyorum"


09.12.2022 / KayseriTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Sanayi Odası tarafından düzenlenen Kayseri Sanayi Gecesi’ne katıldı.​
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada, sadece ticarette değil, sanayi, turizm ve eğitimde de marka şehri haline gelen Kayseri’de bulunmaktan onur duyduğunu söyledi.

Kayseri’nin, tüm ülkeye örnek olacak bir noktada olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Burada, tamamen kendi imkânlarımızla ortaya çıkmış bir başarı hikâyesini yazdık. Kayseri eskiden beri bir ticaret şehriydi. Kendi insanımızın emeğiyle, Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden birine dönüştük. Yetmedi, bir turizm şehri olduk. Eğitim merkezi ve üniversiteler şehri haline geldik” dedi.

Tüm bunları, kendi girişimcileri ve Kayserili hayırseverlerin emeği ve gayretiyle başardıklarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de bu anlamda tekiz. Biz devletten bir şey istemedik, almadık. Tamamen kendi imkânlarımızla bu noktaya geldik. Tüm bu başarılarıyla bizleri gururlandıran, Kayserili sanayicilerimizle, sizlerle iftihar ediyorum. Ödüle layık görülen tüm kardeşlerimi de, ayrıca tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Kayseri’nin 3 Organize Sanayi Bölgesi, 1 Serbest Bölgesi ve 1 Teknoloji Geliştirme Bölgesiyle, herkesin iftihar ettiği bir konuma geldiğini, tamamına yakını sanayi ürününden oluşan, katma değeri yüksek bir ihracat hacmine sahip olduğunu söyledi.

-Kayseri Sanayi Odası Başkanı Büyüksimitci

Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci de 3 organize sanayi bölgesi ve üretim amaçlı bir serbest bölgede bulunan 2 bin 200 fabrikada üretim yaptıklarını ve bu faaliyetleri toplam 50 milyon metrekarelik sanayi alanında gerçekleştirdiklerini söyledi.

4 milyar doları aşan ihracat, 2 milyar dolar ithalatla 6 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduklarını vurgulayan Büyüksimitci, şunları aktardı: "Bugüne kadar yaklaşık 1700 ihracatçımızla 190 ülkeye ihracat yaptık. Kayseri olarak ithal ettiğimizin iki katını ihraç ediyoruz. Cari fazla veriyoruz. Sanayicilerimizin önümüzdeki süreçte yapacağı yatırımlar için gerekli olan sanayi alanı ihtiyacını karşılamak amacıyla 4'üncü OSB kuruluş çalışmalarına valiliğimiz, büyükşehir, Melikgazi ve Kocasinan belediyelerimiz ile birlikte devam etmekteyiz. Bugüne kadar 4'üncü OSB için odamıza 1400 yatırımcımızdan 27 milyon metrekareye yakın ön talep almış durumdayız."

Konuşmaların ardından İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan İSO ilk ve ikinci 500 sıralaması ile ihracat kategorisinde dereceye giren 45 üyeye plaket verildi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA