TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Zorunlu deprem sigortası duyurusu


19.10.2020 / Sigorta Acenteleri DuyurularıDeğerli Meslektaşımız, Deprem gerçeğiyle yaşamak zorunda olduğumuz ülkemizde, zorunlu deprem sigortası deprem sonrası hayatın normale dönmesine ve depremzedelerin mağduriyetlerinin giderilmesine aracılık etmektedir. Hasar anında sigortalıların mağduriyet yaşamamalarını teminen, sigorta poliçesinin doğru bir şekilde tanzim edilmesi gerekmektedir.​

 

Diğer yandan, bazı zorunlu deprem sigortası poliçelerinde yüzölçümü (m2) bilgisinin doğru şekilde belirtilmediği, poliçelerde olması gerekenden düşük m2 bilgilerinin yer aldığı görülmektedir. Bu durumda, ilgili poliçeye aracılık eden sigorta acentesine hukuki ve mali sorumluluk doğabilmektedir.  

 

Bu çerçevede, zorunlu deprem sigortası poliçe tanzimi esnasında yüzölçümü (m2) bilgisinin doğru şekilde belirtilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesini, ihtiyaç duyulması halinde sigortalıdan m2 bilgilerini doğrulayan belgelerin (Belediyeden alınacak belge, m2 bilgisi varsa tapu örneği, yazılı sigortalı beyanı vb.)  ibrazının talep edilmesini rica ederiz.

 

Saygılarımızla,

 

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi

 

Önemli Not: Poliçe tanzimi esnasında veya sonradan düzenlenen zeyil işlemlerinde yüzölçümü bilgisi DASK tarafından sistem üzerinden otomatik olarak teyit edilememektedir. Bu çerçevede, acentelerimizin konuya ilişkin göstereceği hassasiyet oluşabilecek mağduriyetlerin engellenmesini teminen büyük önem arz etmektedir.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA