TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyeleri ile buluştu


21.09.2022 / KocaeliKocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı’na katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kocaeli’nin ticaret, sanayi, tarım ve liman şehri olduğunu ve OSB’lerde, ihracatta, ar-ge ve yüksek teknolojide, ödenen vergide, mesleki eğitimde ve istihdam da, Türkiye’nin göz bebeği olduğunu söyledi.​

Kocaeli Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, Kocaeli’nin otomotiv, kimya ve metal başta olmak üzere pek çok sanayi sektöründe lider olduğunu belirterek, “Türkiye’de üretimi olan 4 bin üründen 788’inde iller arasında en çok üretimde ilk 3’te, 268 üründe birinci sırada. Sizlerin tüm bu başarılarıyla gurur duyuyoruz” dedi.

 

Haftasonu Azerbaycan’da olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, Şuşa kentinde 200 işadamıyla birlikte İş Forumu düzenlediklerini ve daha sonra Cumhurbaşkanı Aliyev’in şahsına tevdi ettiği Devlet Nişanını almak üzere Bakü’ye geçtiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Bu kıymetli ödülü, camiamız ve sizlerin adına alarak yurda döndük. Bu gurur hepimizindir ve dolayısıyla bunun mutluluğunu burada da birlikte yaşamak istedim” şeklinde konuştu.

 

TOGG fabrikasının 29 Ekim’de açılacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “2023’ün Mart ayından itibaren de Kocaeli’nin yollarında arabamızı görmeye başlıyoruz. Oda ve Borsa camiamızın kurucu ortağı olduğu bu girişimi başarıya ulaştırmış olmak da, hepimiz için ayrı bir gurur ve iftihar kaynağıdır. TOGG’un en önemli tedarikçilerinden biri de Kocaeli’dir. Burada 35 tedarikçimiz bulunuyor” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Kocaeli Sanayi Odası’nın akredite yani 5 yıldızlı oda olduğunu, 365 Oda/Borsa arasında hizmet kalitesiyle tam puan aldığını aktardı.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kocaeli Sanayi Odası’nın kaliteli hizmet anlayışıyla,  devamlı geliştirdiği ve artırdığı faaliyetleriyle, kurumsal kapasitesiyle, sanayicinin hep yanında olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti: “Sadece sorunları tespit edip, dile getirmekle yetinmiyor. Bunlara çözümler de öneriyor ve hayata geçmesini sağlıyor. Sosyal sorumluluk alanında da, Odamız gayet aktif. Bunlarda biri de, örnek bir proje olan; Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi. Ben, odamızla iftihar ediyorum.

 

Ayhan Başkanımız, Türkiye sanayisinin lider şehrine ve o şehrin sanayi odasına yakışan, aktif ve vizyoner biri. Onunla TOBB Yönetim Kurulu’nda ve İKV’de birlikte çalışıyorum. Bilgisinden ve tecrübesinden istifade ediyorum. Sizleri de, Ankara’da en iyi şekilde temsil ettiğine şahidim. TOBB’un bugün ulaştığı seviyede, hizmet kapasitesinde, kendisinin büyük emeği ve katkısı vardır. Kendisi aynı zamanda, Türkiye’nin en büyük düşünce kuruluşu TEPAV’ın da yönetimindedir. Burada hem özel sektöre, hem de kamu sektörüne danışmanlık yapıyor, yol haritası çiziyoruz”.


Hisarcıklıoğlu, “Biliyorsunuz, pandemi döneminde de, Başkanlarımla birlikte çalışarak, sizlere yönelik pek çok desteğin çıkmasını sağladık. Elbette yapılması gereken daha çok iş var, zira sıkıntılar onları dinlemek bitmedi. TOBB olarak bunları da takip ediyor ve dile getiriyoruz” dedi.


Hisarcıklıoğlu, bir ve beraber olunca Allah'ın rahmeti ve bereketini de vereceğini belirterek, "Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım. Ortak akıl ve diyalogla her sorunu aşabileceğimizi bilelim. O zaman ülkemizi hep birlikte daha ileriye taşıyacağız." diye konuştu.


Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da “Son 4-4,5 yılda tüm üyelerimize verdiğiniz desteklerden dolayı da teşekkür ediyorum. Kocaeli’deki firmaların merkezleri başka illerde. 50 milyara yakın ihracat yapacağımızı tahmin ediyoruz. Kocaeli toplanan verdilerin yüzde 69,9’unu topluyor. ÖTV düzeltmesiyle birlikte tekrar İstanbul’dan sonra ikinci sıraya yükseleceğiz. Geçen yıl 105 milyar vergi topladık. Kocaeli sanayi büyüklüğü açısından Türkiye’de 13. sırada. Buna rağmen imalat sanayinin yüzde 13’ünü yapıyoruz. Hacmine baktığımızda Düzce’den sonra ikinci sıracayız. İlimize yeni sanayicilerin gelmesini istiyoruz. Arazilerimizin değeri çok yüksek” dedi.

Bizimköy Engelliler Merkezi Projesi'nin AB desteği ile 2006 yılında kurulduğunu anlatan Zeytinoğlu, "72 bin metrekarede bulunuyor. Merkezimizde yüzde 40 ve üzeri engelli bulunan 135 arkadaşımızı çalıştırıyoruz. 35 tanesi zihinsel engelli. Toplamda merkezimizde 500’e yakın kişi çalışıyor. Ürettiğimiz üst giyimin yüzde yüzü ihraç ediliyor. Burada çok başarılı bir proje yürütülüyor. 2015 yılında Torino’da birinci olmuştu” dedi. Ardından söz alan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Bir şehrin kalkınması noktasında iki unsur çok öneli. Devletle özel sektör bir araya gelebiliyorsa o şehir kalkınır. Türkiye’ye örnek olan marka şehirlerden bir tanesi de Kocaeli” ifadelerini kullandı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA