TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Eğitime yönelik yapmış olduğumuz tüm yatımların ve desteklerin toplam hacmi 3,6 milyar liraya ulaştı”


20.09.2022 / İzmirTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Aliağa TOBB ALOSBİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Açılış Töreni’ne katıldı.​
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, TOBB olarak, memleketin öncelikli meselesinin eğitim olduğuna inandıklarını ve bu vizyonla hareket ettiklerini söyledi.

Bugüne kadar 153 eğitim tesisini Türkiye’ye ve gençlere kazandırdıkları bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, “Bununla da yetinmedik. Her sene, ihtiyaç sahibi öğrencilerimize destek olduk. 2002 yılından bu yana, 81 ilde, 200 bin öğrenci kardeşimize, Oda ve Borsalarımız aracılığıyla, eğitim yardımında bulunduk,  bulunmaya da devam ediyoruz. Pandemi döneminde, uzaktan eğitimde fırsat eşitliği sağlamak üzere, Oda ve Borsalarımızın da desteğiyle, 30 bin tablet bilgisayar dağıttık. Yükseköğretimde de, aynı sorumluluk bilinciyle hareket ettik ve elimizi taşın altına koyduk. Ülkemizi ve iş dünyamızı geleceğe taşımak üzere, 2003 yılında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ni kurduk. Genç yaşına rağmen, bugün ülkemizin lider üniversiteleri arasında yerini aldı” dedi.

TOBB olarak, eğitime yönelik yapmış oldukları tüm yatımların ve desteklerin toplam hacminin 3,6 milyar liraya ulaştığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ama burada durmadık, yeni ve daha büyük bir işe girişiyoruz. TOBB olarak Oda ve Borsalarımızın bulunduğu 154 ilçede 154 yeni okul için harekete geçtik” ifadelerini kullandı. 

Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda, İzmir-merkez, Bayındır, Bergama, Menemen, Ödemiş, Selçuk, Tire ve Torbalı’da 8 yeni okul daha yapacaklarının müjdesini verdi. 

İzmir Aliağa OSB Meslek Lisesi’nin 24 dersliği, öğrenci yurdu ve spor salonuyla, bugüne kadar en büyük okul yatırımlarından biri ve tam bir mesleki eğitim kompleksi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Gençlerimiz burada nitelikli eğitim alacaktır. Böylelikle de iş dünyamız da, ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağına kavuşacaktır” dedi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar’ın İzmir’in ve sanayinin gelişmesi ve zenginleşmesi için çalıştığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Ben buna, hem de burada, hem de Ankara’da şahidim. Zira kendisiyle Ankara’da da, TOBB’un Genel İdare Kurulunda ve Türkiye’nin en büyük düşünce kuruluşu TEPAV’ın yönetiminde birlikte çalışıyorum. Kendisi aynı zamanda, uluslararası yatırım şirketimiz Tobtim’in ve ülkemizde barkod sistemini yürüten Global Standartlar kurumunun da başkanlığını üstlenmiş durumda. Bilgisiyle ve tecrübesiyle, sizleri Ankara’da en iyi şekilde temsil ediyor, sizlerin her sıkıntısını Ankara’ya getirip, çözüm arıyor. Ayrıca EBSO’yu da, sanayi odaları içinde, en yüksek akreditasyon seviyesiyle Türkiye birincisi yaptı. Ben Ender kardeşimle birlikte çalışmaktan çok memnunum” şeklinde konuştu.

“Mesleki eğitim bizim geleceğimiz” diyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Bunu daha cazip hale getirmek üzere, bir ilki daha hayat geçirdik. Eğitim Bakanlığımızla birlikte hazırladığımız, Mesleki Eğitimde İş Birliği Protokolüyle, mesleki eğitimde reform hareketini başlattık. Hep hayalini kurmuştuk. Ve ilk defa özel sektörümüz, Odalarımız ve Borsalarımız kanalıyla mesleki eğitimde söz sahibi oldu. 81 ildeki 117 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini, gençlerimiz için umut ve uzmanlık kapısı haline getirdik. LGS’de Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamındaki okullarımızdaki doluluk oranı yüzde 97 oldu. Ve bu okulların tercih edilme anlamındaki başarısını gösterdi. TOBB olarak eğitime yapılan yatırımdan asla zarar edilmeyeceğinin bilinciyle çalışıyoruz. Gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Türkiye’nin girişimci gücü olarak, ülkemizin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vurguladığı gibi; ‘Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milletinin sanatı, iktisadı ve edebiyatı gelişecektir’”.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA