TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Keşan TSO’yu ziyaret etti, Arabuluculuk Uyum Merkezi’nin açılışına katıldı


12.08.2022 / Keşan EdirneTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TSO) ziyaret ederken Arabuluculuk Uyuşmazlık ve Çözüm Merkezi’nin açılışına katıldı.​

Programa, Hisarcıklıoğlu’nın yanı sıra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, çevre il ve ilçelerin oda ve borsa başkanlarıyla yöneticileri katıldı.

 

'Arabuluculuk ve Uyum Merkezi'nin açılışının ardından istişare toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu, ara buluculuk merkezlerinin kurulmasıyla devrimsel bir adım atıldığını belirterek, "Burada özellikle kültürümüzde var olan ara buluculuğu unutmuştuk. Ahicilik teşkilatı da deriz. Ahicilik bugün odacılık oldu. 13'üncü yüzyıldaki ahi teşkilatı bugün oda oldu. Ticaret ve Sanayi Odası oldu. O gün ahi ocaklarının yaptığı görev, bizim üzerimizde değildi fakat sağ olsun Cemil Çiçek, Adalet Bakanlığı döneminde önümüzü açtı. Yıllardır talep etmiştik. Demiştik ki bu Batı'da olduğu gibi, Batı bizim kültürümüzü kapmış hızla çözüyor bütün sorunları. Daha ucuza çözüyor. 'Geciken adalet, adalet değildir' diye güzel bir laf var. Bugün artık tahkim ve ara buluculuk bizim hukuk sistemimizin içine girdi. 3 yılda gelen dosya sayısı 3 milyon. Bunun yüzde 70'i anlaşmayla çözümlenmiş. Eskiden davayı kaybeden, 'haram, zıkkım olsun' diyordu. Şimdi uzlaşarak çözüyorlar. 2 tarafın da rızası var. Bundan güzel bir şey olur mu? 4 yıl süren mahkeme burada 3 ay" dedi.

 

-Pandemi dönemini en az hasarla atlatan iş dünyası Türkiye’de

 

Pandemi dönemini en az hasarla atlatan iş dünyasının Türkiye'de olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Bunda da 365 oda ve borsanın müthiş katkısı var. Allah hepsinden razı olsun. Gece 22.00'de, 24.00'te, 01.00'de, 02.00'de hatta 03.00'de Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere tüm bakanlara sorunları ilettik. Bana sizden 230'a yakın talep iletilmiş. Bunların yüzde 97'si öyle veya böyle çözüldü. Ondan az hasarla atlattık. Bugün 'Odalar, borsalar ne iş yapıyor?' diyorlar ya bundan daha hayırlı iş mi olur? Bu son dönemde artan sıkıntılarımız var. Bu sorunları hükümete iletmek bizim görevimiz" diye konuştu.

 

-TOGG'un fabrikasını 29 Ekim'de açacağız

 

Türkiye'nin yerli ve milli elektrikli aracı TOGG hakkında da konuşan Hisarcıklıoğlu, "60 yıl önce yarıda kalmış bir rüyamız vardı. Bu neydi? Türkiye'nin otomobilinin üretilmesi. Türk markasıyla üretilmesi. Bize bu görev verilince Türk özel sektörüne, yani sizlere güvenerek dedik ki; ‘Biz bu işi yaparız. Türk iş dünyası olarak yaparız’ dedik. Allah nasip ederse bütün IP hakları bizim. Yüzde 51'i yerli ve milli. Türkiye'nin ilk otomobilini, TOGG'u, teknolojik anlamda da dünyayla aynı zamanda yapıyoruz. Artık fosil yakıt devri bitiyor. Ne başlıyor? Elektrikli otomobiller. Bunu Avrupa'da da yapan 2-3 ülke var. Başka yok. Amerika'da var, Çin'de var. Başka da yok. Türkiye'nin ilk yer ve milli arabası TOGG'un fabrikasını 29 Ekim'de açacağız. Allah nasip ederse de inşallah mart ayında Keşan'da TOGG'a hep beraber bineceğiz" ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu ayrıca TOBB tarafından Keşan'a bir okul kazandırılacağını söyledi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA