TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu 36. İSEDAK Toplantısı’na katıldı


25.11.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle çevrim içi düzenlenen 36'ncı İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı'nın Açılış Oturumuna katıldı.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak “Bizler ayrı düştüğümüz için, rahmeti ve bereketi kaybettik. İslam ülkeleri olarak; birliği, beraberliği, dayanışmayı seferber etmemiz gerekirken, enerjimizi ve kaynaklarımızı, aramızdaki çekişmelerle heba ediyoruz. İhtilafları değil ittifakları, husumeti değil muhabbeti güçlendirmeliyiz. Bölücü değil, birleştirici olmalıyız. Bunun en önemli yolu da ticaret. Niye ticaret? Çünkü ticaret, en büyük huzur kaynağıdır. Ticaret yapan, ihtilafı konuşmaz, birbirine kötü bakmaz. Bu nedenle önce, ülkelerimiz arasındaki ticari engelleri kaldırmalı, birbirimizle ticareti artırmalıyız” dedi.

 

İslam ülkeleri arasındaki tercihli ticaret anlaşmasının (TIPS-OIC) hayata geçirmesi gerektiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini ifade etti. İş ve insani amaçlı seyahatlere, gerekli tedbirler alındıktan sonra izin verilebileceğini anlatan Hisarcıklıoğlu, pandemi süreci dışında düşünüldüğünde vize konusunun sorun olmaya devam ettiğini dile getirdi.

 

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da burada yaptığı konuşmada "Hukuk ve demokrasi içinde uluslararası platformları da kullanarak Batı'yı veba gibi saran kültürel ırkçılıkla mücadele etmek durumundayız. Hiç şüphesiz bunun yolu da güç birliği yapmamızdan geçiyor." dedi.

 

Turizmin salgının en çok vurduğu sektörlerin başında geldiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle bu yılki oturumun da temasını oluşturan turizm sektörümüzde rekabetin ve girişimciliğin güçlendirilmesini gayet başarılı bir şekilde göstermeliyiz. Dış ticaretimizin de salgın sürecinde ağır bir tahribat yaşamaması için ticareti teşvik edici ve kolaylaştırıcı önlemleri devreye sokmalıyız. İSEDAK kapsamında üye ülkelerimiz arasındaki ticaretin artırılmasına yönelik atacağımız adımların önemini bilhassa vurgulamak istiyorum." şeklinde konuştu. Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA