TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Orta Asya ve ötesine olan taşımalarımız için ‘orta koridor’u daha aktif kullanmalıyız


24.11.2020 / AnkaraTürk Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu sanal ortamda yapılan Türk TSO Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada tarihi ipek yolunun tam ortasında yer aldıklarını belirterek, Orta Asya ve ötesine olan taşımalar için ‘orta koridor’u daha aktif kullanma çağrısında bulundu. ​

Hisarcıklıoğlu, “Bu koridor her şekilde bize maliyet avantajı sağlayacak. Hazar Denizi’ni, bizi ayıran değil bizi birleştiren deniz haline getirmeliyiz. Bu kapsamda, Azerbaycan -Kazakistan ve Türkmenistan arasında düzenli ve rekabetçi fiyatlarla işleyen taşıma hatlarını yaygınlaştırmalıyız” diye konuştu.

 

Türk TSO’nun 2. Genel Kurulu; Türk TSO Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun öncülüğünde Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Bahgdad Amreyev ile Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan ve Özbekistan iş dünyası örgütlerinin Başkanlarının katılımı ile sanal ortamda gerçekleştirildi.

 

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın zaferini kutlarken, özellikle lojistikte Azerbaycan üzerinden doğrudan Orta Asya’ya ulaşabilmek için yeni bir umut fırsatı doğduğuna işaret etti. “Laçin koridoru bizim için çok iyi bir fırsat. Bu konuda TOBB olarak bir her türlü işbirliğine açığız” diyen Hisarcıklıoğlu Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsallaşması sürecinde de önemli mesafe aldıklarını anlattı.

 

-580 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldı

 

Türk Konseyi üyelerinin dünya ile ticaretinde geçen sene 580 milyar dolarlık hacme ulaşıldığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Salgın dolayısıyla, 2020 yılı için % 20’lik bir kayıp bekliyoruz. 2021 yılında ise yeniden artış olmasını umuyoruz. Türk Konseyi üyeleri olarak, kendi içimizdeki ticaret hacmi de bizi tatmin etmiyor. Üretim, pazarlama ve lojistik alanda atacağımız adımlarla, kendi içimizdeki ticareti de önemli ölçüde artırma imkânımız var.  Esasen, ülkelerimiz arasında ticarette de, yatırımlarda da daha fazlayı hedeflemeliyiz. Bunun için de, yatırım ortamını daha yatırımcı dostu haline getirmeliyiz” dedi

 

Türkiye’nin, Türk dünyası ile ilişkilerini genişletme ve derinleştirme yönünde sürekli adımlar atığından söz eden Hisarcıklıoğlu, Türk girişimcilerinin, Türk Konseyi üyesi ülkelerde 17 milyar Dolar’a yakın yatırımları bulunduğunu ifade etti. Aynı şekilde, Türk Konseyi üyesi ülkelerin Türkiye’deki yatırımlarının da yaklaşık 20 milyar Dolar civarında olduğundan bahseden Hisarcıklıoğlu, “Bu yatırımlarla on binlerce kişiye de istihdam sağlanıyor. Ayrıca hizmet sektöründe ciddi girişimlerimiz var” diye konuştu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA