TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye ile Kosova arasındaki STA'nın sağladığı avantajlar TOBB'da masaya yatırıldı


19.02.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen Türkiye-Kosova Serbest Ticaret Anlaşması'nın getirdiği fırsatların ele alındığı toplantıya katıldı. Toplantıda "Türkiye-Kosova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu" kuruluş anlaşması imzalandı.​

Hisarcıklıoğlu’nun katılımından önce düzenlenen açılış bölümünde konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Türkiye-Kosova Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) Türk firmalarının, benzer avantaja sahip Sırbistan ve Yunanistan şirketleri karşısındaki rekabet gücünü artıracağını bildirdi.

Matlı, burada yaptığı konuşmada, Kosova'nın bağımsızlık ilanından sonra, kısa sürede yasal altyapısının oluşturulup, piyasa ekonomisine geçişte kaydettiği gelişmeleri takdirle karşıladıklarını söyledi.

 

Kosova'nın tanınmasına, uluslararası ve bölgesel örgütlerde yer almasına destek verdiklerini ifade eden Matlı, "Türkiye ve Kosova arasındaki ticari ilişkiler artış trendinde. 2018 yılında 288 milyon dolar olan ticaret hacmimiz, 2019 yılında 345 milyon dolara ulaştı." diye konuştu.

 

Matlı, Kosova'da, havalimanı inşaatı ve işletmesi, otoyol inşaatları, elektrik dağıtımı gibi önemli altyapı projelerinin yanı sıra bankacılık, sağlık, gıda gibi birçok alanda başarılı Türk yatırımlarının olduğunu söyledi.

 

Kosova Ticaret Odası Başkanı Berat Rukiqi de Türkiye ile Kosova arasındaki ekonomik ilişkileri daha ileriye taşımayı hedeflediklerini söyledi.

 

Türkiye'nin her alanda Kosova'ya destek olduğunu ifade eden Rukiqi, "İki ülke arasındaki iyi siyasi ilişkilerin yanı sıra başarılı ticari ortaklıkların kurulması gerekiyor. Burada büyükelçiliklerin ilgili birimlerine büyük görev düşüyor." değerlendirmesinde bulundu.   


Konuşmaların ardından Matlı ve Rukiqi, "Türkiye-Kosova Ticaret ve Sanayi Odası Forumu" kuruluş anlaşmasını imzaladı.


Kosova Ankara Büyükelçisi İlir Dugolli de toplantıya katılarak M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüş alışverişinde bulundu.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA