TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Gaziantep’in yıldızları ödüllendirildi


11.12.2019 / GaziantepTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’ne katılarak, kentin ekonomisine güç veren sanayicileri ödüllendirdi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gaziantep Sanayi Odası’nın ‘sanayide dönüşüm başladı’ kampanyasına destek verdiğini belirterek, konuya ilişkin tweet attı.​

Gaziantep Sanayi Odası’nın katkılarıyla Şehit Kamil Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törene TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Gaziantep Valisi Davut Gül ile Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi de katıldı.


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada Gaziantep’deki başarının ardında birlik ve beraberlik tablosu olduğunu belirterek, kentin gösterdiği kenetlenmenin marka şehir olmasını sağladığını bildirdi.


 -Bölgenin yıldızı Gaziantep

 

Gaziantep’in Türkiye’nin son 35 yıldaki dönüşümünün simgesi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Ben hatırlıyorum 35 yıl önce Gaziantep’te bir şey yoktu. İnsanlar alışverişe Adana’ya giderlerdi. Şimdi sadece Türkiye’nin değil, bütün bölgenin yıldızı. Açık söylüyorum Gaziantep tüm coğrafyanın  rol modeli ve itici gücü oldu. Bırakın Türkiye’yi, yabancı ülkelerdeki şehirler Gaziantep’i örnek alıyor. Bakın son 10 yılda Türkiye’nin ihracatı %65 arttı.


Aynı dönemde Gaziantep’in ihracatı %160 arttı. Yıllık 7,5 milyar dolar ihracat yapıyor Gaziantep. Sadece sanayide değil tarımda marka oldu. tarım ihracatında 5. Sıraya geldi.


Turizmde müthiş atağa kalktı Gaziantep. Hem tarih, kültür turizminde, hem gastronomi turizminde bir dünya markası haline geldi. UNESCO’nun listelerine girdi. Diğer taraftan teknolojide atılım yaptı. Gaziantep teknopark en hızlı büyeyen 2. Teknopark seçildi.


Şimdi 2020 Teknofest de Gaziantep’de yapılacak. Şimdi e-ticarette atılım yapıyor. Elektronik ticaretin de merkezi haline geliyor. Yani bu şehrin altı, üstü, insanı, ekonomisi her şeyi marka. Bütün bunları 35 yılda yaptı Gaziantep” dedi.

 

-Gaziantep’deki oda ve borsalara övgü

 

Gaziantep’teki bütün Oda ve Borsa Başkanlarının müthiş bir vizyonla çalıştıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Gaziantep Sanayi Odası, Ticaret Odası, Ticaret Borsası; Nizip Ticaret Odası ve Ticaret Borsası’nin akredite olduğunu, 5 yıldızlı olduklarını vurguladı. Hisarcıklıoğlu Islahiye Ticaret Odası’nın da yakında akredite olacağına inandığını söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu oda ve borsaların çalışmalarını şöyle özetledi: “Gaziantep Sanayi Odası; Mesleki Eğitim Merkezi kurdu ve Dünya Odalar Kongresinde dereceye girdi. Kadın Girişimci Destek Merkezi kurdu. KOBİ Dönüşüm Merkezi’nin kuruyor. 6 OSB’ye ilave, 2 OSB’nin daha kuruluşu için çalışıyor. Gaziantep Ticaret Odası; AB-Türkiye Ticaret Entegrasyonu Projesi ve e-ihracat seferberliği Projesini yürütüyor. Gastronomi Akademisini kurdu. Dünya Odalar Kongresinde proje yarışmasında birinci oldu. Gaziantep Ticaret Borsası; Antep Fıstığı Lisanslı Depo’yu kuruyor. Et Borsası’nı kuruyor. Antep’in ürünlerine sahip çıkıyor, markalaştırıyor. 12 ürünün coğrafi işaretini aldı. Türkiye’de en çok coğrafi işaret alan Ticaret Borsası.

 

Gaziantepli Başkanlarımın Ankara’da da tecrübelerinden istifade ediyoruz. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi: Sanayi Odaları Konseyi Bşk. Yardımcısı. Gaziantep SO Meclis Başkanı Adil Konukoğlu: TOBB Genel İdare Kurulunda tecrübeleri ile yol gösteriyor. TOBB Tahkim Divanında, Sanayi Odaları Konseyinde, TOBB Yatırım Teşvik Çalışma Grubu’nda. Gaziantep TO Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım: Ticaret Odaları Konseyi Başkan Yardımcısı, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu üyesi. KOSGEB Genel İdare Kurulu üyesi. Gaziantep TO Meclis Üyesi Gülseren Hülya Akkaya: TOBB Kadın Çalışmaları Kurulu Başkanı. Gaziantep TB Başkanı Mehmet Akıncı:  Ticaret Borsaları Konseyi üyesi. Gaziantep TB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu: TOBB Genel İdare Kurulu Üyesi. Lidaş Yönetim Kurulu’nda, TOBB Tarım ve Hayvancılık Çalışma Grubu’nda. Nizip TO Bşk. Mehmet Özyurt: Ticaret Odaları Konseyi’nde. Nizip TB Başkanı İbrahim Sarı: ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu üyesi. Islahiye TO Başkanı Selahattin Türkmen: TOBB Ar-Ge İnovasyon Kurulu Başkan Yardımcısı.”

 

-Son dönemde TOBB ne yaptı?

 

TOBB ve Oda-Borsa camiası olarak, iş dünyasına destek vermek ve işleri kolaylaştırmak için çalıştıklarına vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, hükümetle birlikte çalışarak, ülkedeki iş ve yatırım ortamını iyileştiren reformlara imza attıklarını belirtti. Hisarcıklıoğlu bu işleri şöyle özetledi:

 

“Dünya Bankası doing business endeksine göre, 2018’de dünyada 60’ıncı sıradayken, önce 2019’da 43’üncü sıraya, bu yılsa 33’üncü sıraya yükselmeyi başardık. Tarihimizde ilk kez bu kadar üst sıralara çıkmış olduk. Bu işin özel sektör koordinasyonunu da TOBB olarak biz yaptık. Sizlerden, üyelerimizden gelen sıkıntılara, çözümler geliştirip, YOİKK gündemine soktuk. Şimdi hedef ilk 20 ülkeden biri olmak, bunun için çalışıyoruz. Öte yandan, Milli Eğitim Bakanımızla birlikte, mesleki eğitimde hep hayalini kurduğumuz bir işe başladık. Her İl’de bir meslek lisesine, Odalarımız sahip çıkacak, burada söz sahibi olacak. Mesela, Gaziantep’teki okulumuz, Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Gaziantep, zaten mesleki eğitimde örnek bir şehirdi. Bu yeni işbirliğimiz sayesinde, mesleki eğitimi tüm Türkiye’de en üst seviyeye çıkaracağız inşallah.

 

Yargı sisteminde büyük şikâyetimiz vardı. En basit dava bile 1 yıldan önce sonuçlanmıyordu

Adalet Bakanımıza birlikte, Arabuluculuk sisteminin devreye girmesini sağladık. Önce iş-işveren uyuşmazlıklarında, sonra ticari davalarda, arabuluculuk zorunlu hale getirildi. Buraya gelen dosya sayısı 1 milyona ulaştı. Ve bunların %65-70’i, anlaşmayla sonuçlandı. Eskiden yıllar süren davalar, günler-haftalar içinde bitti. Peki arabuluculukta anlaşamazsanız ne olacak? O zaman yine mahkemeye gitmeyin, TOBB Tahkime gelin. En geç 6 ayda çözüme kavuşun. Mahkemeye göre, hem daha ucuz, hem daha hızlı. Yapmanız gereken tek şey sözleşmenize ‘anlaşmazlık durumunda TOBB Tahkim yetkilidir’ yazmak.

 

Yine uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konu vardı: ticari alacak sigortası. Bu konuda da adım atılmasını sağladık. Şu an 16 sigorta şirketi bu hizmet vermeye başladı. Bir önemli şikâyet, POS komisyonlarıydı. Odalarımızla birlikte bu konuda yoğun bir lobi yaptık. POS komisyonları için %1,60 üst sınır getirilmesini sağladık. Ülkemize daha fazla kadın girişimci kazandırmak üzere, kadın girişimciler kurulumuz, pek çok yeni proje başlattık. Google, Turkcell, Facebook, Coca-Cola ve Amazonla birlikte çalıştık. Binlerce kadına e-ticaret ve girişimcilik eğitimleri verdik, kod yazmayı öğrettik. Kadınlarımız da müthiş bir azimle çalıştılar

İşte son 10 yılda kadın girişimci sayımızı 2 katına çıkardık.”

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ele verince, kamu-özel birlikte çalışınca, istişare ve ortak akıl hâkim olunca, başarılmayacak hiçbir şey bulunmadığının altını çizerken, ‘birbirimizi ötekileştirmeyelim’ çağrısında bulundu.

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA