TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Çek Cumhuriyeti ile ticaret ve yatırım hacmini büyütme mesajı


03.09.2019 / AnkaraÇek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis onuruna Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) çalışma yemeği düzenlendi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çekya ile ticari ilişkileri daha da genişletmek istediklerini belirterek, "Önümüzdeki dönem Çek Cumhuriyeti ile daha fazla ticaret ve yatırım yapabileceğimize inanıyorum. Şu an 3,7 milyar dolarlık ticaret hacmini rahatlıkla 5 milyar dolara çıkarabiliriz. Türkiye'ye gelen Çek yatırımlarının daha da artması için Çek Cumhuriyeti firmalarını ülkemize bekliyoruz. Orta Avrupa'da en iyi iş ve yatırım ortamına sahip Çek Cumhuriyeti'ne daha fazla Türk girişimcinin gitmesi için de birlikte çalışmaya hazırırız." diye konuştu.​

TOBB Kabul Salonu’nda gerçekleştirilecek yemeğin açılış konuşmaları, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis, Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı Karel Havlicek, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Çek Cumhuriyeti Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy ve ev sahibi TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından yapıldı.

 

 Türk ve Çek iş insanlarının katılacağı yemekte, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti arasındaki ticaret ve yatırım ilişkileri ele alındı.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu çalışma yemeğinin açılışında yaptığı konuşmada TOBB’un Türkiye’de iş dünyasının çatı örgütü olduğunu hatırlatarak, “Yerli ve yabancı, küçük, orta ve büyük ölçekli tüm firmalar, bizim üyemizdir. 1,5 milyon üyemiz var. Ticaret, sanayi, tarım, lojistik, müteahhitlik ve turizm gibi, ekonominin tüm sektörlerini temsil ediyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu TOBB’un yapısı ve Türk-Çekya ticari ilişkilerine ilişkin şunları söyledi: “Yurt dışında da çok geniş bir network’e sahibiz. Hem Avrupa, hem Asya-Pasifik bölgesi, hem de İslam coğrafyasındaki iş örgütlerinin hepsinin yönetimlerinde yer alıyoruz. Avrupa’nın en büyük iş örgütü Eurochambers’ın ve İslam Ticaret-Sanayi ve Tarım Odası’nın Başkan Vekiliyim. Çek Cumhuriyeti Odasıyla, ikili düzeyde ve Eurochambers bünyesinde birlikte çalışıyoruz.

Çek Cumhuriyeti  Ticaret Odası Başkanı dostum Vlademir, EUROCHAMBRES çalışmalarına önemli katkılar sağlıyor. EUROCHAMBRES Avrupa’nın Geleceği Çalışma Grubu’nun başkanlığını başarıyla yürütüyor. Bizlerde, Çek Cumhuriyeti ile ticari ilişkilerimizi daha da genişletmek arzusundayız. Bugün çok geniş bir iş heyetiyle burada bulunmamız da, bunun işaretidir. Türk ve Çek halkları da, zaten her zaman birbirine olumlu bakan 2 halktır.

 

Biz Çek Cumhuriyeti'ni, bin yılı aşkın geçmişiyle, Orta Avrupa'da her dönemde kültürel, politik merkez olmuş, efsanevi güzellikte kenti, Prag ile tanıyoruz. Antonin Dvorak, Franz Kafka, Milan Kundera, Jan Neruda, Vaclav Havel, Milos Forman gibi, dünya tarihinde yer etmiş isimleriyle biliyoruz.

 

Orta Avrupa'nın en eski üniversitesi olan, Prag'daki Charles Üniversitesi'nde çalışmalarına 2009-2010 akademik yılında başlayan Türkoloji Kürsüsü de önemli ortak paydalarımızdan biridir.”

 

-Çek Cumhuriyeti’ne teşekkür

 

Çek Cumhuriyeti'nin , Türkiye’ye verdiği destekleri de hep takdirle karşıladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Geçmişte Çek Cumhuriyeti, ülkemizin AB sürecine her zaman destek vermiştir. 3 sene önce, 15 Temmuz 2016’da, demokrasimize karşı yapılan FETÖ Darbesinde, darbeci hainler TBMM’ne de saldırmıştı. Bunun sonucunda, şeref holündeki Bohemya Kristallerinden yapılan avizelerin tamamı kırılmıştı. Çek Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pavel Kafka, bizlere destek vermek için geldiği TBMM’ni ziyaretinde, bunu görünce hemen hareket geçti ve ülkesiyle irtibat kurdu. O kristal avizelerin aynısından yapılmasını ve Meclisimize hediye edilmesini sağladı. Geçirdiğimiz o zor zamanda, bizler için büyük anlam taşıyan bu güzel jesti için, Büyükelçisi Sayın Pavel Kafka’ya ve Çek Cumhuriyeti hükümetine şükranlarımızı sunuyorum” ifadesini kullandı.

 

-“Ticaret hacmini kısa sürede 5 milyar dolara çıkarabiliriz”

 

Önümüzdeki dönemde Çek Cumhuriyeti ile daha fazla ticaret ve yatırım yapabileceklerine olan inancını vurgulayan TOBB Başkanı, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis’in iş dünyasını bilen, başarılı bir girişimci ve yatırımcı olduğuna dikkat çekti. Babis’in kendilerinin hissiyatına, sıkıntılarına vakıf biri olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu “Şu an 3,7 miyar dolarlık ticaret hacmini, rahatlıkla 5 milyar dolara çıkarabiliriz. Türkiye’ye gelen Çek yatırımları 700 milyon dolara yaklaşmış vaziyette. Bunun daha da artması için Çek firmalarını ülkemize bekliyoruz. Bizim Çek Cumhuriyeti'ndeki yatırımlarımızsa ancak 20 milyon dolar seviyesinde. Oysa sadece geçen sene Türk şirketlerin yurtdışında yaptığı doğrudan yatırımlar 4 milyar dolara ulaştı. Orta Avrupa’da en iyi iş ve yatırım ortamına sahip Çek Cumhuriyeti'nde, daha fazla Türk yatırımcı gitmesi için de birlikte çalışmaya hazırız” dedi. Ayrıca Türk müteahhitleri de geçen sene yurt dışında 19 milyar dolar büyüklüğünde 261 proje üstlendiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bunlar arasında enerji santralleri, karayolu, tünel ve köprüler bulunduğuna işaret ederek Çek Cumhuriyeti'ndeki altyapı projelerinde de yer alamaya hazır oldukları mesajını verdi.

 

-Taşımacıların kota sorunu

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türk taşımacıların AB ülkelerine ve özellikle Almanya’ya gerçekleştirdiği taşımalarda Çek Cumhuriyeti'nin , önemli bir transit ülke konumunda olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “Ancak Çek Cumhuriyeti'nden yıllık sadece 10 bin adetlik taşıma kotası alabiliyoruz. Bu da transit taşımacılığımıza darboğaz oluşturuyor. Benzer bir güzergâh üzerindeki Slovakya, transit geçişlerde herhangi bir kısıtlama uygulamıyor. Benzer şekilde, Çek Cumhuriyeti üzerinden transit geçecek taşımalar için kısıtlama uygulanmamasını arzu ediyoruz. Sayın Başbakan ve heyetinden bu konuda bizlere yardımcı olmalarını istirham ediyoruz. Çekya, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerine daima destek vermektedir. Bu nedenle, iş dünyası adına, başta Başbakan Sayın Babiş olmak üzere tüm Çekya hükümetlerine teşekkür ediyorum. Türkiye-AB ilişkileri buÇek Cumhuriyeti, günlerde geçmişe göre daha fazla desteğe ihtiyacı var. Özellikle, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ve vize serbestisi konularında Çek Cumhuriyeti Hükümetinin ve iş dünyasının desteklerini bekliyoruz”

 

-Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis

 

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis ise konuşmasında, "Bizim uzun dönemli bir yatırım planımız var. Otoban ağını tamamlamak ve yüksek hızlı trenlere yatırım yapmak istiyoruz. Eminim ki bu konularda iş birliği yapabiliriz.” ifadesini kullandı.

 

Babis, Türkiye ziyaretinde kendisine Çek iş insanlarının da eşlik ettiğini belirterek, iki ülke arasında ümit vadeden iş birliği alanları olduğunu söyledi.

 

Her iki ülkenin de mevcut ticaret hacminden memnun olmadığını dile getiren Babis, Çek Cumhuriyeti'nin ürettiği malların yüzde 87’sini Avrupa Birliği’ne ihraç ettiğini ancak hükümetin girişimcileri yeni pazarlara açılması konusunda desteklediğini anlattı.

 

Babis, Çek şirketlerinin Türkiye’de akıllı şehir, madencilik, enerji alanlarında başarılı projeler yürüttüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:

 

“Çek Cumhuriyeti, AB’de orta büyüklükte bir ülke ama uzun ve başarılı bir sanayi üretimi geleneğimiz var. GSYH’de sanayinin en fazla paya sahip olduğu ülkelerden biriyiz. Çek Cumhuriyeti kaliteli ürün üretiyor, uzmanlık sahibi vasıflı elemanları var. Yeni bir inovasyon stratejisi ortaya koyuyoruz ve Çek Cumhuriyeti'nin , geleceğin ülkesi olduğuna inanıyoruz. Bizim uzun dönemli bir yatırım planımız da var. Otoban ağını tamamlamak ve yüksek hızlı trenlere yatırım yapmak istiyoruz. Eminim ki bu konularda iş birliği yapabiliriz.”

 

Babis, Türk tarafının geçiş konusundaki taleplerini Ulaştırma Bakanı ile görüşeceğini de belirtti.

 

- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, "Çek Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye yaklaşık 600 milyon dolar yatırım yapılmış durumda. Bu yatırımların artarak devam etmesini istiyoruz." dedi.

 

Pekcan, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babis ile Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı Karel Havlicek'in katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) düzenlenen çalışma yemeğinde

yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki yakın ve yapıcı temaslar ile iş birliğinin uzun süredir çeşitli düzeylerde devam ettiğini, karşılıklı ilişkilerin güçlenerek süreceğini söyledi.

 

Çalışma yemeği öncesinde Babis, Havlicek ve beraberindeki heyetle görüşme yaptıklarını anımsatan Pekcan, iki ülke arasında karşılıklı ticaret hacminin artırılması ve çeşitlendirilmesi konularını ele aldıklarını bildirdi.

 

Pekcan, Çek Cumhuriyeti'nin de Türkiye gibi yüksek katma değerli, yüksek teknolojili ürünlerin imalatına odaklandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

 

"Çek Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye yaklaşık 600 milyon dolar yatırım yapılmış durumda. Bu yatırımların artarak devam etmesini istiyoruz. Teknoloji yatırımlarını Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi teknoloji seralarına dönüştürdüğümüz serbest bölgelerimizde de Türk ve Çek ortak yatırım projeleri olarak görmekten mutluluk duyarız."

 

Çek Cumhuriyeti  ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin artırılması için, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Pekcan, Türkiye'ye uygulanan çelik kotalarından Gümrük Birliği'nin güncellenmesine pek çok konu üzerinde görüştüklerini dile getirdi.

 

 

-  Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı Karel Havlicek

 

Çek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı Karel Havlicek de Türkiye'nin özellikle son 10 yılda endüstriyel ve inovatif ekonomi alanında yaşadığı gelişmeyi takdir ettiklerini belirterek, iş birliklerini devam ettireceklerini dile getirdi.

 

Türkiye ile yeni iş birliği imkanları olduğunu kaydeden Havlicek, "Enerji, çelik ve ilaç sektöründe iş birlikleri geliştirilebilir, taleplerinizi ve ihtiyaçlarınızı anlıyoruz, tüm pozisyonların tartışılıp incelenmesi gerekiyor." diye konuştu.

 

Havlicek, Çek Cumhuriyeti'ni geleceğin ülkesi haline getireceklerine değinerek, akıllı altyapı, Ar-Ge ve startup gibi alanlara yatırım yaptıklarını aktardı.

 

- Çek Cumhuriyeti Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy

 

Çek Cumhuriyeti Ticaret Odası Başkanı Vladimir Dlouhy ise enerjiden elektriğe, demiryolu ve karayolu inşaatından ilaç üretimine kadar birçok sektörde Türkiye ve Çek Cumhuriyeti iş birliğinin önünün açık olduğuna işaret ederek ikili ticaretin geliştirilmesinden yana olduklarını söyledi.

 

Türkiye ile ticari ilişkilerin temelinin Cumhuriyetin kuruluşuna dayandığını anımsatan Dlouhy, "1991 ve 1993 yılında Türkiye'ye ilk kez gelişimden bu yana inanılmaz mesafe alındı. Bazı alanlarda sanayileşme bizden önde. Türk müteahhitlerin özellikle yeni dönemde planlanan otoyol ve altyapı projelerinde bizlere katkı sunmasını bekliyoruz." dedi.

 

Dlouhy, Türkiye ile Çek Cumhuriyeti'nin AB düzeyinde iş birliğinin önemine de işaret ederek, AB'nin Türkiye ile ticari ilişkilerine daha fazla açık kapı bırakması gerektiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA