TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Denizli’de istihdam çağrısını yineledi


25.03.2019 / Denizliİstihdam Seferberliği 2019 Denizli toplantısında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile başlayan kampanya kapsamında hazırlanan teşvikleri anlatırken, ‘istihdam’ çağrısında bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Yeni, kapsamlı ve cesur bir teşvik paketi hazırlandı. 30 Nisan’a kadar yapılacak her yeni istihdamda, ücret-vergi-prim devletten. Sonrasında da, en az 9 ay vergi ve prim ödemiyoruz. Yani, sağlayacağınız her 1 ilave istihdam için, yılda yaklaşık 20 bin lira destek geldi” diye konuştu.​

İstihdam Seferberliği 2019 Denizli toplantısı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Denizli Valisi Hasan Karahan’ın katılımıyla Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası, Acıpayam Ticaret Odası, Babadağ Ticaret Odası, Tavas Ticaret Odası, Sarayköy Ticaret Odası ve Buldan Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Denizli’nin tarihiyle, ekonomisiyle özel bir yere sahip olduğunu ifade etti. 100 sene önce, istiklal harbinin ateşinin, ilk burada yakıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “14 Mayıs 1919 gecesi, İzmir işgale uğramıştı. Hemen ertesi gün, bu haberi alan Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, Denizli’de Milli Mücadele’yi başlattı. Cumhuriyetle birlikte Denizli, bu sefer müteşebbis yönünü keşfetti. İhracata dayalı sanayileşmeyle, ismini marka yaptı. Tekstil, mermer, gıda, yem, ambalaj, bakır mamulleri ve turizm başta olmak üzere, pek çok sektörde, dünyayla rekabet eder hale geldi. Öyle ki, havlu ve bornozda tüm dünya Denizli’yi tanıdı. Öte yandan, Denizli’nin bir şansı da, burada özel sektörümüzün, 3 başarılı ve çalışkan başkanımız tarafından temsil edilmesi. Yürekleri Denizli için çarpan, Sanayi Odası Başkanımız Müjdat Keçeci kardeşimi, Ticaret Odası Başkanımız Uğur Erdoğan kardeşimi ve Ticaret Borsası Başkanımız İbrahim Tefenlili kardeşimi kutluyorum. Bu toplantıyı hep birlikte organize ederek, üyelerimizin en iyi şekilde bilgilenmesini sağladıkları için de, Denizli, Acıpayam, Babadağ, Buldan, Sarayköy ve Tavas Odalarımızı ve Borsamızı, ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

 

-İstihdam teşvikleri

 

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına, yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu ifade eden TOBB Başkanı, “Biz de, Çalışma Bakanımızla günlerce, gece geç saatlere kadar çalıştık. Bakanımız sağolsun, yeni, kapsamlı ve cesur bir teşvik paketi hazırladı” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu istihdam teşviklerini şöyle anlattı: “30 Nisan’a kadar yapılacak her yeni istihdamda, ücret-vergi-prim devletten. Sonrasında da, en az 9 ay vergi ve prim ödemiyoruz. Yani, sağlayacağınız her 1 ilave istihdam için, size yılda yaklaşık 20 bin lira destek geldi

Ekonomik sıkıntı yaşayan, işleri yavaşlayanları da unutmadık. Onlara da, mevcut istihdamı muhafaza etsinler diye, kısa çalışma ödeneği geldi. Buraya başvurun, 3 ay ücretleri devlet karşılayacak. Bunlarla ilgili detay bilgilere, TOBB web sayfasından, veya Oda-Borsalarımızdan alabilirsiniz. Tüm bunların mimarı, Çalışma Bakanımız sayın Zehra Zümrüt Selçuk. Başta kendisi olmak üzere, bizimle birlikte büyük emek veren Bakanlık teşkilatımıza, İş-Kur’a, bürokratlarımıza ve emeği geçen herkese, istihdamı ödüllendiren, bu tarihi destekler için teşekkür ediyorum.”

 

-Oda ve borsalar canla başla çalışıyor

 

TOBB ile Odalar ve Borsalar olarak, 81 il ve 160 ilçede bu seferberliğine sahip çıktıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, tüm işletmelere, kampanyaya katılın çağrısında bulunduklarının altını çizdi. Hisarcıklıoğlu her il’de, Oda ve Borsa bünyesinde, destek ve teşvik tanıtım merkezleri kurduklarını belirterek şunları söyledi: “Takip ediyorum, Oda ve Borsalarımın hepsi canla başla çalışıyor. Böylece bu kampanyayı tüm ülke çapında tanıtıyor ve en geniş katılımı hedefliyoruz. Denizli’deki tüm Oda ve Borsalarım da bu işe kenetlendi. Müthiş bir şekilde çalışıyor, her yere ulaşıyor, tanıtım yapıyor, katılım sağlıyorlar. Çalışma Bakanlığımızın yerel teşkilatı da, her il’de yanımızda ve bizimle birlikte emek veriyor. Yine Valilerimiz de sağolsun, onların liderliğinde, Kaymakamlarla, Muhasebecilerle, Mali Müşavirlerle ortak toplantılar düzenliyoruz.

 

İllerdeki en büyük ve en çok istihdam sağlayan firmalara ulaşıyor, bire bir görüşüyoruz. Yerel basında İstihdam Seferberliğini anlatıyoruz. Ayrıca sosyal medya ve televizyonlarda reklam filmi yayınlatıyoruz. Buradan Denizli’deki tüm işverenlere tekrar çağrıda bulunuyorum. Bu tarihi desteklerden faydalanın, İstihdam kampanyasına katılın”


-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise konuşmasında, son 17 yıldaki en yüksek iş gücüne katılım ve istihdam oranına ulaşıldığını belirterek, "2018'de iş gücü piyasasına yeni 631 bin kişi katıldı. Bunun yüzde 87'sini istihdama kazandırdık. Kadınlarda ise bu oran yüzde 92." dedi.

Bakan Selçuk, Denizli ticaret ve sanayi odaları ile Ticaret Borsasının ev sahipliğinde Nihat Zeybekci Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "İstihdam Seferberliği 2019 Yılı Bilgilendirme Toplantısı"na katıldı.

 

Bakanlık olarak çeşitli illerde toplantılar düzenlediklerini, son 3 ayda 22 ili ziyaret ettiklerini, taş üstüne bir taş daha koymanın çabası içerisinde olduklarını dile getiren Selçuk, sosyal yardım ve hizmetlerle vatandaşların her zaman yanında olacaklarını söyledi.

 

Denizlili iş insanı ve girişimcilerinin çalışkan ve başarılı olduğunu dile getiren Selçuk, kentin 2002'de 680 milyon dolar olan ihracatının geçen yıl 3,1 milyar dolara yükseldiğini, aktif sigortalı sayısının da 225 binden 305 bine çıktığını, kentin uluslararası ticarette gerçekleştirdiği atılımlarla ekonomide, sürdürülebilir kalkınmada Türkiye'de örnek şehirlerden biri olduğunu kaydetti.

 

- "Maruz kaldığımız iç ve dış şoku atlattık"

 

Selçuk, şehirlerin oluşturduğu dinamizm sayesinde ekonominin 17 yıldır başarılı bir büyüme grafiği çizdiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

 

"2002 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 5,6 oranında bir büyüme oranına ulaştık. Bu süreçte, yeni pazarlara açıldık, katma değerli ürün sayımızı artırdık. 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatımızı 2018 yılında yaklaşık 170 milyar dolar seviyesine yükselttik. 2002 yılında 727 bin olan iş yeri sayımız 1,9 milyona, aktif sigortalı sayımız 12 milyondan 22,3 milyona yükseldi. Bu 17 yılda, maruz kaldığımız birçok iç ve dış şoku hamdolsun başarıyla atlattık. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde her türlü antidemokratik girişimlere geçit vermedi. Her teşebbüsün ardından yeni sıçramalarla güçlenerek yolumuza devam ettik."

 

Bakan Selçuk, Türkiye'nin bugün hem siyasette hem ekonomide küresel düzeyde oyun kurucu bir ülke olduğunu, büyük küresel hedeflere ulaşmak için uygulamaya koyulan reform ve teşviklerle iş dünyasına katkıda bulunarak, iş insanlarının finansmana erişimini kolaylaştırdıklarını söyledi.  


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA