TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sakarya’nın yıldızı girişimciler ödüllendirildi


21.12.2018 / SakaryaTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldı. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret Borsası, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası ile Akyazı Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Sakarya’nın başarılı iş insanlarının ödüllendirildiği törende bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, üretim ve ihracatla Türkiye’yi de büyüten kentin, 51 ilin toplam ihracatından daha fazla ihracat yaptığını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu sıkıntıları aşılması noktasında istişare ve ortak aklın önemi üzerinde durdu.​

Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni; TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Zeki Toçoğlu, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şinası Bayraktar, Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Erhan Yenice ile çevre il ve ilçelerden oda borsa başkanları ve meclis üyelerinin katılımıyla Sakarya Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Sakarya’nın nasıl geliştiğini yakından takip ettiğine değinerek, “Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde, Sakarya’da bulunanların sayısı, 10 sene önce 9’muş, şimdi 13’e yükselmiş. Bunu sizler, Sakaryalı girişimciler, tüccar ve sanayiciler sağladı. Hepinizle iftihar ediyorum” dedi. Kendisini gururlandıran bir başka tablonun da ödül törenini oda ve borsaların birlikte yapması olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu Sakarya’daki birlik ve beraberlik tablosunu övdü.

 

-Sakarya üretim üssü

 

Sakarya’nın bugün Türkiye’nin en önemli üretim kentlerinden birisi olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bir tarafta OSB’leri durmadan çalışıyor. Üretim ve ihracatla Türkiye’yi de büyütüyor.Sakarya 51 ilin toplam ihracatından daha fazla ihracat yapıyor. Sakarya'da üretilen her 5 araçtan 4'ü ihraç ediliyor. Bu da, kaliteli üretimiyle Sakarya’yı dünyada öne çıkarıyor. Sakarya öte yandan bir tarım ve turizm kenti. Müthiş bir coğrafyaya ve verimli topraklara sahipsiniz. Bunu değerlendirmek üzere, TSO’mızın çalışmaları sayesinde, Gıda İhtisas OSB kurulmasına başlandı. Sakarya Ticaret Borsamız da, lisanslı mısır deposu kuruyor. Öte yandan turizmden daha çok pay almamız gerekiyor. Sizler gibi başarılı müteşebbisleri sayesinde, Sakarya’nın turizm’de de atılım yapacağına inanıyorum. Ben Sakarya’daki Oda-Borsa Başkanlarımla, Ankara’da da birlikte çalışıyorum. Akgün Altuğ Başkamız, TOBB’un Genel İdaresi Kurulunda. Adem Sarı Başkanımız, Ticaret Borsaları Konseyi Başkan Yardımcısı. Tarımsal politikaları birlikte belirliyoruz. Şinasi Bayraktar Başkanımız, Sosyal Politikalar Kurulunda. İş hayatı ve istihdamla ilgili konularda çalışıyoruz. Yani Başkanlarım, hem Sakarya’ya hizmet veriyor, hem de Ankara’da ülkemiz için çalışıyor, Hepsinden Allah razı olsun

Bu hizmet anlayışlarından dolayı Başkanlarıma, yönetimlerine, meclislerine ve genel sekreterlerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

 

- Oda ve borsaların katkılarıyla somut adım atılan konular

 

Oda ve borsaların katkılarıyla somut adım atılan konular hakkında da bilgi veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların üyelerinden topladıkları sıkıntıları ve çözüm önerilerini kendisine ilettiğini kendisinin de hükümete aktardığını anlattı. Bu sayede çeşitli konularda somut adımlar atılmasını sağladıklarını belirten M. Rifat Hisarcıklıoğlu bu konuları şöyle aktardı: “Kısa Çalışma Ödeneği: Mevzuat değişti, işler hale geldi. SGK Prim Borçları: Düzgün mükelleflere 60 ay vade sağlandı. Kamu’ya iş yapanlara yönelik olarak Tasfiye tasarısı hazırlandı. Ticari Uyuşmazlıklarda arabuluculuk zorunlu hale geliyor. Kredi yapılandırma: KOBİ’ler ve tarımsal krediler dahil edildi. Teknik İflas sorunu: çözüldü, yeniden düzenlendi. İç Piyasaya destek: 4 sektörde (otomotiv, mobilya, konut, beyaz eşya) vergiler indirildi.”

 

Bunların dışında da sıkıntılar olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, üzerlerindeki istihdam ve enerji maliyetlerinin yüksekliğinden faizlerdeki artıştan, peşin vergi yükünden, KDV alacaklarından, fiyat farkı kararnamesi isteklerinden ve Hal Yasası’ndan söz etti.

 

Elbirliğiyle, bu çalkantılı sürecin de aşılacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Zira Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. Bakın, sadece son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz. Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Birbirimizin kardeşi olduğumuzu unutmayalım” dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA