TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Geleceği kadınlar yazacak


27.11.2018 / Ankara"Geleceği Yazan Kadınlar Projesi" tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ev sahipliğinde, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Geleceği Yazan Kadınlar'ın elde edeceği başarının, teknolojinin erkeklere ait bir alan olduğu algısını yıkacağını söyledi.​

Toplantıya, Erdoğan ve Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katıldı. Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’nin; Turkcell, TOBB ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu iş birliğiyle kadınları yazılım konusunda eğitmek, kadınların istihdam kapasitesini ve girişimciliğini artırmak amacıyla geliştirildiği vurgulandı. Proje, katılımcıların mobil uygulamalar geliştirmelerine de destek olmayı hedefliyor.

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu'nun başlattığı söz konusu projenin, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sayesinde tüm Türkiye'ye yayıldığını söyledi.

 

Özel sektör ve sivil toplumun birlikteliğinden doğan bu sinerjiyle büyük başarılara imza attıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda 18 ilde bin 500 kadının uygulama yazılımı geliştirme eğitimi aldığını bildirdi.

 

Hisarcıklıoğlu, eğitimler sonunda 200'ün üzerinde uygulama geliştirildiğini ifade ederek, kursiyerlerden 100'ünün Turkcell'de yazılım kontrol uzmanı olarak işe başladığını dile getirdi.

 

- "Teknolojiye daha fazla kadın eli değecek"

 

Emine Erdoğan'ın desteğiyle 2019'da çok daha büyük başarılar yakalayacaklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "Bu sefer hedefi büyüttük. Projeyi yürüttüğümüz il sayısını 21'e çıkardık. Eğitimlere katılacak kadın sayısını 5 bin olarak hedefliyoruz. Buna ulaşacağımızdan kuşkum yok. Teknolojiye daha fazla kadın eli değecek." diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, iş hayatına kadınların yön vermeye başladığına ve bunda TOBB Kadın Girişimci Kurulu'nun emeğinin çok büyük olduğuna dikkati çekerek, "Allah'a çok şükür attığımız tohum tuttu ama gidecek daha uzun yolumuz var. Zaten bizim dinimizde, kültürümüzde kadını eve kapatmak yoktur. Bizim rehberimiz, öncü olarak seçtiğimiz kişi kim? Peygamber Efendi'mizdir. Peygamber Efendi'mizin eşi Hz. Hatice validemiz, devrin en büyük tüccarıydı. Demek ki sünneti, yani Peygamberimizin yaşantısını örnek almak, Allah'ın elçisinin yolundan gitmek isteyen kadınlarımıza destek olmak durumundayız." dedi.

 

Teknolojideki ilerlemenin iş yapma biçimlerini değiştirdiğini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

 

"Teknoloji dünyanın her yerinde erkeklere özgü bir alan olarak algılanıyor. Geleceği Yazan Kadınlar'ın başarısı, bu algının ne kadar yanlış olduğunu ispatlıyor. Önyargıları yıkıyor. İkincisi, nüfus avantajımızı fırsata çevirmek için böyle projelerin sayısını artırmalıyız. Zengin olmak için niceliği nitelikle birleştirmeliyiz. Bugün, yazılım geliştirmeyi biliyorsanız, geleceğin en hızlı büyüyecek şirketlerinde çalışabilirsiniz. Çalışmak bir yana böyle şirketler kurabilirsiniz. Yazılımcı sayımız ne kadar fazla olursa, milyar dolarlık start-up'ların bizden çıkma ihtimali de o kadar yüksek olur."

 

Hisarcıklıoğlu, her şeyin devletten beklenildiği zamanların çok gerilerde kaldığını dile getirerek, "Projeye dahil olan illerdeki oda ve borsa başkanlarım projemizi sahiplenmeselerdi bu başarı yakalanamazdı." dedi.

 

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise konuşmasında, "Geleceği yazmaya niyetli genç kızlarımızı ve kadınlarımızı, insanı kendine esir eden değil, insana hizmet eden teknoloji dünyasına davet ediyorum" ifadesini kullandı.

 

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmasına, "Geleceğimizin mimarı gençlerimizi burada görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Varlığınızla bize heyecan veriyorsunuz. Sizlerin dinamizmi, büyüklerin tecrübesiyle birleştiğinde, inanıyorum ki gelecek çok daha umut verici olacak." diyerek başladı.

 

Gençlerin bir adım önde olmasını istediklerini belirten Emine Erdoğan, geçmişini inkar etmeyen ama geçmişte de kalmayan, özgüveni sağlam, çağına yön veren insanlar olmalarını arzuladıklarını ifade etti.

 

Emine Erdoğan, bir dönem çeşitli yanlış anlayışlarla geri planda bırakılmış kızları da bu gelecekte bir figüran değil, aktif bir oyuncu olarak görmeyi beklediklerini dile getirdi.

 

Dünyanın tarihte hiç görülmemiş bir hızla değiştiğine işaret eden Emine Erdoğan, "Her sabah yeni bir dünyaya uyanıyoruz. Geride kalmamak, zamana ayak uydurmak, herkesin bireysel yarışı haline geldi. Bilim ve teknoloji hayatımızı değiştirip kolaylaştırdığı gibi değer yargılarımızı, hayatı yorumlama biçimlerimizi de değiştiriyor." şeklinde konuştu.

 

Emine Erdoğan, bilgi teknolojilerinin artık dünyanın yeni çehresini oluşturduğunu, kadınların içinde olmadıkları bir dijital dönüşümün, kadınların sesinin eksik olduğu bir gelecek anlamına geldiğini kaydetti.

 

Kadınların bilgi teknolojilerini tasarladığı, ürettiği ve karar alıcı mekanizmalarda yer aldığı bir sürecin, daha güçlü bir geleceğin kapısını açacağına dikkati çeken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Günümüz dünyasında sayısı 4 milyarı geçen internet kullanıcısı, artık sanal ortamda daha fazla zaman geçirmektedir. Öğrenme, eğlenme, alışveriş ihtiyaçlarını buradan sağlamakta, hayat bir anlamda dijitalleşmektedir. Bu sebeple kadın girişimciliğini artırma konusunda belirlenecek politikalarda, bilgi ve iletişim sektörünün önemi göz ardı edilemez.”


-Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da konuşmasında, "Türkiye'nin orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesindeki lige yükselmesi için olmazsa olmazı, ihracat odaklı büyümeyle kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını sağlamaktır" ifadesini kullandı.

 

Bakan Pekcan, söz konusu projeye İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Dinçbal Kal ile "Mobil Çözümlerin Adresi: Kadın" olarak başladıklarını anımsatarak, kadın girişimciliği konusundaki çalışmalarında kendilerine o dönemde de destek olan Emine Erdoğan'a teşekkür etti.

 

Projenin İstanbul'da çok başarılı olduğunu vurgulayan Pekcan, TOBB himayesinde, Turkcell'in desteğiyle projeyi tüm Türkiye'ye yayma kararı aldıklarını söyledi.

 

Pekcan, öncelikle 18 ilde düzenlenen uygulama yazılımı geliştirme eğitimlerine yaklaşık bin 500 kadının katıldığını bildirerek, eğitimler sonunda 200'den fazla proje geliştirildiğini, proje sayısını 3'e düşürmekte zorluk yaşadıklarını anlattı.

 

Türkiye'de projenin daha fazla yayılmasını hedeflediklerini dile getiren Pekcan, "21 ilimizde 5 bin kadını hedefliyoruz. 5 bin kadın, 5 bin aile demek. Bu proje, Türkiye’nin geleceği için en büyük yatırımlardan birisidir. Türkiye'nin orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesindeki lige yükselmesi için olmazsa olmazı, ihracat odaklı büyümeyle beraber tasarım, marka, teknolojiye yatırım yapmak ve kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını sağlamaktır." değerlendirmesinde bulundu.

 

- Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça

 

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da Turkcell'in toplumsal fayda ve huzura katkı sağlamak için gece gündüz çalıştığını söyledi.

 

Şirket gelirinin yüzde 1'ini toplumsal faydaya tahsis eden dünyadaki tek firma olduklarını aktaran Akça, Turkcell'in Türkiye'de hem engelli hem üstün zekalı hem de her kademedeki öğrenciye destek verdiğini ifade etti.

 

Akça, projeye katılan kadınların Turkcell'in ürünlerine katkı sunduğunu, eğitim alan kadınlardan 100'ünün Turkcell'de istihdam edildiğini anlattı. Akça, "İyiliğin, insana duyulan sevgi, saygı, şefkat ve merhametin kurumsal hale gelmesi için Turkcell Vakfı'nı kurduk. Turkcell Vakfı bundan sonra bu hizmetleri daha ciddi bir şekilde yapacaktır." diye konuştu.

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA