TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Trakya iş dünyası ile istişare


18.11.2018 / EdirneTOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu Trakya Bölge İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada “Burada liman var, havayolu var, demiryolu var, otoyol var. Trakya aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapı ve 500 milyonluk zengin bir nüfusun hemen yanı başında” diyerek bölgenin önündeki fırsatlara vurgu yaptı.​

Trakya Bölge İstişare Toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk’ün ev sahipliğinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TİM Başkanı İsmail Gülle ile çevre il ve ilçelerden oda ve borsa başkanları, meclis üyelerinin katılımıyla Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

 

-Hisarcıklıoğlu’ndan teşekkür

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasına, vefat eden Edirne Milletvekili Erdin Bircan için taziyelerini sunarak başladı. Edirnelilerin fahri hemşehrisi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Ben de Edirneli olmaktan gurur duyuyorum. Bizleri burada en iyi şekilde ağırlayan, Edirne Oda ve Borsamıza, Özay ve Recep kardeşime, gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün, aramızda bulunarak, bizleri şereflendiren, TESK Başkanı Sayın Bendevi Palandöken ve TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Göreve yeni başlayan Sayın Valimize başarılar diliyorum. Trakya Bölgesi istişare toplantımızı, camiamızın Bakanı, Sayın Ruhsar Pekcan başkanlığında yapıyoruz. Bakanımız sağolsun, Pazar günü olmasına rağmen Edirne’ye geldi bölge toplantısı yapmamızı sağladı. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımız, doğru bir vizyonla, iç ticaret, dış ticaret ve gümrükleri tek bakanlıkta topladı.

Bu önemi görevi de, camiamızdan bir isme verdi. Sayın Bakanımızın, iş dünyasından gelen, yatırımı ve ticareti gayet bilen, başarılı bir iş kadını olması da, ülkemiz için büyük avantaj. Bizimle aynı hissiyatı paylaşan, derdimize-sıkıntımıza sahip çıkan, bir Bakanımızın olması ve bugün de kendisini aramızda görmek, bizlere büyük moral veriyor. Böylesinde önemli bir görevi üstlenen, Ruhsar Pekcan Bakanımızla iftihar ediyoruz.”

 

-Tarım ve hayvancılığın merkezi

 

Trakya’nın, bereketli topraklarıyla tarımın ve hayvancılığın merkezi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu,

Tekirdağ’ın sanayisiyle, Edirne’nin tarih ve kültürüyle, Kırklareli ve Çanakkale’nin doğal güzellikleriyle çok önemli değerlere sahip olduğunu dile getirdi. TOBB olarak Trakya’ya 3 alanda önemli yatırımlar kazandırdıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Lojistik alanında İpsala, Hamzabeyli ve dünyanın en büyük ikinci sınır kapısı olan Kapıkule’yi modernize ettik. Bunları dünyanın en modern, en güvenli kapıları haline getirdik. Birleşmiş Milletler de bunu tescilledi. Bu projelerimizi bütün dünyaya rol model olarak örnek gösterdi. Dereköy için de çalışmalara başladık, Hamzabeyli ve İpsala’nın kapasitesini artırıyoruz. Kapıkule TIR parkını yaparak, burada yaşanan sıkıntıları çözdük. Çağ dışı görüntülere son verdik. İkinci olarak tarih ve turizm alanında önemli yatırımlar yaptık. Tarihimizin en büyük eserlerinden olan, Selimiye Camii’nin bakım onarım masraflarını karşıladık. Selimiye Vakfını kurarak, bu ata yadigârının gelecek nesillere aktarılmasını garanti altına aldık.  Üçüncü olarak da eğitim alanında çalıştık. Trakya’daki şehirlerimizde ilkokul, lise ve fakülte inşa ettik.  Ve tüm bunları, Oda ve Borsalarımızın ortaklığıyla yaptık. El birliğiyle, Güç birliğiyle yaptık” dedi.

 

-Oda ve borsaların talebiyle yapılanlar

 

Trakya’nın üretici, tüccar ve sanayicisinin sıkıntılarını dinlemek ve çözüm önerilerini konuşmak üzere bir araya geldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, son dönemde buradaki Oda ve Borsaların talebiyle gündeme getirdikleri pek çok konunun hayata geçtiğini hatırlattı. TOBB Başkanı şöyle konuştu: “Kısa Çalışma Ödeneğini aktif hale getiren düzenleme yapıldı. Teknik iflas konusunda yaşanan sorun giderildi. Otomotiv, Mobilya, Konut ve Beyaz Eşyadaki vergiler indirildi. Lisanslı Depoculuğa verilen destekler artırıldı. Tüm bunların Hükümetimiz nezdinde kabul görmesinde, Bakanımız Sayın Pekcan’ın büyük desteği ve emeği oldu

Kendisine hepimiz adına teşekkür ediyorum.”

 

-Trakya’nın vizyonu

 

Tüm Oda ve Borsaların, Trakya’yı geleceğe taşımak için bütün güçleriyle çalıştıklarına vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Gösterdikleri bu vizyon için kendilerini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Hep birlikte el ele verdiğimizde, hem bölgemizi hem de ülkemizi çok daha ileriye taşıyacağız” dedi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA