TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu ve Bakan Pekcan, Kapıkule Gümrük Kapısı ve TIR Parkı’nda incelemelerde bulundu


18.11.2018 / EdirneTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile birlikte Kapıkule Gümrük Kapısı ve TIR Parkı’nda incelemelerde bulundu.​

Hisarcıklıoğlu, Bakan Pekcan, Vali Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe,  bakanlığın genel müdürleri ve gümrük yetkililerinin katıldığı toplantıda, çalışmalara ilişkin bir sunum yapıldı.

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan burada basına yaptığı açıklamada, "Gümrük kapılarında modernleşmeye gidiyoruz, dijitalleşmeye gidiyoruz, tek durak sistemine gidiyoruz. Diğer bakanlıklarla da müşterek, tek durak sistemi ve tek pencere sistemindeki evrak sayısının azaltılmasıyla ilgili." dedi.

 

Kapıkule’de cumartesi, pazar günü meydana gelen ve pazartesiye sarkan tır kuyruklarının azalması için çalışma yaptıklarını ifade eden Pekcan, kuyrukların İstanbul çıkışlı ihracat işlemlerinin çarşamba ve cumartesi yapılmasından kaynaklandığını vurguladı.

 

Bu konuda çalışmaların sürdüğünü aktaran Pekcan, "Tır parkının kapasitesinin arttırılmasını konuştuk. Akaryakıt pompa istasyonunun sayılarının arttırılmasını konuştuk onu artırabiliriz. Yarın Bulgarsitan’a ziyaretimiz olacak. Oradaki 8 peronun 10’a çıkartılması ve daha verimli çalışılabilmesi için neler yapılması gerektiğini konuştuk. Burada yenilikler yapıyoruz, Türkiye Avrupa'nın en modern gümrük kapılarına sahip, bunu her aşamada kendileri de söylüyor. Gümrük kapılarında modernleşmeye gidiyoruz, dijitalleşmeye gidiyoruz, tek durak sistemine gidiyoruz." diye konuştu.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Bakan Ruhsar Pekcan, daha sonra tır parkı, gümrüksüz satış mağazaları ve x-ray birimini gezerek, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak'tan bilgi aldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA