TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eskişehir Sanayi Odası 50. Yılını kutladı


09.11.2018 / EskişehirTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) 50. Yıl Kutlama programında yaptığı konuşmada, çalkantılı bir dönemden geçtiklerini, ancak bunu birlik ve beraberliği muhafaza ederek atlatacaklarını söyledi.​

Eskişehir Sanayi Odası’nın 50. Yıl Kutlama Programı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ve Eskişehirli sanayicilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, açılışta yaptığı konuşmasına, ebediyete intikalinin 80. Yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm silah arkadaşlarını ve vatan için mücadele etmiş tüm şehitleri saygı, minnet ve rahmetle anarak başladı.

 

Hisarcıklıoğlu, Eskişehir’de bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti belirterek, “Eskişehir, demokrasi şehidimiz, merhum Hasan Polatkan’ın şehri. Eğitimiyle, kültürüyle, sanayisiyle, Anadolu’nun gözbebeği. Eskişehir; aynı zamanda üniversiteler şehri. Sanayi şehri, yüksek teknoloji şehri. İşte Eskişehir Sanayi Odamız hem buraya yakışan hayırlı bir iş yapıyor, hem de 50. Yılını kutluyor. Eskişehir ekonomisine, sanayisine değer katanlara, fazlasıyla hak ettikleri, ödüllerini takdim ediyor. Ben kendilerini şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

 

Sıkıntılı bir dönemden geçildiğini anlatan TOBB Başkanı, “Tüm bunlara rağmen, iş hayatında hem ayakta kalacaksın, hem de böyle dereceye gireceksin, ödül alacaksın. Bu herkesin harcı değil, bu nedenle buradaki müteşebbis dostlarımın hepsiyle iftihar ediyorum. Allah sizlerin çalışmasından, gayretinden, Eskişehir’e ve ülkemize kattığınız değerden razı olsun” ifadelerini kullandı.

 

Eskişehir Sanayi Odası meclisinde iki kadın üye bulunduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin özellikle de kadın ve genç girişimcilerin önemine dikkat çekti.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Eskişehir Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası’nın akredite oda olduğunu ve üyelerine 5 yıldızlı hizmet verdiğini söyledi.


Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberliğin muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bunu yaparsak hep beraber kazanırız, yapamazsak kaybederiz. Birbirimizi ötekileştirmeyelim. Birbirimizi sevelim. Bizim bizden başka dostumuz yok. 2016 yılından bu yana görüyorsunuz, başımıza bir sürü hadise geldi. 15 Temmuz'da sokakta bu millet vardı. 80 milyon o gece sokaktaydı. Ama 'dost' dediğimiz kimse yoktu." ifadesini kullandı. 


Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak da Eskişehir'in tarih boyunca Anadolu'nun batıya açılan kapısı olduğuna değinerek, kentin bu özelliğinin sanayinin gelişmesine de önemli katkı sağladığını kaydetti.

Kentteki sanayinin ihracat oranının her geçen gün artış gösterdiğini anlatan Çakacak, "Eskişehir Sanayi Odasına üye kuruluşların ihracat tutarı 2 milyar doları aşmıştır. Gerek Sanayi Odası gerek Ticaret Odası gerek üniversiteler ve diğer tüm aktörlerin desteğiyle Eskişehir'in geleceği daha parlak olacaktır" şeklinde konuştu.

ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş ise 50’nci yılın aslında bir helalleşme gecesi olduğuna dikkat çekerek, “Bu akşam aslında 50 yılın helalleşme gecesi. Bireysel çıkarlardan ve iktidar mücadelelerinden uzak bir helalleşme gecesi. Birlikte beraberlik içerisinde Eskişehir olma gecesi. Ortak aklı ve hedefleri buluşturma gecesi. Bu anlamda ben de ESO olarak helalleşmek istiyorum. Cumhuriyetin ilanından sonra milli mücadeleyi üreterek devam ettiren bir kuşak ve onların evlatları olan bizler, cumhuriyet ile devraldığımız ülkemizi ve şehrimizi seven, üreten sanayici vatansever insanlarız. Ülkemizi ve şehrimizi geleceğe taşımak, çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartmak en büyük sermayemizdir. Şüphesiz ki muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. Gecesini, gündüzünü üretmek ve ülkesini kalkındırmak için çalışan siz değerli sanayicilerimize cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA