TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yöresel ürünler Antalya’da buluştu


24.10.2018 / AntalyaAntalya’da düzenlenen 9. Yöresel Ürünler Fuarı’nda (YÖREX) konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, coğrafi işaretli ürünlerin yüzde 40’ını oda-borsaların tescil ettirdiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi işaret zenginlik demektir. Zengin olmak istiyorsanız bunlara sahip çıkın markalaştırın” dedi.​

Antalya Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde 9’uncusu gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) TOBB’a bağlı oda ve borsaların stantlarıyla renklendi. Çok sayıda ziyaretçinin ilgi gösterdiği 24-28 Ekim tarihlerinde düzenlenen Fuar’ın açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “İlinizdeki, ilçenizdeki coğrafi işaretli ürünleri gün yüzüne çıkarın, sahip çıkın, bunları tescil ettirin. Çok şükür bugün geldiğimiz noktada, coğrafi işaretli ürünlerin % 40’ını, Oda-Borsalarımız tescil ettirdi. Oda-Borsalarımız tarafından tescil edilen ürün sayısı 150’yi geçti” dedi.

 

-Avrupa’da ürünleri tescillenen odalara tebrik

 

Sadece yurtiçi tescille işin bitmediğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, önemli olanın yurtdışında da tescili başarmak ve yurtdışı pazarına girmek olduğuna işaret etti. Şu ana kadar Avrupa’da tescillenen 3 ürünün; Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bunu başaran Gaziantep Sanayi Odamızı, Aydın Ticaret Odamızı ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızı tebrik ediyorum. Diğer ürünlerimizin AB nezdinde tescili için de çalışıyoruz. Coğrafi işaretli ürünlerin, üretimini, ticaretini, tüketimini ve denetimini artırmamız lazım. Ticaret Bakanlığımız, yöresel ürünlere %1 oranında raf ayrılmasını sağladı. Ancak bu düzenleme içinde, coğrafi işaretli ürünlerin özellikle belirtilmesinde fayda görüyoruz. Coğrafi işaretli ürünlerin perakende sektörünün raflarında hak ettiği yeri almasını sağlamamız gerekiyor.”

 

Konuşmasının sonunda coğrafi işaretli ürünlere sahip çıkan, kadın girişimcilere özellikle teşekkür eden Hisarcıklıoğlu,  “Heyecan ve vizyonlarından dolayı hepsiyle iftihar ediyorum. Biz TOBB olarak coğrafi işaretli ürünlere her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. YÖREX’e emek veren, alın teri döken herkesi yürekten kutluyom” dedi.


-Diğer konuşmacılar

 

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da kurum olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar ile ülkenin kültürel ve tarihi değerlerini, belli bir kaliteyi ve gelenekselliği garantileyen coğrafi işaretler tesciliyle koruma altına aldıklarını anlattı.

 

Mevcut 379 ürünün tescilli olduğunu, 413 ürün hakkında başvuru işlemlerinin devam ettiğini söyleyen Asan, 3 ürünün de AB tescilli olduğunu, 14 ürünün de başvuru aşamasında bulunduğunu kaydetti.

 

Bu konuda AB Komisyonu ile iş birliği çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Asan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bu bağlamda hem mevcut başvurularımızın hızlanması hem de yeni başvuruların hızlı şekilde tescil edilmesi amaçlanmaktadır. Coğrafi işaretler tesciliyle bir taraftan atalarımızdan bize miras kalan bu değerlerimizi, gelenekselliği ve kaliteyi muhafaza ederek gelecek nesillerimize aktarıyor, diğer taraftan da bu ürünlerimizin sahip olduğu katma değeri yükseltiyor, üreticilerimize daha fazla gelir kazandırıyor, kırsal ve bölgesel kalkınmaya önemli bir destek sağlıyoruz."

 

- "YÖREX önemli bir buluşma noktası haline geldi"

 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yöresel ürünlerin paketlenmesinden pazarlanmasına, markalaşmasına, ihracatına kadar çok büyük mesafe alınmasında YÖREX'in büyük katkısının olduğunun altını çizdi.

 

YÖREX'in artık Türkiye içindeki gelişimini tamamladığını belirten Karaloğlu, "Artık YÖREX'i ülke sınırlarının dışına çıkarmamız lazım. Yabancı heyetler ile Türk heyetleri buluşturmamız lazım." dedi.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Türkiye'nin tarım potansiyeli, üretim kültürü, coğrafi yapısı ve kültürel çeşitliliği ile geleneksel ve yerel ürünler bakımından dünyanın en zengin ülkesi olduğuna dikkati çekti.

 

Türel, 9 yıl önce başlayan fuarın ilk yıl 24 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini, bugün ise 200 bin ziyaretçiyi beklediğini dile getirerek "Yöresel ürünlerin markalaşması ve ticari değer kazanması yolunda önemli bir buluşma noktası haline gelen fuarın, sektörde yer alan firmaların iş birliğine zemin hazırlayacağını umuyorum. Oluşturulan bu pazar ile ekonomik canlanmaya da katkı sunulacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

 

- "Dijital ekonomiye geçiyoruz"

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de birkaç yıl içinde coğrafi işaret sayısının 800'e yaklaştığını söyledi.

 

Marka, patent ve coğrafi işaretin çağımızın tapu senetleri olduğunu ifade eden Çetin, "Dijital ekonomiye geçiyoruz ve dijital ekonomide fikri mülkiyet hukuku artık hayati bir önem taşımaktadır. Dijital dönüşüme başlayacaksak, ülkemizde hukuk bilincini, hukuka saygıyı geliştirmekten başlamalıyız." diye konuştu.

 

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da "Sizin oraların nesi meşhur" sloganıyla kıyıda köşede kalmış, unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünlere sahip çıkmak amacıyla YÖREX fuarını düzenlediklerini belirtti.

 

Konuşmaların ardından Hisarcıklıoğlu, Asan ve beraberindekiler stantları gezdi, kendilerine ikram edilen ürünlerin tadına baktı ve üretim hakkında bilgi aldı.

 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA