TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Ankara TO Meclis Üyeleriyle tecrübelerini paylaştı


22.09.2018 / BoluTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası’nın Bolu’da düzenlenen 28. Dönem Meclis Üyeleri Ekonomik İstişare Toplantısı’na katılarak, meclis üyeleri ile tecrübelerini paylaştı.​

İnsanın en hayırlısı, insana faydalı olandır anlayışıyla hareket ettiklerini vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bugün de aynı anlayışla bir araya geldik. Bu çalışma bir vizyon işidir. Bizim anlayışımızda istişare sünnettir. Bugün de hep birlikte istişare ediyoruz. Bu vizyonla bizi bir araya getiren Başkanımız Sayın Gürsel Baran’ı, yönetim kurulunu ve Meclis Başkanımız Sayın Mustafa Deryal’i tebrik ediyorum” dedi.

 

 

Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası’nın bir okul olduğunu, birlikteliğin önemini burada öğrendiğini söyledi.

 

1950 yılında dünya genelinde nüfusu 1 milyonun üzerinde olan büyük şehir sayısının 77 olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “10 milyonun üzerindeyse sadece 2 şehir vardı. Bugün büyükşehir sayısı 436'ya, mega şehir sayısı 23’e ulaşmış durumda. 1950’de şehirlerde 740 milyon insan yaşıyordu. Bugün 4 milyar insan yaşıyor. Önümüzdeki dönem ülkeler değil şehirler yarışacak. Marka şehirler rekabet halinde” dedi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yatırımcı olmadan Türkiye’nin zenginleşme şansı olmadığını vurguladı.

 

Hisarcıklıoğlu, ATO’nun Ankara’nın hem cazibesini, hem marka değerini artıracak çok önemli çalışmalar yaptığını, bunun bir tanesinin uluslararası direk uçuşların artırılması diğerinin de fuar alanı olduğunu anlattı.

 

Girişimcilik, zenginliktir diyen Hisarcıklıoğlu, girişimci olmadan zengin olma şansı olmadığını, “Ne kadar çok girişimciye destek verirsen o kadar zengin oluyorsun. Rahmetli Özal gelene kadar kendi kendine yeten bir ülkeydik. Bizim ufkumuzu o açtı. 80’li yıllarda ihracatımız 3 milyar dolardı. Bugün 170 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Nerden nereye geldik. Türkiye’nin gündemine girişimciliği TOBB olarak biz soktuk. Kadın, genç girişimci kurullarımızı bu nedenle kurduk. Gitmediğim üniversite kalmadı. Her yerde girişimcilik anlattım. Gençlerin girişimciliği kavramasını istiyorum” dedi.

 

Hayatta edindiği 5 tane anayasası olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, bunların; ‘İşten artmaz, dişten artar’, ‘işin hilesi dürüstlüktür’, ‘önce kontrol, sonra itimat’, ‘hafızasına güvenen daima yanılır’ ve ‘işte idare olmaz’ olduğunu ifade etti.

 

Hayal kurmadan başarının gelmeyeceğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “En özgür olduğunuz alan hayaliniz. Hayalinizi geniş tutun. Bunu en güzel Muhammed Ali demiş; ‘Hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur’. Hayal gücü olmasa Kristof Kolomb Amerika’yı keşfedemezdi. Sınırınızın olmadığı tek alan orası. Hayal edin hedefinizi koyun. Ama o hedef için çalışma önemli. Sistemli çalışmak lazım” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, takım olayına her zaman çok önem verdiğini belirterek şunları söyledi: “Gençliğimde okumuştum. Andrew Carnegie isimli büyük bir iş adamı mezarına şöyle yazdırmış: “Burada kendisinden daha akıllı insanları çalıştıran birisi yatıyor”. Akıllı insan çalıştıran kazanıyor. Her zaman kendimden akıllı adam aradım. Ben de iş hayatımda, yöneticilik hayatımda her zaman kendimden akıllı insanları çalıştırdım. Akıl en büyük sermaye. Kayseriliyim ama akla verdiğim paraya hiç üzülmedim”.

 

Ekonomide sıkıntılar olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Bunun bir benzerini 2001’de yaşadık. Ben daha yeni TOBB Başkanı olmuşum. Kucağımızda, tarihimizin en büyük krizini bulduk. Peki sonrasında neler yaptık? Birincisi, krizi doğru okuduk. Bu şuna benzer; gömleğin ilk düğmesini iliklemeye yanlış iliklenirse, devamı da yanlış olur. 2001 krizi, hatalı yaşam biçimimizin kriziydi. Hem kamu hem özel sektör, değişmek zorundaydı. Biz de değişime, kendimizden başladık. Bizde bir hastalık var. Teflon tavaya benziyoruz. Hiçbir şeyi üzerimize almıyor, hata kabul etmiyoruz. Hepimiz değişim diyoruz ama kimse değişime kendisinden başlamıyor. Biz de dedik, kamuyu, bu değişime yönlendirmek için, işe önce kendimizden başlayalım, kendimizi düzeltelim. Önce ortak akıl oluşturduk. Tüm Odaları-Borsaları gittim gördüm. Sonra pek çok farklı çevreden insanla bir araya geldik. Arama Konferansı yaptık. Bugün hayata geçmiş pek çok proje, oradan çıktı”.

 

KOBİ Destek Kredisi’ni başlattıklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Aylık yüzde 1.85, yıllık % 22 ile bankalarımız ve odalarımız kaynak veriyor. Oda/borsalar kaynaklarının yüzde 25’ini buraya aktardı” şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberlik olmazsa başarı olmayacağını, kimseyi ötekileştirmemeleri gerektiğini belirterek, “hangi dünya görüşünden olursa olsun ama önce ehliyetli ve vicdanlı olsun” dedi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA