TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Milli İstihdam Seferberliği Adana’da tanıtıldı


08.06.2018 / AdanaAdana’da düzenlenen Milli İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun özel sektörün makul ölçüde her talebine pozitif yaklaştıklarını söyledi.​

Hisarcıklıoğlu, Maliye Bakanı Ağbal ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu'nun katılımıyla kentteki bir otelde düzenlenen "Milli İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısında yaptığı konuşmada, iki bakanın da kentteki iş dünyasına para getirdiklerini belirtti.

 

Odaların esnaf ve sanatkarın hakkını korumak için çaba sarf ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

 

"Sonra duymadık yok etmediydik demeyin. Biz, sizlerin hakkı için bakanlarımızla gece gündüz demeden çalışıyoruz ve sağ olsun iki bakanımız da Allah razı olsun özel sektörün makul ölçüde olan her talebine pozitif yaklaşıyorlar. Bizzat sizler adına Ankara'da muhatap olan kardeşiniz olarak söylüyorum. Onun için bizlerin çok konuşmasına gerek yok.”

 

Hisarcıklıoğlu, 2017 yılındaki Milli İstihdam Seferberliğinde Adana'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği sözü tuttuğunu, her işverenin en az bir istihdam yaptığını belirterek, bunun üzerine kendilerinin de Cumhurbaşkanına gidip daha fazla (destek) istediklerini, iki bakanın da bunları anlatacaklarını kaydetti.

 

-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise konuşmasında, "Yine yüzde 7,4'lük bir büyüme rekoruna imza attık. G-20, Avrupa Birliği, OECD ülkeleriyle kıyasladığımızda şu an dünyanın en çok büyüyen ülkelerinden biri konumuzdayız." İfadesini kullandı.

 

Bakan Sarıeroğlu, burada yaptığı konuşmada, Milli İstihdam Seferberliği'nin saha çalışmalarını 01 Adana'dan başlattıklarını söyledi. Seferberliğin ikinci fazının hayırlı uğurlu olmasını dileyen Sarıeroğlu, iş dünyası temsilcileriyle birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önlerine koyduğu "artı 2 istihdam" hedefine 2018 yılı sonunda ulaşarak Türkiye'nin bu konuda yine rekor kıracağını umduğunu dile getirdi.

Öncelik ve hedeflerinin istihdam olduğunu vurgulayan Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Milli İstihdam Seferberliği ile ilgili 2017 yılında hem çok önemli düzenlemeler hayata geçirildi hem de çok önemli başarılara imza atıldı. 15 Temmuz gibi ağır bir darbe girişiminin ardından yerimizde başka bir ülke olsaydı ayağa kalkmasının, yol yürümesinin mümkün olmadığı hasarlara sebep olabilecek ağır bir sürecin ardından biz Türkiye işverenleriyle, işçileriyle, siyasetçileriyle birlikte, birlik ve beraberlik içinde var gücümüzle çalışarak, o sürecin ülkemiz açısından hasarsız şekilde atlatılmasını sağladık. Böylesine bir sürecin ardından büyüme rekorlarımızı kırmaya devam ettik.”

 

-Diğer konuşmacılar

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de Adana'nın, suyu, toprağı, verimliliği, istihdamdaki en önemli şey olan insanlara iş vermek kadar ulvi bir şeyi her zaman gerçekleştiren gönlü, eli bol çalışma hayatının duayenlerinin yaşadığı bir şehir olduğunu belirtti.

 

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği ertesinde 2017 yılında Adana'nın, üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirdiğini, o yıl için öngörülen 15 bin kişilik istihdam taahhüdünün 2,5 katından fazla, yaklaşık 40 bine yakın yeni istihdam sağlandığını belirtti.

 

Dünyada yeni dönemde daha esnek, daha üretken, daha verimli olmak zorunda olduklarını, değişim sürecinde gelinen noktada, çalışma hayatıyla ilgili düzenlemelerin önemli bir zorunluluk halini aldığını ifade eden Kıvanç, şunları söyledi:

 

"Türk iş hukukunun katı ve geleneksel yaklaşımı, bu yeni dönemde yeni bir anlayışla yeniden ele alınmasını önemsiyoruz. Sadece işçi haklarını değil, işletmelerin haklarını gözeten, çalışma barışını sağlayan, güçlü güçsüz ön yargısına kapılmadan adaleti arayan yeni bir yargı sistemi, en önemli beklentimizdir. Yılbaşı itibariyle iş uyuşmazlıklarında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması zorunluluğu getirilmesi hukuksal anlamda başarılı bir düzenlemedir.”
Video Yükleniyor...

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA