TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Ahilik vatan sevgisidir”


23.09.2017 / KırşehirTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kırşehir Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen 30. Ahilik Haftası Kutlamaları’nda yaptığı konuşmada, 2014 yılında şahsına fahri hemşerilik beratının layık görüldüğünü anımsatarak, “Memleketim Kırşehir’de bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Kırşehirli hemşerilerimi muhabbetle selamlıyorum” dedi.​

Ahilerin toplumun çimentosu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Ahiliğin birliğin sembolü, Türkiye’nin dayanışma ruhu olduğunu söyledi.

 

TOBB olarak, Ahi Evran Külliyesi’ne en büyük katkıyı veren kurumlardan biri olduklarını hatırlatan TOBB Başkanı, “Bu Kırşehir’deki tek yatırımımız da değil. TOBB olarak 2003’te üniversitemizin fen fakültesine de katkı sağlamıştık. Şimdi Kırşehir’imize 500 öğrencimizin kalabileceği bir yurt yapıyoruz. Bu hizmetler bizim boynumuzun borcu. Bizim için önce vatan gelir! Ahilik işte budur! Ahilik vatan sevgisidir! Ahilik, ‘Sekiz günlük ömre, dokuz günlük rızk katma’ anlayışıdır. Ahi, kendisi siftah ettikten sonra komşusunun da siftah etmesini sağlayan kişidir” ifadelerini kullandı.

 

Bu büyük geleneğin sahipleri müteşebbisler olarak asla sadece kendilerini düşünmediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Gün oldu Edirne’de, Samsun’da, Antakya’da afet mağdurlarının yanında olduk. Sakarya’da, Bingöl’de, Elazığ’da depremzedelere ev olduk. 15 Temmuz şehitlerine yönelik kampanyalarda en önde olduk. Bu topraklar bizim namusumuzdur! Bu büyük millet bizim baş tacımızdır” dedi.

 

-“Ahilik, bugün de yarın da Türkiye'nin manevi muhafızı olmaya devam edecek”

 

Kimi milletler için üzerinde yaşadıkları yerin sadece bir toprak parçası olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Bizim yurdumuz ‘Anadolu’, bu toprağın adı değil, bu topraktaki ruhun adıdır. Ahi Evran öncülüğünde kurulan Ahilik, Selçuklu’nun mayasıdır. Ahilik, Osmanlı İmparatorluğu’nun adeta nüvesi, çekirdeğidir. Ahilik, Cumhuriyet döneminin ve toplumsal yapımızın sarsılmaz muhafızıdır. 1000 yıl öncesinden bugüne uzanan Ahilik, bugün de yarın da Türkiye'nin manevi muhafızı olmaya devam edecektir.

 

Bu ruh 15 Temmuz’da kendini bir kez daha göstermiştir. Hain darbe girişiminde de sokağa ilk çıkanlar, darbeye direnenler bugünün ahileri olmuştur. Bizim duruşumuz belli! Bizim için vatan deyince, millet deyince akan sular durur!

 

Bakınız işte, Kuzey Irak’taki referandum konusu bizleri çok rahatsız ediyor. Irak’ın toprak bütünlüğü milletimizin, devletimizin hassasiyetidir! Bu toprakların ahileri olarak devletimizin arkasında dimdik duruyoruz! Küçük siyasi manevralarla bölgenin yüzyıllardır süren sorunlarını çözmek mümkün değildir! Meclisimizin bugün bu yönde alacağı kararları destekliyoruz. Kuzey Iraklı siyasetçilere sesleniyorum. Gelin bu sevdanızdan vazgeçin! Kavgada hayır yok! Ayrılıkta hayır yok! Fırsatçılıkla sonuç alamazsınız!”

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin birliğe ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğu dönemlerden birini yaşadığına dikkat çekerek, “Bir olacağız, beraber olacağız, çok çalışmaya devam edeceğiz. Rahmetli Neşet Ertaş ne diyordu: ‘Aşk ile çalışan yorulmaz’. İşte bugünün Ahileri olarak aşk ile çalışmaya devam edeceğiz. Ahilik haftasının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu daha sonra Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’ne katıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA