TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Gerede derisini ve turizm potansiyelini dünyaya tanıtmalıyız


14.09.2017 / Gerede BoluTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Gerede Ekonomisine Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Gerede’nin dünya çapında bir deri markası çıkarabilecek potansiyeli bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Gerede derisini daha iyi pazarlamalı, dünyaya tanıtmalıyız. Gerede’nin güzelliklerinden para da kazanmak istiyorsanız, turizm yatırımlarını buraya çekmeniz lazım. Burada bir de talebimiz var. İsmetpaşa-Sakarya demiryolu’nun Gerede’den geçmesini istiyoruz” dedi. ​

Kendi isminin verildiği Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nun da açılışını yapan Hisarcıklıoğlu, “Haberim olsaydı izin vermezdim ama madem böyle uygun gördünüz teşekkür ediyorum” dedi.

 

TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Gerede’nin, tarihi İpekyolu güzergahında bulunduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, kentin bugün de hem Doğu-Batı arasında hem de Kuzey-Güney arasında kavşak noktası olduğunu söyledi. Gerede’nin aynı zamanda dericiler şehri olduğunun altını çizen TOBB Başkanı, Gerede 900 yıldır ham deri işliyor ve ürünleri Rusya'dan Yunanistan'a kadar birçok ülkeye satılıyor. 1810 yılında Morier isimli bir seyyah Gerede’ye uğramış. Yazmış olduğu eserinde Gerede’den şöyle bahsediyor: ”Gerede büyük bir şehirdir, girişinde fazla miktarda deri fabrikaları (tabakhane) görülüyor.                 Türkiye'de ayakkabılık deri üretiminin yüzde 40'ını sağlıyor. Deri organize sanayi bölgesiyle bu üretim hızlanacak ve inşallah katma değeri yüksek bir hal alacak. Gerede'nin dünya çapında bir deri markası çıkarabilecek potansiyeli var. Gerede derisini daha iyi pazarlamalı, dünyaya tanıtmalıyız” dedi.

 

-Gerede’nin potansiyelleri

 

Gerede’nin, uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapabilecek düzeyde kayak, bisiklet ve kros için orman içi spor alanlarına da sahip olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Esentepe, Keçi Kalesi, Ramazan Dede Mesire Yeri, Arkut Kayak Merkezi burada. Seri ve temiz bir havaya sahipsiniz. İbn-i Batuta Seyahatnamesinde Gerede’yi şöyle anlatıyor: Burası bir yayla eteğinde güzel ve büyük bir şehirdir. Dünyanın en soğuk yerlerinden biridir. Ancak tüm bu güzelliklerden para da kazanmak istiyorsanız, turizm yatırımlarını buraya çekmeniz lazım. Burada bir de talebimiz var. İsmetpaşa-Sakarya demiryolu’nun Gerede’den geçmesini istiyoruz.

 

Gerede Ticaret ve Sanayi Odamız, akreditasyon sürecinde. İnşallah Akredite Oda olacak. Ben Gerede TSO'dan ve Ersin Başkan’dan razıyım, Allah da onlardan razı olsun.  Gerede TSO, Geredelileri her alanda çok iyi temsil ediyor. Bolu'ya kazandırdıkları geçici depolama tesisi güdümlü projesi Kalkınma Ajansı'ndan yaklaşık 3,5 milyon lira destek aldılar. Projede sona gelindi. Hayvancılık OSB kurma çalışmaları devam ediyor.

 

Gerede TSO hizmeti üyelerinin ayağına getirdi. Gerede TSO artık aynı zamanda İŞKUR hizmet noktası olarak da hizmet veriyor. Deri sektörünün gelişmesi mesai harcıyorlar. Kurban derilerindeki ekonomik kaybın asgari düzeye indirilmesi için toplumu bilinçlendiriyorlar. Derideki katma değerin ülkemizde kalması için çalışmalar yapıyorlar. Mayına duyarlı taban, parçalanmayan deri üzerinde çalışıyorlar. Gerede TSO bölgenin en önemli sorunlarından olan nitelikli eleman konusunda da çalışıyor. Gerede Meslek Yüksek Okulu'yla birlikte sanayi-üniversite işbirliğinin güzel bir örneğini sergiliyor. Deri kemer, cüzdan, çanta eğitimleri veriyor. Beşiktaş’ı buraya getirdiniz. Tesis yapacaklar inşallah burada.”

 

-Gerede TSO ve odalarımız ne işler yaptı?

 

Gerede TSO üyelerine hizmet ederken, üyesinin önünü açan pek çok iş de yaptığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Oda-Borsalardan gelen talepler sonrasında yapılanları şöyle anlattı:

 

“Birinci konu finansman.  Hep finansmana erişimde sıkıntılar yaşandığından söz edilirdi. Oda borsalarımız ve TOBB olarak elimizi taşın altına koyduk. Hükümetimiz de önümüzü açtı. Nefes Kredisi’ni başlattık. Yüzde  9,9 faizle, 27 bin firma firmaya kredi sağladık. Bolu da 68 KOBİ’ye 3,5 milyon lira kredi sağlandı. Bunun yanında yine yönetiminde bulunduğumuz KOSGEB (sıfır faizli 3 yıl vadeli) 260 bin firmaya, 7 milyar lira kredi aktardı. Kredi Garanti Fonu olarak 328 bin firmaya 214 milyar lira bedelinde kefalet sağladık. Bolu’da da bin 172 firmaya kefil olduk.

 

İkinci konu istihdam. En büyük şikayet burada yüksek maliyetlerdeydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde istihdam seferberliği başladı ve istihdam konusunda tarihi destekler verildi. İlk 3 ay her şey devletten, sonra vergi ve SGK primi avantajı sağlandı. 1,6 milyon kişiye iş sağlandı.

 

Bunun yanında vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 vergi indirimi sağlandı. 2009 yılındakinin benzeri şekilde Mobilya-Beyaz Eşya-Konut’ta vergi indirimleri sağlandı. 6 ayda Beyaz Eşya ve Mobilya satışları yüzde 30, Konut satışları yüzde 10 arttı. KDV için de Maliye Bakanımız için çalışıyoruz. Bunların hepsinin olmasında öncelikle oda ve borsalarımızın üyelerinin taleplerini doğru ve başarılı şekilde aktarması ile gerçekleşti. Sıkıntılarımız yok mu? Elbette var. Ama biz birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece tüm bu sıkıntıları aşacak güçteyiz. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Hep birlikte el ele verdiğimiz sürece ülkemizi hak ettiği yere, yani dünyasının en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA