TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Müteşebbis güçlüyse, şehrin de ülken de güçlü olur


11.08.2017 / Ürgüp NevşehirTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte Ürgüp Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’nekatıldı. Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Aydın’ın ev sahipliğindeki toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, “Müteşebbisin güçlüyse, şehrin de güçlü olur, ülken de güçlü olur. O halde, en başta kamu idaremiz, siyasetçilerimiz, bu camiaya, bu insanlara sahip çıkmalı” dedi.​

Kapadokya’nın doğa ve tarihin birleştiği eşsiz bir coğrafya olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “        Elinizin altında bir dünya hazinesi var. Şimdi yurtdışında, bizim Kayseri’yi o kadar bilmiyorlar. Nerelisin deyince, Kapadokyalıyım diyorum, herkes biliyor. İşte ben de bugün aranızda bulunmaktan onur duyuyorum. Bu çok anlamlı törende bizleri buluşturan Ahmet Aydın kardeşime çok teşekkür ediyorum. Zira beni en çok gururlandıran an, işte bu ortam. Bu camiayla en çok iftihar etmemi, böyle törenler sağlıyor. İş hayatı zaten zor. Ekmek aslanın midesine inmiş. Buna rağmen hem ayakta kalacaksın, hem de başarılı olacaksın. Bu herkesin yapacağı iş değil. O yüzden, burada fazlasıyla hak ettikleri ödüllerini alacak firmalarımızın kıymetini herkes bilmeli” diye konuştu.
Video Yükleniyor...


 

-Müteşebbisler ülkenin gururu

 

Müteşebbislerin şehrin ve ülkenin gözbebeği olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası’nı da gerçekleştirdiği organizasyondan dolayı kutladı. Ürgüp Ticaret Odası’nın başarılı çalışmalara imza attığını anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Ahmet Başkan, TOBB’u TSE Genel Kurulunda da temsil ediyor. Gelirken baktım, bir defa çok güzel bir iş rehberi hazırlamışlar. Ürgüp’ü ve sizleri hem tanıtıyor, hem de reklamınızı yapıyor. Türkiye’nin en büyük fuarlarından, Yörex (Yöresel Ürünler) Fuarında da standınızı gördüm ve ziyaret ettim. Buranın meşhur süt ile kavrulmuş kabak çekirdeğine yoğun ilgi vardı. Odamız yine, TOBB Genel Kurulu’nda da stant açtı, Kapadokya'yı tanıttı. Ahiler Kalkınma Ajansı ile birlikte Girişimcilik Kursları açıyorsunuz. Esnafa destek vermek için Esnafına Sahip Çık projesi yapıyorsunuz. Yine sizler Ahilik kültüründen geldiğiniz için, sosyal yayınız da güçlü, maddi durumu zayıf öğrencilere devamlı yardım ediyorsunuz. Pek çok öğrenciyi Çanakkale’ye götürüp, ecdadın emaneti bu toprakların ne zorluklarla kazanıldığını gösteriyor, o maneviyatı yaşamalarını sağlıyorsunuz. Bu aktif çalışma tempolarından dolayı, Odamızı, yönetimini, meclisini, meslek komitelerini, çalışanlarını kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”

 

 -Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise burada yaptığı konuşmada, ülke ekonomisinin güçlenmeye devam ettiğini belirterek, hain darbe girişimine rağmen 2016 ve 2017'de büyümenin sürdüğünü söyledi.

 

Türkiye'nin her yıl yüzde 5'in üzerinde büyümesi gerektiğine işaret eden Tüfenkci, ekonomide büyümenin sürdürülebilirliği için çeşitli çalışmalar yürütüldüğünü, bu kapsamda tarım ürünlerinin değerinde satışa sunulabilmesi amacıyla oluşturulan "Ürün İhtisas Borsası"nın kısa süre içinde faaliyete başlayacağını belirtti.

 

Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu:

 

"Biz her yıl yüzde 5'in üzerinde büyümek zorundayız, çünkü her yıl bir milyon gencimize iş bulmak zorundayız. İhracatımız artıyor. Temmuz ayında yüzde 27,8 artışla 12 milyar 700 milyon doları yakaladık. Sanayi ciro endeksi, ekonomiye güven ve hizmet endeksi arttı. Ekonomide sinyaller iyi. Türkiye'de yeni bir borsa kuruyoruz. Ürün İhtisas Borsası, tarım ürünlerinde tıpkı hisse senetlerinde olduğu gibi teminat karşılığı alınan senetlerin borsada işlem yapılmasını, dünyaya açılmasını sağlıyoruz. Kısa sürede faaliyete geçireceğiz ve tarım ürünlerinin değerinde satılmasını sağlamış olacağız."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA