TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Çanakkale destanı, kalpleri bir atanların vatan ve bağımsızlık aşkının adıdır


17.03.2013 / Ankara18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu topraklarda kader birliği yapan insanların; vatan ve milletleri için tek yumruk olduğunu ve bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini Çanakkale’de gösterdiğini vurguladı.​ ​

 

Hisarcıklıoğlu, “Çanakkale Zaferi, bir atan kalplerin önünde hiçbir gücün duramayacağının ispatıdır. Bu zafer, bağımsızlığı için canlarını verenlerin imzasıdır” dedi.

Hisarcıklıoğlu mesajında şu görüşlere yer verdi:

“Tarihimizde çok anlamlı bir yeri bulunan Çanakkale Destanı, bizim gurur ve övünç dolu bağımsızlık aşkımızın en güzel, en somut örneklerinden birisidir.  I. Dünya Savaşı sırasında Gelibolu Yarımadası'nda itilaf devletleri ile yapılan savaş, gerçekten de tarihte eşi zor bulunan bir dayanışmanın ve başarının öyküsüdür.

Bugün sahip olduğumuz noktanın değerini anlayabilmek için tarihi çok iyi bilmemiz lazım.
Bu toprakların değerini yazanlar; en ağır koşullarda sevdiklerini ve vatanını korumak için insanüstü mücadele verenler, birilerinin boyunduruğu altında yaşamaktansa ölmeyi tercih edenler, dünyaya bu milletin hür ve bağımsız yaşamaktan başka bir yolu asla kabul etmeyeceğini haykıranlardır. 
Çanakkale’de toprağı adeta kan kırmızısına çeviren bu savaş sonucu kazanılan zafer, haklı davasını canlarıyla, kanlarıyla savunanların olmuştur.

Aynı coğrafyada bin yıldır sevinçte ve kederde kader birliği yapmış insanların dünyaya Çanakkale’de verdiği bu mesaj, ilelebet geçerliliğini koruyacaktır. Kardeşliğimizi, beraberliğimizi bozmaya yeltenenler, topraklarımıza göz dikenler en ağır ve en anlamlı cevabını yine bu milletin birbirine kenetlenmiş yüreklerinden almıştır.

Türk iş dünyası adına; başta büyük kumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu büyük ve anlamlı destanı yazan bütün şehitlerimizi minnet ve şükran duygularımızla anıyor, aziz milletimizin bu gurur gününü paylaşıyoruz.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA