TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

EXPO İzmir’den çıkıp Türkiye’nin projesi haline geldi


02.03.2013 / İzmirİzmir’de düzenlenen vergi ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir’in EXPO 2020 projesine kitlendiğini belirtirken, projenin artık İzmir’den çıkıp Türkiye’nin projesi haline geldiğini söyledi. “Burada birlik ve beraberlik çok önemli. İzmir’in bu projeyi alacağına inanıyorum” diyen Hisarcıklıoğlu, İzmir’in Türkiye’yi fuarcılıkla tanıştıran il olduğunu ifade ederek, temeli atılacak olan yeni fuar alanının kente önemli fırsatlar getireceğini kaydetti.​ ​HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

İzmir Ticaret Odası ve İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı’nca organize edilen “2011 Vergilendirme Dönemi Ödül Töreni” TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın katılımıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Törene İzmir Valisi Cahit Kıraç, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altınyıldız, bölgenin oda ve borsa başkanları, yöneticileri, meclis üyeleri, milletvekilleri , bürokratlar ve çok sayıda işadamı katıldı.

-“Türk özel sektörünü koruyup kollayın”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasının başında İzmir’e TOBB Başkanı olarak 46 kez geldiğini bildirerek, kentin önemini vurguladı. Dünyada FİFA ve UEFA’nın bütün hakemlere futbolu güzelleştiren Ronaldo Messi gibi teknik kapasitesi yüksek oyuncuları koruyun kollayın talimatı verdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin Ronaldo’su Messi’si  Türk özel sektörü. Onun için her fırsatta Türk özel sektörünü koruyup, kollayın” dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya Türk özel sektörüne destekleri için teşekkür eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Sayın Bakanımız hızlı çabuk, çözüm odaklı. Masanın öbür tarafında olmasına rağmen, bizlerin sorunlarının çözümü için uğraşmakta” diye konuştu.

-Yetkilendirilmiş hükümlü

Yetkilendirilmiş yükümlü sistemine değinen Hisarcıklıoğlu, projenin ihracat yapana büyük destek sağlayacağını açıkladı. Hisarcıklıoğlu, “Gümrükte artık bekleme yok. Bürokrasi yok. Herkes artık kendi internetinden formu gönderip, malını gönderecek. Bu yetkilendirilmiş yükümlü ile nasıl uçağa binmeden uçuş kartı alıyorsak, ihracat yapan bütün kuruluşlar kendi işyerinde check-in yapıp malını gönderecek. Yani ihracat yaparken bekleme süresi kısaltılmış olacak” ifadesini kullandı.

TOBB olarak kara gümrük kapılarının modernizasyonunu yaptıklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:  “Bu modernizasyonun sonunda bekleme süremiz yarı yarıya azalmış durumda. Böylece Türk özel sektörünün cebine giren para tam 410 milyon TL. Sayın Bakanımızın TOBB ile birlikte yaptığı bu operasyonla kazancımız bu. Bu devrim niteliğindeki çalışmalarda Sayın Bakanımızın payı büyük. Doğru yapılan işi takdir etmemiz lazım.”

Konuşmasında NACE sisteminin yararlarına da değinen Hisarcıklıoğlu, “Bugüne kadar ticaret sanayi envanteri yapma imkânımız yoktu. Bu NACE ile birlikte sanayi ve ticaret envanteri yapabileceğiz. Taleplerin eşleştirilmesinde, teşviklerde birçok alanda faydası olacak. Herkes faaliyet alanını kendi doldurdu. Bunlar tekrar bildirilerek doğru mu diye soruldu. İtirazlar değerlendirildi ve listeler öyle oluşturuldu” diye konuştu.-Odaların özel sektöre katkısı

Odaların Türk özel sektörüne katkıları üzerinde de duran Hisarcıklıoğlu, “Yeni Türk Ticaret Kanunu mevcut haliyle yürürlükte olur ise bizim üstümüze büyük yük biniyor dedik. Sizlerin çalışmasını hükümetimize götürdük. 30 saat toplantı yaptık. Hükümetimiz bunu Meclis’e götürdü ve tüm partilerin desteğiyle değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler bize tam 6 milyar lira kazandırdı. Cebimizden bu para çıkacaktı. İşte odalar ne iş yapıyor diyenler var. Bunu bilmeleri lazım. Odalarımız sayesinde üzerimize yük binmeden kalkmış oldu. En önemlisi de 18 tane hapis cezası kalktı” diye konuştu.


-“Artık sisli havada nişan alıp ateş etmeyeceğiz”Bu sabah İstanbul’da çok hayırlı bir işin protokolünü imzaladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Vadeli çek kullanıyoruz. Sadece Türkiye’de mevcut bir iş bu.  Çekte korumasız kalmıştık. Bugün imzaladığımız prokotolle beraber şu olacak: Artık odalarımız vasıtasıyla sözleşme imzaladıktan sonra, vadeli mal isteyenin özgeçmişine bakıp, ne kadar çekin karşılıksız çıkmış, kredi kartını ödüyor musun? Hepsini göreceksiniz. Yani sisli havada nişan alıp ateş etmeyeceğiz” dedi. Bu uygulama ile sözleşme imzalayan herkes in görebileceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Böylece vadeli çekin de itibarı olacak. Çekle vadeli malın ticaretin miktarı 2 trilyon liranın üzerinde. Onun için bu önemli” diye konuştu.-İzmir’in odaları 5 yıldızlı

İzmir’deki 3 odanın da akredite oda olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, 5 yıldızlı oda manasına gelen akreditasyon ile bugün Paris veya Londra ticaret odası üyesine hangi standartta hizmet veriyorsa İzmir’deki odaları da aynı standartta hizmet verdiğini bildirdi.


Kendisine İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde üretilmiş bir kravat hediye ettiklerini ve hemen taktığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu konuda duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İzmir’e 16 derslikli yurt ve kapalı spor salonu ile birlikte İzmir’e meslek yüksek okulu yapacaklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu eğitime verdikleri önem üzerinde durdu.

İlk 1000 de 73 İzmir firması bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu 100 olmalı. Birinci hedef olarak 2023’de 100 milyar dolar hedefi var. 9 sene sonra inşallah ilk bindeki şirket sayısı 100’e çıkmalı. Söz mü?” ifadesini kullandı.


-Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise ödül töreninde yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisinin küresel ortamda 'güvenli liman' olarak yatırımcıların ilgisini çektiğini söyledi.


Bakanlık olarak hedeflerinin Türkiye'nin, ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olmasını sağlamak olduğunu belirten Yazıcı, bu vizyonla gerçekleştirdikleri yeniliklerle ihracatta gümrük beyanname işlem sürelerinde büyük mesafeler aldıklarını vurguladı.

Beyannamelerin yüzde 75'inde işleminin 1 dakikada tamamlandığını ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu: ''Bugün İzmir'de tanıtımını yaptığımız 'Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması' gümrük hizmetleri alanında tüm dünyada en yeni uygulamalardan biridir. Yetkilendirilmiş yükümlü uygulaması, gümrükleme işlemleri için firmalarca yapılan ortalama 954 lira masrafın yüzde 90'ını ortadan kaldırıyor. Böylece ticaret erbabı sevkıyat başına ortalama 861 lira tasarruf sağlamaktadır. Türkiye'nin her tarafında ithalat ve ihracat işlemleri elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.

Gümrüklerde hedefimiz Türkiye'nin ticaretinin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olmasını sağlamak.''

    
-''Ekonomide dönüşüm gerçekleştirdik''- 
    

Son 10 yılda Türkiye ekonomisinde önemli dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Yazıcı, bu dönemde kamunun ekonomideki ağırlığını azaltarak, özel sektörün önünü açtıklarını söyledi.


Yazıcı, düzenlemeleri yaparken Türkiye'nin potansiyeline güvendiklerini dile getirerek, özel sektörü teşvik edecek ve müteşebbislerin önünü açacak politikaları bundan sonra da uygulamaya devam edeceklerini vurguladı.

    
-''İzmir'e 8 milyar liralık yatırım yapıldı''-

    
Hükümetin son 10 yılda İzmir'e 8 milyar liranın üzerinde yatırım yaptığını ifade eden Yazıcı, EXPO 2020'nin İzmir'de düzenlenmesi için hükümet olarak, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları ile yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti.

EXPO 2020'yi İzmir'e kazandırmak için çalıştıklarına değinen Yazıcı, ''EXPO 2020 projesi sadece İzmir'in değil, tüm Ege'nin, tüm Türkiye'nin projesidir. EXPO'nun İzmir'e gelmesinde en büyük itici güç şimdiden 14'ünü hayata geçirdiğimiz '35 İzmir 35 Proje'dir. 2020 yılına kadar büyükşehirlerle İzmir arasında hızlı tren bağlantısı tamamlanmış olacak. İstanbul-İzmir Otoyolu, Çandarlı Limanı gibi büyük projeler bitirilmiş olacak. EXPO'nun düzenleneceği tarihe kadar İzmir'in ulaşım sorunu sona ermiş, dünya kenti bir İzmir olacak'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, ''2011 Yılı Vergilendirme Dönemi''nde altın, gümüş, bronz madalya, takdirname ve özel ödül verilen bin 423 üyeye plaketleri sunuldu.


-İzmir TO Başkanı Ekrem Demirtaş


İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da konuşmasında Gümrüklerdeki çalışmalarından ötürü Bakan Yazıcı’ya teşekkür ederken, Türk Ticaret Kanunu ile de ticaret hayatında bir devrim yaşandığını Hayati Yazıcı’nın bunda büyük emeği olduğunu belirtti.
2012 yılında İzmir’de 37 milyar lira tahakkuk eden verginin 33 milyarının tahsil edildiği bilgisini veren Demirtaş, “Dünyanın en hızlı büyüyen kentleri arasında yer alıyor İzmir. Pek çok yatırım ile birlikte EXPO 2020 İzmir’in gündeminde. EXPO’ya hükümetimizin desteği için tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.

İç ticaretin düzenlenmesi ile ilgili yasa taslağının üyelerini yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Ekrem Demirtaş “Haksız rekabet karşısında mağdur durumdayız. Bunun çözülmesini istiyoruz. Gelir ve skurumlar vergisini ödenebilir duruma getirdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Ancak işçilik üzerindeki vergi yükü çok fazla. Kayıt dışını engellemek için bu yükün de azaltılması lazım” ifadesini kullandı.


-İzmir TO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz


İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz ise ülkenin hızlı adımlarla ilerlediğini ifade ederek, “İş dünyası olarak ödediğimiz vergi gelirleri giderek artıyor. Daha fazla üretmeli daha fazla yatırım yapmalıyız. Ekonomide olumlu giden şeyler girişimciliğimizin bir sonucu. Bütün işadamlarına ekonomimize katkılarından ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA