TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

B20 olarak çözüm ortaya koymak zorundayız


03.09.2015 / AnkaraTOBB’un ev sahipliğinde düzenlenen "B20 Türkiye Konferansı" kapsamında gerçekleştirilen "B20'nin Büyüme Odaklı Gündemi" başlıklı oturumda konuşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, küresel ekonominin belirsiz bir hal aldığını söyledi.​

Hisarcıklıoğlu konuşmasında,  dünya genelinde 200 milyondan fazla insanın işini kaybettiğini hatırlattı. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bütün bunlar iş dünyası için iyi değil. Ancak G20'nin eylemde bulunması ve küresel ekonomiye istikrarı getirmesi için bir fırsat" şeklinde konuştu.


FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ


Sorunların ancak küresel iş birliğiyle çözüleceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, inovasyonun desteklenmesi, adil rekabetin teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, G20 ile B20'nin özünün güvenle ilgili olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

 

"İş yapma yetisinde güven ekonomik ortamın hızlı bir şekilde dönüşmesine yol açar. Küresel sistemin yetisine yönelik güven de vatandaşlara yöneliktir. İşte bu güveni biz kazanmalıyız ve bizler B20 olarak çözüm ortaya koymalıyız."

 

- B20 Türkiye Altyapı ve Yatırımlar Görev Gücü Başkanı Ferit Şahenk

 

B20 Türkiye Altyapı ve Yatırımlar Görev Gücü Başkanı Ferit Şahenk ise, para ve mali politikalarının artık uzun vadeli büyüme konusunu ele alma noktasında yeterli olmadığını belirterek, "Dolayısıyla yapısal reformlar her zamankinden daha önemli" dedi.

 

Şahenk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen "B20 Türkiye Konferansı" kapsamında gerçekleştirilen "B20'nin Büyüme Odaklı Gündemi" başlıklı oturumda, kriz sonrasında global ekonominin istenilen performansı göstermekten uzak olduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerin ivmelerinde bir yavaşlama olduğuna dikkati çeken Şahenk, büyümenin motoru olacağını düşündükleri pazarlarda da sıkıntı bulunduğunu kaydetti.

 

Küresel büyüme ve tüketimde kriz öncesi ve sonrasında büyük farklar olduğuna işaret eden Şahenk, jeopolitik risklerin dünyadaki tabloyu tamamen değiştirdiğini dile getirdi. Geçen yıl G20'nin 2018'e kadar büyümeyi yüzde 2 artırmayı taahhüt ettiğini hatırlatan Şahenk, mevcut durum düşünüldüğü zaman bunun önemli bir taahhüt olduğunu ifade etti.

 

- ICC Başkanı McGraw

 

McGraw Hill Financial'ın Fahri Başkanı ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Başkanı Harold McGraw de ICC'de 6,5 milyon şirket üyesi ve 130 milli komitenin bulunmasının yanı sıra tahkim mahkemesinin de yer aldığını ifade ederek, "Biz ülkeler için ilerlemeyi ölçmek ve hep bir devamlılık sağlamak için çabalıyoruz" dedi.

 

McGraw, büyüme gündemi oluşturabilmek için "ne yapmaya ve neyi çözümlemeye çalışıyorsunuz?" sorusunun önem arz ettiğini vurgulayarak, sermaye piyasaları ve bankacılık sistemleri sağlıklı olmazsa büyümenin finansmanının oluşturulamayacağını ifade etti.

 

İnsan sermayesi ve eğitimin çok önemli olduğuna dikkati çeken McGraw, "Siz burada aslında gelecekte beraber çalışacağınız iş gücüne bakıyorsunuz. Ne tür becerileri olsun istiyorsunuz. Bu becerilere sahip olsunlar ki rekabet edebilsinler" diye konuştu.

 

McGraw, ekonomik büyüme sağlayabilmenin yolunun ticaretten geçtiğini kaydederek, iş dünyası ve hükümetlerin birlikte çalışması gerektiğini ve tek başına başarılı olamayacaklarını anlattı.

 

- Eurochambres Başkanı Richard Weber

 

Eurochambres Başkanı Richard Weber de, G20'den geleceğe yönelik yeni bir kılavuz beklediklerini belirterek, şöyle konuştu:

 

"Büyümenin sadece üç yolu vardır. Birincisi savaş. Bu iyi olmayan bir yoldur. Savaş yıkar ve ekonomiye yıkım sonrası katılımlar olur. Gelecek için bunu istemiyoruz. İkinci yolu enflasyondur. Enflasyon, faydayı bir çok kişi ve şirketten alır uzağa götürür. Bunu da istemiyoruz. Üçüncü yol inovasyondur. İnovasyon büyümeye yönelik odaklanmamız gereken alandır. Bu gündem içerisinde bütün ulusların odaklandığı nokta."

 

Avrupa'daki inovasyonun 3'te 2'sinin KOBİ'ler tarafından hayata geçirildiğini kaydeden Weber, "Dolayısıyla KOBİ'lerin politikalarına odaklanacak olursak büyüme sorununu da ele almış olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA