TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Büyümeyi sürdürebilmenin tek yolu KOBİ'ler


10.06.2015 / Torino İtalya12 bin ticaret ve sanayi odasının üst örgütü olan Dünya Odalar Federasyonu Kongresi’nde konuşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, büyümeyi sürdürebilmenin tek yolu olarak KOBİ’leri gösterirken, dünyadaki tüm oda başkanlarını bu konuda harekete geçmeye çağırdı.​

Hisarcıklıoğlu 2008 krizinden bu yana yapılan reformlarda KOBİ’lerin kaybeden taraf olduğunu vurgulayarak, bu yıl Türkiye’nin G20 dönem başkanlığında bunu tersine çevirmek istediklerini söyledi.

Video Yükleniyor...

 

Tüm dünyadan 12 bin ticaret ve sanayi odasının üst örgütü Dünya Odalar Federasyonu'nun (WCF) ana buluşması olarak iki yılda bir düzenlenen Dünya Odalar Kongresi'nin dokuzuncusu İtalya'nın Torino şehrinde başladı. Yaklaşık 110 ülkeden binlerce oda ve girişimciyi biraraya getiren Kongre'de konuşan B20 Türkiye ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu katılımcılara, Türkiye'nin G20 ve B20 öncelikleri ile Türkiye ekonomisini anlattı.


 

-Odalara “KOBİ’ler için aktif olun” çağrısı

 

 Tüm dünyada KOBİ'lerin temsilcisi olan ticaret odalarının küresel politika tasarımında daha aktif olması gerektiğini belirten M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu sene fırsat kapımızda, çünkü G20 dönem başkanı olarak Türkiye KOBi'lerin arkasında sağlam bir şekilde duruyor" dedi.

 

Dünyadaki tüm oda başkanlarını harekete geçmeye çağıran Hisarcıklıoğlu, "Odalar oldukça KOBİ'ler sahipsiz kalmayacaktır. 2008 küresel krizinden beri dünyada büyümeyi sağlayamadık. Dengeli büyüyemedik. Dünyanın bir bölgesi toparlansa, diğer taraflarda sıkıntı başlıyor. Büyümeyi dengelemek ve sürdürebilir kılmak için tek yol KOBİ'leri ateşlemektir" ifadesini kullandı.

 

-2015 KOBİ’lerin yılı olsun

 

2008 krizinden beri, G20'nin küresel ekonomiyi uçurumun kenarından almak için iyi işler yaptığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Ama maalesef KOBİ'ler unutuldu. Gerçekleştirilen reformların kaybedenleri hep KOBİ'ler oldu. Bu sene Türkiye’nin G20 dönem başkanlığında bunu tersine çevirme fırsatımız var. Bunun için TOBB'un öncülüğünde, ortaklarımız Uluslararası Ticaret Odası (ICC) ve Dünya Odalar Federasyonu (WCF) ile birlikte Dünya KOBİ Forumu'nu kurduk. Bu seneyi KOBİ'lerin yılı yapmak elimizde" diye konuştu.

 

Toplantıya, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halim Mete ve İbrahim Çağlar, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Zeki Murzioğlu, İbrahim Burkay, Cengiz Günay ve Ebubekir Bal, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muammer Çalışkan, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Öztürk, ICC Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi Mazhat Basmacı, ICC Dünya Odalar Federasyonu Genel Konsey Üyesi ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ile TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu Üyesi ve Erzurum Ticaret Borsası Başkanı İsmail Hakkı Hınıslıoğlu da iştirak etti.


-Expo Milano ziyareti


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, beraberindeki heyet ile beraber Expo Milano Fuarı'ndaki Türkiye standını da ziyaret etti. 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA