TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Uganda Başbakanı Rugunda’yı Türkiye’ye davet etti


27.04.2015 / Kampala / Ugandaİslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası tarafından düzenlenen toplantılar nedeniyle Uganda’da bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet, Uganda Başbakanı Ruhakana Rugunda ile görüştü.​

TOBB hakkında bilgiler veren Hisarcıklıoğlu, Uganda’da bulunduktan sonra her iki ülkenin de birbiri hakkında bilgi noksanlığı bulunduğunu fark ettiklerinisöyledi.

 

Türkiye’nin İtalya ile Çin arasında yer alan bir sanayi devi olduğuna değinen TOBB Başkanı, “160 milyar dolarlık ihracatımızın % 90’ı sanayi ürününden oluşuyor. Toplam ihracatımızın % 60’ını AB ülkeleri ile ABD’ye gerçekleştiriyoruz. Bu da ürünlerimizin kaliteli ve güvenilir olduğuna işaret ediyor” dedi.

 

Türkiye’nin turizm sektöründe çok gelişmiş bir ülke olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye’yi yılda 42 milyon turistin ziyaret ettiğini ve bu ziyaretlerden her yıl 30 milyar dolar gelir sağlandığını vurguladı.

 

Müteahhitlik alanındaki başarılardan da bahseden Hisarcıklıoğlu, Türk müteahhitlerinin yaklaşık 100 ülkede çalıştığını ve bir Türk firması tarafından Uganda’da gerçekleştirilen yol projesinin de çok memnun edici olduğunu dile getirdi.

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Uganda arasında daha fazla ekonomik ilişki kurmak istediklerini vurguladı.

 

Uganda’nın iklim ve bitki örtüsü güzelliğinin Türk firmaları tarafından değerlendirilebileceğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ekilebilir arazi alanında dünya yedincisi olduğunu, her yıl 15 milyar dolar tarım ürünü ihracatı yaptıklarını anlattı.

 

Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve Uganda arasında müzakereleri devam eden Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi ve Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmalarının bir an önce imzalanıp yürürlüğe girmesinin, ticaretin önündeki engelleri kaldırmak açısından son derece önemli olduğunu aktardı.

 

Başbakan Rugunda’yı Türkiye’ye davet eden TOBB Başkanı, “Sizi TOBB çatısı altında ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağız. Bu Uganda’yı Türk işadamlarına daha yakından tanıtmak için bir fırsat olacak” dedi.

 

-Uganda Başbakanı Rugunda

 

Uganda Başbakanı Rugunda da, Hisarcıklıoğlu’na verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek, Türkiye’nin Uganda tarafından yeni değerlendirilen bir ülke olduğunu belirtti.

 

Kampala’da bir büyükelçilik açılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Ruganda, “Ülkemizdeki en iyi yollardan biri bir Türk firması tarafından yapılıyor. Söz konusu firmaya ikinci bir projede daha yer alması yönünde geçen hafta karar çıktı. Türk firmalarını özellikle sanayi alanında yatırım yapmaya çağırıyoruz” dedi.

 

Gıda işleme konusundaki ihtiyaçlarına özel vurgu yapan Başbakan Ruganda, enerji alanında da pek çok fırsat olduğunu, iki yıl içerisinde üretime geçmesi planlanan petrol sektöründe Türk firmalarının yatırım yapabileceğini vurguladı.

 

Başbakan Ruganda, Türk iş adamlarını her konuda desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

 

Görüşmede, Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Ayşe Sedef Yavuzalp, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk ve Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten de yer aldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA