TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

IMF ve Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye övgü


18.04.2015 / Washington / ABDTOBB ve B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD'nin başkenti Washington'da devam eden G20 Oturumları kapsamında B20 tarafından düzenlenen "Küresel bir Yönetim Mekanizmasına Doğru" konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Kasım ayında Antalya'da düzenlenecek G20 Zirvesi'ne sadece uzun bir dilek listesiyle gitmek istemediklerini ifade etti.​

Hisarcıklıoğlu, Dünya Kobi Forumu'nun kurulumu, küresel büyümenin uzun vadeli altyapı yatırımlarıyla canlandırılması ve ticaret engellerinin kaldırmasının ana eylem planları arasında yer aldığını belirtti.

 

-"Hükümetler ya da merkez bankaları tek başlarına büyüme sağlayamazlar"

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, G20'nin dünyanın en yüksek temsil gücüne sahip platformlarından biri olduğunu dile getirerek, "G20'ye başkanlık etmekten büyük onur duyuyoruz. Çünkü, G20 dönem başkanları rotasyonla değil, seçimle belirleniyor. Bir ülkenin başkan olarak seçilebilmesi için tüm üye ülkelerin 'evet' oyu kullanması gerekiyor" dedi.  

 

Önde gelen gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinden oluşan G20'nin dünya ekonomisinin yüzde 85'ini, nüfusunun üçte ikisini ve küresel ticaret hacminin yüzde 75'ini temsil ettiğini belirten Babacan, bunun G20'ye güçlü bir meşruiyet kazandırdığını vurguladı.

 

Babacan, G20'nin hükümetler, merkez bankaları ve uluslararası finansal kuruluşlarını ilgilendirdiğini kaydederken, "Hükümetler ve merkez bankaları tek başlarına ekonominin büyümesini sağlayamazlar. Kamu harcamalarını ne kadar artırırsanız artırın, merkez bankaları parasal genişlemeye ne kadar devam ederse etsin, eğer özel sektör sürece dahil değilse, sürdürülebilir bir büyüme ve istihdam artışı beklemek gerçekçi olmaz" değerlendirmesini yaptı.

B20'nin bu nedenle çok önemli olduğunu vurgulayan Babacan, şirketlerin G20'nin gündemine dahil edilmesinin Türkiye'nin öncelikleri arasında yer aldığını dile getirdi.

 

-"Türkiye'de istihdamın yüzde 75'ini KOBİ'lerden"

 

Babacan, ayrıca güvenin büyüme ve istihdam için kritik öneme sahip olduğuna işaret ederken, "Eğer şirketler geleceğe iyimserlikle bakarsa, insanları işe alırlar. Eğer, geleceğe yönelik şüpheleri varsa, işe alım yapmazlar. Dolayısıyla, B20 hem büyüme hem istihdam açısından çok çok önemli" dedi.

 

B20 platformunda yer alan şirketlerin güçlü bir aidiyet hissi duyarak, G20'nin gündeminde aktif rol almalarını arzuladıklarını belirten Babacan, B20'yle yıl boyunca yakın bir çalışma içinde olacaklarını kaydetti.

 

Babacan, B20'nin 5 adet alt çalışma grubuna sahip olduğunu anımsatırken, bunlara KOBİ'lere yönelik yeni bir grup daha eklediklerini bildirdi.

 

KOBİ'lerin gerek ulusal gerek uluslararası alanda büyük önem taşıdığına dikkati çeken Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: "KOBİ'ler, girişimcilik, inovasyon, araştırma-geliştirme ve istihdam demek. Birçok ülkede istihdamın en az yüzde 50'sini hatta bazen Türkiye örneğinde olduğu gibi yüzde 75'ini KOBİ'ler yaratıyor. Bu yüzden, KOBİ'lere özel önem verilmesi, hem B20 hem de G20 gündeminin kritik bir parçası olacak."

 

-"Türkiye'nin başkanlığı güçlü ve dürüst "

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ise G20'nin Türkiye liderliğinde yoğun bir çalışma programına girdiğini belirtirken, "Türkiye'nin G20 dönem başkanlığında işe koyulduk. Ölçülebilir hedeflerimiz var ve Başbakan Yardımcısı Babacan, hepimizin sorumluluklarını yerine getirdiğinden emin olmak için gerekeni yapacak" dedi.

 

Türkiye'nin G20 önceliklerini kapsayıcılık, uygulama ve yatırım olmak üzere 3 genel başlık altında toplamasını "zekice" bulduğunu dile getiren Lagarde, "Türkiye'nin başkanlığı, güçlü ve dürüst. Bize hedeflere ulaşıp, ulaşmadığımızı söyleyecek. Atatürk, 'Doğruları söylemekten korkmayın' dedi. Bunu aklımızın bir köşesinde tutalım" diye konuştu.

 

Lagarde, ayrıca Türkiye'nin kaliteli altyapı yatırımlarına yönelik iddialı hedeflerini kuvvetle desteklediklerini kaydederken, sözlerini, "Hepimiz değerli ve samimi önerilerimizle, çok merak ettiğim ve gerçekten gitmek isteğim Antalya'da, başarılı bir zirve düzenlenmesine yardımcı olabiliriz" şeklinde tamamladı.

 

-"Desteğiniz ve rehberliğinize minnettarız"

 

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de G20 dönem başkanı Türkiye'ye gösterdiği çabalardan ötürü teşekkür ederken, "G20, Türkiye'nin başkanlığında Dünya Bankası'nın Küresel Altyapı Fonu'nu (GIF) öncelikleri arasına aldı. Desteğiniz ve rehberliğiniz için minnettarız" ifadelerini kullandı.

 

Kim, ayrıca Türkiye'nin yönettiği "B20'nin KOBİ'lerin sermaye piyasaları ve finansman erişimi yönelik çalışmalarını da memnuniyetle karşıladıklarını" dile getirirken, "Dünya KOBİ Forumu, çok heyecan verici bir gelişme. Bu forumda tam anlamıyla yer alacağımıza söz veriyoruz" dedi.

 

Son olarak, geçen hafta Ankara'da yapılan ilk G20 - B20 ortak çalıştayını düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirten Kim, B20'nin G20 gündemini şekillendirmekte büyük rol oynayacağını sözlerine ekledi.

 

Uluslararası İş Dünyası Danışma Konseyi Başkanı ve Coca Cola'nın Üst Yöneticisi Muhtar Kent, özel ve kamu sektörleri arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA