TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

G20 ve B20’deki performansımız dünyayı şaşırtıyor


17.04.2015 / Washington / ABDB20 toplantıları için ABD’de bulunan TOBB ve B20 Türkiye Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin G20 ve B20 Dönem Başkanlığındaki performansının tüm dünyada takdirle karşılandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, G20 Dönem Başkanlığı Türkiye'ye geçtiğinde, "Türkiye bu işi yapamaz, yüzüne gözüne bulaştırır" diyenlerin sadece 3,5 ayda yapılanlar karşısında şaşkınlık yaşadığını ifade ederken, “B20'de devrimler yapıyoruz" dedi.​

Dünya ticaretinin yüzde 80'ine hâkim 20 ülkenin oluşturduğu G20'nin dönem başkanlığını yürüten Türkiye'nin özellikle Business 20 (B20) kapsamında ortaya koyduğu performans, küresel iş dünyasında takdirle izleniyor. Türkiye Oralar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığında çalışmalarını yürüten B20'nin Washington'da düzenlediği toplantılara da küresel çapta 350 kişilik katılım oldu. Önceden 200 kişi olan B20 Komitesi, 600 kişiye yükselirken, B20 tarihinde ilk kez daimi nitelikte kurulan Uluslararası İş Dünyası Danışma Konseyi de (IBAC) 50 kişilik üst temsil sayısına yükseldi. Muhtar Kent'in başkanlığını yaptığı IBAC, Washington'daki toplantıda dünyaca ünlü işadamları ve CEO'ları buluşturdu. Yakın zamanda Dünya Bankası'nın da desteği ile TOBB ve Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Küçük ve Orta Boy İşletmeler için daimi bir forum niteliğinde 'vakıf' kuracak. Bu vakıf da küresel çapta kalıcı çözümler üretecek.

 

-350 iş dünyası liderini Washington’da buluşturduk

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin Washington'da düzenlediği en büyük toplantılardan birini hayata geçirdik. 350 iş dünyası liderini burada topladık. Türkiye'den 42, ABD'den 85, Çin'den 31 ve İngiltere'den de 30 önemli işadamı ve CEO geldi. Son 2-3 senedir Türkiye hakkında maalesef bu mahfillerde olumlu konuşulmuyor. Biz G20 başkanlığını alınca da büyük çoğunluk tarafından, 'Türkiye bunu başaramayacak' denmişti. Ancak, şu ana kadar çok iyi gidiyoruz ve genellikle bizim dönemimiz B20 en iyi etkinliklerin yapıldığı dönem olarak niteleniyor" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bu başarıda büyük katkısı olduğuna vurgu yapan TOBB Başkanı, "Kendisi, şu anda, G20 konusundaki en tecrübeli siyasetçidir. 2003'ten beri bu konuların içinde en etkin ve bilgili siyasetçi olarak çalışan isimdir" dedi.

 

-İki önemli konu

 

Washington'daki çalışmaların Türkiye için ayrıca önemli gelişmelere yol açtığını anlatan TOBB Başkanı şöyle devam etti: "Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkiler çok önemli ve bu ilişkileri etkileyen iki önemli konu var. Bir tanesi Ermeni meselesi ki hemen kapıda duruyor. Senatodan ve Temsilciler Meclisinden geçer mi? İkinci konumuz da TTIP anlaşması ki bu anlaşmaya Türkiye'nin dahil olması çok önemli. Şu anda iki önemli konuda da sevindirici gelişmeler yaşanıyor.

 

Ermeni yasa tasarısı konusunda Kuzey Carolina temsilcisi Cumhuriyetçi Virginia Fox ile görüştük. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ona; 'Ben başkan olduğum sürece bu yasa geçmeyecek, emin olun' demiş. Onların bize bu desteğini sağlayan ise büyük ölçüde, Türk işadamı Yalçın Ayaslı'nın gayretleridir ki kendisi burada ciddi lobi yapıyor. Ona ayrıca çok teşekkür ediyoruz. ABD'de çok büyük yatırımcı durumunda 20 civarında iş adamımız var. Onlarında benzer şekilde Türkiye için lobi yapmalarını istiyoruz.

 

-TTIP için ortak rapor

 

TTIP anlaşmasından Türkiye'nin dışlanmaması için de Türk iş dünyası olarak ABD Ticaret Odası ile ortaklaşa, ABD yönetimine sunulmak üzere 'Neden Türkiye TTIP anlaşmasına katılmalı' sorusunun yanıtlarını içeren bir rapor hazırladık. ABD'li iş adamlarının da bizimle aynı görüşle meseleye katılmaları çok olumlu bir adım.

 

-Yolsuzluk Görev Gücünün Başkanı Zeytinoğlu oldu

 

TOBB Başkanı  M.Rifat Hisarcıklıoğlu, B20 çalışmaları için 6 başlık altında 'Görev Gücü' oluşturduklarını hatırlatarak şu bilgileri aktardı: "Bunlardan İstihdam konusuna Ali Koç, Ticaret konusuna Güler Sabancı, Büyümenin Finansmanı konusuna Hüsnü Özyeğin, Altyapı ve Yatırımlar konusuna Ferit Şahenk başkanlık ediyor. Yolsuzlukla Mücadele Gücünün başında da Murat Ülker vardı. Ancak kendisi son küresel satın alma işleminden sonra işlerinin çok yoğunlaşacağını söyleyip affını istedi. Bu konunun başına da Ayhan Zeytinoğlu kardeşim geldi. Buradaki iş küresel çapta yolsuzlukla mücadele için neler yapılması gerektiğinin ortaya konulmasıdır."

 

-“4 büyük sorun için çözüm peşindeyiz”

 

TOBB Başkanlığında çalışmalarını derinleştiren B20'nin, dünyanın başa çıkmaya çalıştığı 4 büyük ekonomik soruna odaklandığını söyleyen Başkan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: "İstihdam sorunu çok önemli. Bu konuda küresel çapta, 'beceri finansmanı mekanizması' kurulması için çalışıyoruz. Bizim önerimizle başlanan KOBİ'ler ve Girişimcilik çalışmaları kapsamında da World SME Forum (Dünya Kobi Forumu) kurulmasını sağlayacağız. Bunu ICC VE TOBB bir vakıf kurarak kalıcı hale getirecek. Altyapı Yatırımları Konusundaki küresel sorunları aşmak için de proje finansmanına küresel bir kurumsal yapı kazandırmaya çalışıyoruz. Çünkü özellikle gelişen ülkelerde bu yatırımlar kaynaksızlıktan tıkanma tehlikesiyle karşı karşıya. Diğer üzerinde çalıştığımız önemli küresel sorun ise Ticaretin Daralması ki bu konuda özellikle küresel kriz sonrası korumacı önlemlerin artmasına karşı mücadele edeceğiz. Dünya genelinde 2008'de 600 tane korumacı önlem alınmışken 2014'te 4436 tane korumacı önlem devreye girmiş durumda."

 

-Başbakan Yardımcısı Babacan

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın Bahar Toplantıları kapsamında ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, "Küresel Ekonominin Karşısındaki Zorluklar ve G20'nin Rolü" başlıklı "Think 20" etkinliğine özel konuşmacı olarak katıldı.

 

Babacan, Türkiye'nin liderliğinde toplanacak G-20 Bakanlar ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nda küresel ekonominin sorunlarına odaklanacaklarını belirtirken, ağırlıklı olarak petrol fiyatlarındaki gerileme, güçlenen dolar ve zayıflayan dünya ticaretini masaya yatıracaklarının bilgisini verdi.

 

Küresel ekonomik büyümenin zayıf ve dengesiz olduğuna dikkati çeken Babacan, "Küresel kriz başladığında, bunun etkilerinin derin ve uzun süreli olacağını söylemiştik. Yaklaşık 10 yıl sonra haklı çıktığımızı görüyoruz. Krizin etkileri hala tam anlamıyla atlatılabilmiş değil. En kötü dönemi geride bırakmış olabiliriz, ancak ilerleme tatmin edici değil" değerlendirmesini yaptı.

 

- Türkiye'nin G20 öncelikleri

 

G20 dönem başkanlığının rotasyonla değil, seçimle belirlendiğini ve Türkiye'nin de bu göreve üç yıl önce seçildiğini anımsatan Babacan, bu görev süresince öncelik tanıdıkları 3 başlığı kapsayıcılık, uygulama ve yatırım olarak sıraladı.

 

Babacan, G20'nin dünya ekonomisinin yüzde 85'ini, nüfusunun üçte ikisini, küresel ticaretin yüzde 75'ini temsil ettiğinin altını çizerken, kapsayıcılık başlığı altında özellikle düşük gelirli ülkelere odaklanılacağını ifade etti.

 

 

-G20'de bir ilk: Kadın20 (W20)

 

G20'nin pek çok farklı çalışma gruplarına sahip olduğuna işaret ederek, buna Think20 (T20), Business20 (B20), Labor20 (L20), Youth20 (Y20), Civil20 (C20) gibi yapıları örnek veren Babacan, şu anda da W20 (Kadın20) adı altında yeni bir grup başlatmakta olduklarını dile getirdi. Babacan, G20 bünyesinde bir ilk niteliği taşıyan ve G20 ülkelerinden de geniş destek gören W20'nin, kadınların iş dünyasındaki rolünün ve etkinliğinin nasıl artırılabileceği, kadın girişimciler için nasıl daha fazlasının yapılabileceği konularına odaklanacağını kaydetti.

 

G20 dönem başkanlığı olarak ikinci önceliklerinin "uygulama" olduğunu söyleyen Babacan, G20 ülkeleri olarak 1000'in üzerinde yapısal reform taahhüdü de dahil olmak üzere masaya çok sayıda taahhüt ortaya konulduğuna dikkati çekti. Babacan, OECD ve IMF'nin, bu reformlar hayata geçirildiği takdirde küresel GSYH'nin 5 yıllık süre içerisinde normalden yüzde 2 civarında daha fazla artış göstereceğini hesapladığını belirtti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA