TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Sakarya, üreterek kazanan bir şehir”


27.03.2015 / SakaryaSakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) tarafından düzenlenen Sakarya'nın Yıldızları Ödül Töreni'nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya’yı Kayseri ile karşılaştırarak, “Bizim Kayseriliye 5 vakit namaz farzsa herhalde Sakaryalı 5 vakit ile kurtaramaz. 5 Vakitte şükür namazı kılmanız lazım” dedi.​

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nı kutlayan Hisarcıklıoğlu, “Sakarya’daki oda ve borsam 5 yıldızlı. Sakarya’daki bir tüccar veya sanayici odasından borsasından almış olduğu hizmet standardı minimum Londra, Paris ve Berlin Odası ile eşdeğerdir. Yani bugün için Sakarya’nın Londra’dan, Paris’ten hiç geri kalan bir tarafı yok” ifadelerini kullandı.
Video Yükleniyor...Sakarya’nın üreterek kazanan bir şehir olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye ekonomisindeki sanayinin payı yüzde 28, ama Sakarya ekonomisindeki sanayinin payı 36. İşte Türkiye’nin de sanayisinin en azından Sakarya’ya eşit olmasını istiyoruz” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Bakan İslam'ı aralarında görmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek,  “Dirayetli kişiliğiyle kamu idaresine yeni bir vizyon getirdi. Şiddet ve istismar mağduru çocuklar konusunda devrim niteliğinde iş yaptı. Artık Türkiye'de eski bakımevleri yerine çağdaş çocuk evleri anılmaktadır. Bu çocuklar hem topluma kazandırılıyor hem de toplumsal huzur sağlanmaktadır" şeklinde konuştu.

 

Kadına şiddetin önlenmesi konusunda yasal çalışmaların bittiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Aile destek programı ki ilk defa bu Sakarya'mızda uygulanmaya başladı. Sayın Bakanımızın tüm bu başarılı icraatlarının devam etmesini ve yaygınlaştırılmasını diliyorum. Sakaryalılar ve iş dünyası olarak kendisiyle gurur duyuyoruz" dedi.

 

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri projesi kapsamında istihdam yaratmak için Türkiye'nin her bölgesinde bu merkezlerin kurulacağını açıklayan Hisarcıklıoğlu, projeye başvuranların 3 ay boyunca seçtikleri meslek üzerine eğitim alacaklarını, üyelere her gün için 25 lira verilerek sigortalarının ödeneceğini söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: "Ne olursa olsun. Sekreter olsun, tornacı olsun tarlada çalışsın, fabrikada çaycı olsun. Hangi nitelikte eleman ihtiyacınız varsa bu kapsamda istihdam edersiniz. Bu kapsamdaki kardeşi alıyoruz, 3 ay boyunca günlük 25 lira cep harçlığı artı sigorta. 3 ay sonra okulu bitirdikten sonra Mahmut'un sekretere ihtiyacı vardı. Diyoruz ki Mahmut al bunu fabrikada yanında çalıştır. 3 ay orada çalışıyor. Yine Mahmut'a bir yükü yok. Çalışırken de günlük 25 lira cep harçlığı artı sigorta. İstihdamın üzerindeki vergi yüklerinden çok şikayetçiyiz ama bu kapsamda elaman çalıştırırsan istihdamın üzerindeki vergi yükünün yüzde 18'ini ödemiyorsun. Bundan faydalanın ne olur. Rakibine göre yüzde 18 daha fazla para kazanacaksın." 

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasının devamında ticaretle uğraşan kişilerin tahsilatlarında karşılaştığı karşılıksız çek sorununu çözmek için 'karekodlu çek' çıkardıklarını açıkladı.

 

Yeni piyasaya sürülecek olan bu çeklerin gerçek olup olmadığının elektronik ortamda sorgulanabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu,"2 gün önce sayın başbakan yardımcımız bankalar birliği başkanımızla birlikte oturduk gece çalıştık. Neyle ilgili çalıştık Bu çeklerle sorgulanma yöntemi getirmiştik fakat kullanılmadı bu. Şimdi ikinci yeni bir çek piyasaya sürülecek; karekodlu çek. Bir normal çek, bir de karekodlu çek. Bu karekodlu çekle değerli kardeşlerim tamamıyla çeki sorgulayabileceksiniz. Bunu aldığın zaman herşeyi görebileceksiniz" dedi.

 

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da dünya ekonomisinin sıkıntılı olduğu süreçte ihracat ve vergi şampiyonluklarının çok daha anlamlı olduğunu söyledi.

 

"İş adamlarının başarısı, bizlerin göğsünü kabartıyor" diyen İslam, "Çünkü Türkiye'nin büyümesine katkı sağlıyorlar. Sakarya'nın yıldızları sayesinde Türkiye'miz daha güçleniyor, bereketleniyor. Bundan daha büyük ödül ve onur olmaz" ifadesini kullandı.

 

İslam, Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik bakımdan dünyanın merkezinde yer aldığına işaret ederek, şunları kaydetti: "Bu durum, bizim coğrafyamızda yaşamayı ve ayakta kalmayı, bir bakıma çok zevkli hale getiriyor ama bir bakıma da son derece zorlaştırıyor. Tarih bize şunu gösterdi: Bu topraklar, güce ve merhamete aynı anda sahip olmayanlara vatan olmayı kabul etmedi. Elbette güç yalnız silah da değil, ekonomik, siyasi, toplumsal ve askeri güç hepsi bir bütün. Ekonomik gücünüz yoksa askeri gücünüz de yoktur. Siyasal gücünüz olmadan ekonomik gücünüzün olduğu iddiası hiçbir zaman gerçekçi değildir. Para gücü doğru kullanabilirse itibar demektir."

 

Gelecek çağlar için ekonomik güçlerinin de iman güçleri kadar kuvvetli olması gerektiğini vurgulayan İslam, bu topraklarda yaşamanın asla zaaf kabul etmediğini aktardı.

 

İslam, Türkiye'nin yükselişini engellemek ve yolunu kesmek için birçok gayretin olduğunu ifade ederek, "Ama Allah'a hamdolsun, milletin feraseti, siyasi istikrarın dik durması neticesinde daima bu gayretler boşa çıktı" dedi.

 

Türkiye'nin 2014 yılı ihracatının 22 milyar 270 milyon dolarla otomotiv sektörü liderliğinde geliştiğini anımsatan İslam, sözlerini şöyle tamamladı: "Otomotiv, Sakarya'nın en önemli sektörü. Biz de yerli otomobilin Sakarya'da üretilmesini ve yıldızlarımızın bu onur ve gururu bize yaşatmalarını bekliyoruz. Bizler hükümet olarak ısrarla bu hedefin peşindeyiz. İnşallah bu gururu da şehrimizde sizlerle beraber yaşayacağız. Milli tank, milli tren, diğer savunma sanayi araçlarının şehrimizde üretiliyor olması, tabiki bize gurur veriyor ama inşallah ilk yerli otomobilimizi de Sakarya'mızda üretmek bize nasip olur."

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA