TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yerli Malı Belgesi, Bursalı iş adamlarına tanıtıldı


27.03.2015 / BursaYerli Malı Belgesi Tanıtım Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, Bakan Işık ile birlikte, Türkiye ve Bursa için çok hayırlı olacak bir süreci başlatıklarını belirterek, “Bugüne kadar ülkemizin sanayicileri olarak hep şundan şikâyet ediyorduk; Kamu idaremiz, kendi yaptığı ihalelerde, milli şirketlerimize, öncelik vermiyor. Oysa gelişmiş ülkeler dahi, önce kendi ülkelerindeki üretimi destekliyor. Bu çerçevede bir kamu kurumu, mal alımı yaparken, pahalı da olsa, önce kendi ülkesinin şirketinin ürettiği malı tercih ediyor. Böylece kendi hem KOBİ’lerinin büyümesini sağlamakta, aynı zamanda ülkesinin ekonomisinin büyümesini sağlamaktadır” dedi.
Video Yükleniyor...


 

Kamu alımlarının, kalkınma sürecinde önemli bir araç olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, kamu alımlarının doğru yönetilmesinin, milyarlarca liralık destek politikalarından çok daha etkili sonuçlar verebiliceğini, en büyük teşviğin bu olduğunu söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, daha önce, kamu alımlarında yerli üretime yüzde 15 fiyat avantajı uygulanması kararının alındığını ancak çeşitli bürokratik zorluklar nedeniyle bir türlü hayata geçemediğini ifade etti.

 

Bu kapsamdaki sıkıntıları aşmak ve yerli üretime destek vermek için, Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın liderliğinde, çok önemli bir çalışma gerçekleştirildiğini ve bu düzenlemenin hayata geçirildiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, hükümete ve Bakan Işık’a teşekkür etti.

 

Kamunun 70 milyar liraya yakın bir alım yaptığını anlatan TOBB Başkanı, “Burada müthiş bir fırsat var. Sanayiye yönelmek isteyen tüccarlarımız ve sanayici kardeşlerimiz için müthiş bir fırsat. Bu devrim niteliğindeki bir iştir. En büyük teşvik bu, bundan daha büyük teşvik olmaz” dedi.

 

Kamunun, artık yüzde 51’i yerli üretim olan malı almak zorunda olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, yerli malı belgesinin oda ve borsalar tarafından verileceğini söyledi.

 

Bu uygulama ile orta ve yüksek teknolojili ürünleri belirleyip, onlara destek verilebileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, hem milli sanayi, hem de KOBİ’ler için yeni gelişme fırsatları doğacağını, Türkiye sanayisini bir üst seviyeye çıkarmanın mümkün olacağını anlattı.

 

Prag'da tüm tramvayların Skoda, Alman şehirlerinde Siemens, Seul'de Hyundai tarafından üretildiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, Bursa’da tramvay üretildiğini, kendi otomobilini üretmeyi hedefleyen, kendi uçağını üreten bir ülkenin tramvayı ithal etmemesi gerektiğini söyledi.

 

-Bakan Işık

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da “İstikrar kavramının aslında ne ifade ettiğini en iyi siz biliyorsunuz. İstikrarın ne kazandırdığını, neler kaybettirdiğini en iyi bilen üreticiler, sanayiciler, ticaret erbabıdır. 1970’lerdeki istikrarsızlığın Türkiye’ye neye mal olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin sanayiye geçiş dönemini nasıl ıskaladığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Rahmetli Turgut Özal’ın birinci dönemindeki istikrarın Türkiye’ye nasıl bir sıçrama yaptırdığını hepimiz biliyoruz. Ama 90’lı yılların istikrarsızlığı ile 80’li yılların nasıl birikimlerinin harcandığını biliyoruz. 2000’li yıllarda kazanılan istikrarın Türkiye’de nasıl bir dönüşüme, kalkınmaya sebep olduğunu sizler biliyorsunuz. 12 yılda bir ülke gayri safi milli hasılasını 4 kat artırdıysa bu inanılmaz bir başarıdır. İhracatını neredeyse 4 katın üzerine çıkarmayı başardıysa bu da son derece önemlidir. Bunlar istikrarın Türkiye’ye kazandırdığı temel kazanımlardır. Ticaret ve ülkelerin yönetimi de bisiklet sürmeye benzer. Durursanız düşersiniz. Onun için pedalı sürekli çevirmek zorundayız. Biz son dönemde elde edilen başarıları önemli görüyoruz. Ama yeterli bulmuyoruz. Türkiye çok daha iyisini başarabilir” dedi.

 

Teşviklerin ülkenin kalkınmasını sağladığını vurgulayan Bakan Işık, “Ama teşvik sisteminde bir dönüşüm yaşayacağız. Artık Bursa yüksek teknolojili ürünlerde Hakkari ile aynı statüde olacak. Teşvikleri artık ülkemizin kalkınması noktasında mantalite değişikliği ile birlikte tekrar ele alıyoruz. Eğer bir yenilikçi üretim yapmak istiyorsak, sanayicimizi, KOBİ’lerimizi cesaretlendirmek durumundayız. Onun için Ar-Ge ve inovasyona çok büyük destekler veriyoruz. Şu anda benim bakanlığımın büyük bir kısmı hibe olmak üzere 1,5 milyar kaynağımız var. Arzu ediyorum ki bu kaynak yılın ortasında bitsin. Ben ek bütçe isteyeyim. Çünkü bu alan geri dönüşü en hızlı alanıdır. Biri yerli, diğeri de ithal ürün var. Yerli ürün yüzde 15 pahalı da olsa bunu kamu almak zorunda. Bunun kanunu çıktı. Şu an yürürlükte. Odalarımızın vereceği yerli ürün belgesi ile kamu ihalelerine gerildiğinde avantaj olacak. Ama bir firmamız bir ürün yapıyor, bunu kamuya satacak. Ama bunu daha önce devlete satmamış. İşte bunu aşmak için teknoloji ürün belgesi diye bir belgeyi bakanlık olarak biz vereceğiz” şeklinde konuştu.


Bursa’yı yakından ilgilendiren bir müjdeyi sanayicilerle paylaşan Bakan Işık, “Bursa otomotiv yan sanayinin kalbi durumunda. Ana sanayiyi besleyen çok güçlü bir yan sanayi var. Artık eş değer parça uygulamasını hayata geçiriyoruz. Bu eş değer parça uygulaması ile Bursa’da bir yan sanayi firmamız, çok bilinen bir markanın parçasını zaten üretiyor, çok uygun fiyatlarla veriyor. Aynı firma Bursa’daki yetkili satıcısına gönderdiği zaman fiyat 5 kat artıyor. Şimdi TSE buna eş değer parça dediği zaman aynı orijinal parça gibi satacak. Bu yan sanayi için çok büyük bir destektir. Bunları niçin yapıyoruz? Kendi üretimimizi desteklemek zorundayız. Türkiye’nin şu anda sadece imal alımı 30 milyar lira, yapım işi 40 milyar lira, hizmet alımı 41 milyar liradır. Danışmanlık derken toplam 113 milyar liralık kamu alımı yapılıyor. Eğer bu kamu alımı yerli, yenilikçi ve yeşil üretimi destekler nitelikte yapılırsa inanın Türkiye çok daha hızlı yol alacaktır. Biz hükümet olarak üzerimize düşeni yaptık, yapıyoruz. Şu anda bin 341 adet yerli malı belgesi alındı. Bu, bu işe verilen önemin göstergesidir” dedi.

 

-İbrahim Burkay

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Bursa ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak projelerinden ve çalışmalarından bahsetti.

 

Burkay, ar-ge çalışmalarına ve inovasyonun önemine değindi. Burkay, Türkiye’nin küresel rekabette 71’inci sıradan 45’inci sıraya yükselmesinin önemli bir gelişme olduğunu, ancak ilk 10 ekonomi arasına girmeyi hedefleyen bir ülke için bunun yeterli olmadığını söyledi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA