TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Borsacılığın anavatanı olarak, en ileri noktayı hedefliyoruz


26.03.2015 / MersinMersin Ticaret Borsası’nı ziyaret eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Anadolu topraklarının dünyada borsacılığın doğduğu yer olduğunu belirterek, yapılanlarla yetinemeyeceklerini her zaman en iyisini ve en ilerisini hedeflediklerini söyledi.​

Mersin programı kapsamında Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdulah Özdemir’in konuğu olarak öğle yemeğine ve istişare toplantısına katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Mersin Ticaret Borsası’nın Türkiye’nin yüz akı kurumlarından birisi olduğunu belirterek, “Abdullah Başkan’ın ortaya koyduğu vizyonu büyük takdirle karşılıyorum” dedi.

 

Tarım ve hayvancılığın dünyada parlayan yıldız olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, eskiden karın doyurmak için yapılan tarım ve hayvancılığın artık para kazanma aracı olduğunu ifade etti. Para kazanmak için bu sektörlerin sanayi ile entegre olması gerektiğine de işaret eden Hisarcıklıoğlu, Mersin ve çevresinin çok önemli tarım ürünlerine sahip olduğunun altını çizdi.

 

-Ortak aklın önemi

 

Birlik ve beraberlik mesajı veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, herkesin farklı düşüneceğini ancak şehrin çıkarı söz konusu olduğunda ortak fikir etrafında toplanılması gerektiğini bildirdi. Önümüzde seçim olduğunu ve siyasilerin oy istemek için buraya geleceğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Şehriniz için herkes aynı şeyi isterse almayı başarırsınız. Yok her kafadan ayrı ses çıkarsa dağılır gider istekler. Onun için ortak akılda buluşup aynı dili konuşmaya çalışın” tavsiyesinde bulundu.

 

Hisarcıklıoğlu özellikle tarım ürünleri ihracatının yapıldığı ülkelerin önemli riskler taşıdığını belirterek, emeklerin boşa gitmemesi açısından Eximbank’tan ihracat sigortası yapılmasını önerdi. TOBB Başkanı aynı şekilde iç piyasadaki alacaklar için de alacak sigortası yaptırılmasını doğru bulduğunu bildirdi.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdulah Özdemir ise konuşmasında TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı çalışmaları överken, çizdiği vizyonun tüm oda ve borsalar için önemli bir yol haritası oluşturduğunu anlattı. Borsa olarak daima kendilerini geliştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Özdemir, yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi sundu.


-UMAT Plaza'ya ziyaret


Hisarcıklıoğlu ayrıca Mersin programı kapsamında UMAT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Ünal ve beraberindekilerle birlikte UMAT Plaza'yı da ziyaret ederek, çalışanlarla bir süre sohbet etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA