TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye’nin yeni Marmara’sı Çukurova olacak


25.03.2015 / MersinTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaret etti. Marmara Bölgesi’nin artık sıkıştığını ve adım atacak yer kalmadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Artık güneş tam da Mersin, Adana'nın olduğu yere doğuyor. Şimdi Çukurova'yı da içine alarak Kayseri ve Konya'nın da içinde bulunduğu yeni bir Marmara Bölgesi olması düşünülüyor. Bu düşüncenin hayata geçebilmesi için birinci ihtiyaç, yol. Anadolu'ya ve Antalya'ya ulaşım gerek. Sizin önceliğiniz olması lazım. Turizm ve sanayinin başkentlerinden bir tanesi olması için öncelikle havaalanı olması lazım” diye konuştu.​

Hisarcıklıoğlu beraberindeki TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, GTİ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, TOBB ETÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, UMAT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Ünal ile çevre il ve ilçe oda-borsa başkanlarının katılımıyla Mersin TSO Başkanı Şerafettin Aşut, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerini  ziyaret etti.

 

Mersin'in tarımda, dış ticarette, lojistikte ve sanayide oynadığı rol itibariyle Türkiye'nin öncü illerinden biri olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye'nin en hızlı büyüyen limanının Mersin'de olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, "Mersin'de Türkiye'nin birçok şehrinde olmayan bir pay var. Toplam gayri safi milli hasılasında sanayinin aldığı pay yüzde 35. Yani Mersin bizim sanayi şehirlerimizden de bir tanesi" diye konuştu.

 

-"Yakında piyasaya yeni bir çek türü girecek"

 

Hisarcıklıoğlu, çeklerin ödemesindeki sıkıntıyı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüştüklerini ve Türkiye Bankalar Birliği ile çözüm yolu bulduklarını söyledi.

 

Bulunan çözüm yolunu anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

 

"Çok yakında piyasaya yeni bir çek türü girecek. Bunun adı kare kodlu çek olacak. Yani piyasada iki tane çek olacak. Normal bildiğimiz çek, bir de kare kodu olan çek. Kare kodlu çekin kodunu okuttuğunuz zaman hangi müşteriden almışsan onun tüm özgeçmişini göreceksiniz. Ne kadar protestosu var ve bu protestoyu ödemiş mi, ödememiş mi, ne kadar çeki karşılıksız çıkmış, ne kadarını ödemiş, bankalar ne kadar kredi açmış, açtıkları krediden ne kadarını kullanıyor, bankalara vadesi geçmiş kredi borcu var mı? Hatta doğalgaz, kredi kartı borcu var mı hepsini görebileceksiniz. Tabi tercih size kalmış. Müşteriden normal çek de isteyebilirsiniz, kare kodlu çek de isteyebilirsiniz. Kare kodlu çek istersen hedefini bilerek atış yapmış olacaksın."


Öte yandan, Hisarcıklıoğlu'nun Mersin programı içerisinde, Mersin TSO Başkanı Aşut, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve beraberindekilerin onuruna bir akşam yemeği verdi.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA