TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu riskli pazarlar konusunda uyardı: “Alacak sigortanızı mutlaka yaptırın”


24.03.2015 / Anamur MersinAnamur Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen Anamur’a Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, özellikle tarım ürünlerindeki pazarların konjonktür gereği riskli pazarlar durumunda olduğuna işaret ederek, “ Onun için sattığımız malın parasını almakta sıkıntı yaşayabiliriz dikkatli olun. Bunun da çaresi var. Eximbank üzerinden sigorta yaptıracaksınız. İç pazarda da yine alacak sigortası yaptırın. Açık hesap vermeyin. Pazarlarınız riskli. İşinizi sağlama alın” dedi.​

Anamur TSO Başkanı Feridun Torunoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Anamur’a Değer Katanlar Ödül Töreni’ne TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, TOBB Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren, GTİ AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, UMAT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Ünal ile çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda oda ve borsa başkanı ile işadamları katıldı.
Video Yükleniyor...


 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Anamur için tarım ve markalaşmanın önemi üzerinde durdu. “15 sene önce burda çileğin adı yoktu. Şu anda Türkiye’deki çileğin yüzde 40’ını burası yetiştiriyor. Muzun yüzde 51’i burada. Anamur Muzu marka oldu.  Ne yaparsanız yapın işinizi markalaştırın” dedi. Hisarcıklıoğlu, Anamur TSO Başkanı Torunoğlu’nun Cumhurbaşkanı’na muz lifinden çanta hediye ettiğini hatırlatarak, “İşte muzun herşeyiyle ekonomi olduğunu göstermesi ve inovasyon açısından bu müthiş bir şey” ifadesini kullandı.

 

Evliya Çelebi’nin “Anamur ve Bozyazı’da bastonu yere vursan yeşerir” dediğini ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Burası teşvik noktasında üçüncü bölge. Hem deniz kenarı hem üçüncü bölge olmak ayrı bir avantaj. Burası için liman çok önemli. Liman olmayacak da ne olacak burada. Muhakkak bunların olması lazım. Şimdi seçim dönemine girdik. Bütün siyasi partiler oyunuza talip. Aynı ağızdan tek şeyi isterseniz, alırsınız. Ama her kafadan ayrı ses çıkarsa olmaz. Muhalefet olsun iktidar olsun aynı şeyi söylemeniz gerekir. Tarih var, deniz var ama en bakir sahiller de burada. Buranın turizm bölgesi ilan edilmesi lazım. Turizm yatırım teşvik bölgesi olmazsa olmazımız. Havaalanı büyük bir avantaj. Deniz ulaşımı da olmalı. Bunlar olmadan yatırım yapmaya gelmez kimse ona göre” diye konuştu.

 

-Anamur’un amacı 5 yıldızlı oda olmak

 

Anamur TSO’nun vermiş olduğu hizmetlerin kalitesini Londra Paris Berlin gibi odaların verdiği kaliteye getirmek istediğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Feridun Başkanı bu vizyonundan ötürü kutluyorum. Akredite oda demek 5 yıldızlı oda demek. Yani 5 yıldızlı otellerin standardı nasıl ki en yüksek standartsa turizmde, oda ve borsalar için de 5 yıldız bu anlama geliyor. Bütün meselemiz şehrimize daha iyi hizmet edip ekonomimizi geliştirmek olmalı. Kadın meclis üyemiz olmaması Anamur’a yakışmamış. İnşallah önümüzdeki dönem kadın meclis üyesi istiyoruz. Türkiye’de 842 ilçe var. Anamur bunların içerisinde sosyo ekonomik gelişmişlikte 192’inci. Yani ilk yüzde 25’in içindesiniz. Bunun altında, bu coğrafyanın da büyük etkisi var. Onun için yatıp kalkıp şükretmelisiniz” dedi.

 

Birlikte rahmet ve bereket ayrılıkta ise azap bulunduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Markalaşmış illerimize bakın. Çoğunda toprak, hava, turizm bakın dikkat çeken birşey yoktur. Arkasında yatan ise bu başarının birlik ve beraberliktir. Herkes ayrı ayrı düşünecek. Tartışılacak. Sonra ortak akla ulaşılacak. Sonra herkes aynı şeyi söyleyip çalışacak. Kamu idarecilerinin bizle beraber olması çok önemli. Bugün de iş dünyasına destek veren kamu yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Eğer ülke olarak birlik beraberliğimize halel getirmezsek, Allah’ın izniyle bizim önümüzde kimse duramaz. Bizim müthiş bir girişimcilik ruh var.”

 

-Girişimcilikten daha hayırlı iş yok

 

Girişimciliğin önemi üzerinde duran TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şu değerlendirmelerde bulundu: “Moda olduğu için söylemiyorum. Zengin olmanın tek ilacı girişimcilik. Japonya’daki nüfus ile girişimci sayısı oranına baktığımızda Japonya’nın üçte bir oranda gerisindeyiz. Son yüz yıldır Türkiye girişimci sayısını artırmak istiyor. Erkek girişimcilerimizin oranı yüzde 93. Kadın girişimcilerimiz ise yüzde 7.

Nüfusumuzun yarısı kadın olduğu halde bu oran kabul edilemez. Kadınlarımızı teşvik edip girişimci olmalarını sağlamamız lazım. Girişimcilikten daha hayırlı bir iş yok.

 

İnsanlara en hayırlısı insanlara faydalı olansa eğer, bir insana iş ve aş vermekten daha hayırlı ne olabilir. Her bir girişimci ortalama 10 kişiye iş demektir. Bunu moda olduğu için söylemiyoruz. Zengin olmak istiyoruz. Her yıl 1 milyon kişiye kamu eliyle iş sağlayamazsınız. Onun için girişimciye ihtiyaç var.

 

Bizim Anadolu kültürümüzde hep şu var. Kızlar çok iyi eğitim görsün, üniversitede okusun isteriz. Sonra da iyi bir eş bulsun, evinde otursun isteriz. En büyük israf budur. Unutmayalım ki Hazreti Peygamberimizin eşleri de girişimciydi. Mekke’nin en büyük tüccarıydı. Babalardan rica ediyorum, kızlarınızı girişimci yetiştirin. Çocuklar arasında hak ve adaleti şaşırdığın anda servetin de işin de senden sonra devam edemez. Haksızlık ve adaletsizlik üzerine kurulan bütün düzenler eninde sonunda yıkılır.”

 

-Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Feridun Torunoğlu

 

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Feridun Torunoğlu ise konuşmasında, “1965’den bu yana hizmet vermekteyiz. Akreditasyon için çalışmalarımız devam ediyor. KOSGEB destekli girişimcilik kurslarımız sürüyor. Devletimizden kayıtlı olarak istihdam yaratan, bilinçli vergi mükelleflerinin önünü açacak olanların önünün açılmasını ve gerekirse kredi kullanarak vergilerini düzenli verenlerin teşvik edilmesini talep etmekteyiz” dedi.

 

Rekabetin işbirliğine engel olmaması gerektiğini belirten Feridun Torunoğlu, “Sayın Başkanımızın da dediği gibi birlikten güç doğar. Yerli muza verilen desteğin devam etmesini istiyoruz.  Yeraltı sularının korunması gerektiğine işaret etti. Tarıma alternatif ürünlerin bulunması gerekmektedir. Turizmde yatak kapasitemizin artırılması ve ören yerlerimizin restorasyonunun bir an önce yapılması önem arz etmektedir. Anamur Limanı bir an önce yatırım programına alınmalıdır. Gümrük kapımız biran önce açılmalıdır” diye konuştu.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA