TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​“Özel sektörün üzerindeki 6 milyar liralık yükü kaldırdık”


02.01.2013 / Akhisar / Manisa​ TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından düzenlenen “Akhisar’a Değer Katanlar Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, oda ve borsalar ne iş yapıyor diye soranlar olduğunu hatırlatarak, “Bakın odalarımız sadece son dönemdeki çalışmasıyla özel sektörün üzerindeki 6 milyar liralık yükün kaldırılmasını sağladı” dedi. ​

 

Türk Ticaret Kanunu (TTK) değişmeseydi, yıllık 6 milyar TL’nin özel sektörün cebinden çıkacağını vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Oda ve borsalarımız müthiş bir çalışma yaparak bazı maddelerin değişmesini istediler. Benim oda ve borsalarım müthiş bir çalışma yaptılar. Ben de bunları hükümete aktardım. Bu maddelerin değişmesi için tam 30 saat toplantı yaptık ve milletvekillerimizin de verdiği destekle Kanun’u değiştirdik.

Tam 18 tane hapis cezası kalktı. Kanun değişmeseydi, diyelim tabelanız düştü ve ertesi gün tespit ettiler. Tam 73 bin lira para cezası vardı. Bunu da ödeyemezseniz, 730 gün hapis cezası vardı. Ben Bakanları ikna ederken şöyle dedim; ‘bunu yazan işsizlik sorununu çözmeyi kafaya koymuş. Bu böyle kalırsa her dükkan tabelasının başına bir gece bekçisi tutmak gerekecek’. Bunu yazan adam almamış satmamış, çek ödememiş. Bu adamlar hapse girerse işsizliği nasıl çözeceğiz?” şeklinde konuştu.

-“Para satanın koruması var ama bizim hiçbir güvencemiz yok”

TOBB olarak çözmeye çalıştıkları bir diğer konunun da çek meselesi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu “Karşılıksız çek miktarı yüzde 93 oranında artmış. Meseleyle ilgili bana dediler ki; Şu anda hapishane kapasitemiz 140 bin. Yargıtay’da bekleyen çekle ilgili dosya 240 bin. Bu dosyalar onaylanırsa hapishaneler yetmez. Dünyada vadeli çek uygulaması yok. Vadeli çek zaten bizim icadımız. Bu sorunun çözümü nedir? Ben Türk özel sektörünün Başkanı olarak buna razı olmam dedim. Biz vadeli mal satarken, iki üç kişiye sorup mal veriyoruz. Para satan benim her şeyimi görüyor. Ama ben alınteri satan, risk alan, istihdam yaratan sanayici, tüccar göremiyor. Para satanın koruması var ama bizim hiçbir güvencemiz yok.

Bankalar Birliği sürekli ayak sürüttü. Sonunda ikna oldular. Söz verdiler Şubat ayı başında devreye girecek. Bu tarihten itibaren vadeli mal satan alıcının geçmişini 3 dakikalığına görecek ve ona göre karar verecek. Vadeli çek yerine ya bankacılık sistemi ya da alacak sigortası sisteminin devreye girmesi lazım” ifadesini kullandı.

-Borçlar kanunu

Uğraştıkları sorunlardan birisinin de Borçlar Kanunu ile ilgili olduğunu söyleyen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Şimdi bankaya gidince eşini de getir o da imza atsın diyorlar. Benim başkanlarımdan birisi de espri olarak işini eşine devredeceğini söyledi. Eşim beni arasın diyor. Bu konuda da çalışıyoruz. Bu durumun düzeltilmesi lazım” dedi.

-UMEM Beceri’10

Hisarcıklıoğlu, KOBİ’lerin en önemli sorunlarından olan finansa erişimde Kredi Garanti Fonu aracılığıyla girişimcilere destek olduklarını ifade etti. ABİGEM ile küçük ve orta ölçekli firmalara danışmanlık hizmeti sağladıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, UMEM Beceri’10 Projesi ile de nitelikli ara eleman sorununa çözüm aradıklarının altını çizdi.

Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Mesleki becerisi olan eleman bulmakta zorlanıyoruz diye şikayetleriniz vardı. Onun için UMEM Projesi var. İşsiz olan kardeşimizi meslek sahibi yaparken, işverene de beceri sahibi eleman buluyoruz. Bu eğitim sürecinde 20 lira cep harçlığı ve sigorta da sağlıyoruz. İşverenin ise istihdam yükünü azaltıyoruz.

Biz istihdam üzerindeki yükler konusunda dünya lideriyiz. 4,5 yıla kadar istihdam üzerindeki vergi yükleri yüzde 18 iniyor bu projeyle. Onun için de çok önemli”.

-Akhisar TSO 5 yıldızlı

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın bugün beş yıldızlı hale geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Akhisar oda aldığı akreditasyon belgesi ile kalitesini ispatladı. Avrupa’daki bir odada hangi hizmeti alıyorsanız, Akhisar’daki odamdan da o hizmeti alıyorsunuz. Bu bir vizyon işidir. Bu belgeyi almak kolay değildir” dedi.

-Markalaşmanın önemi

Hisarcıklıoğlu, markalaşmanın önemine işaret ederek, "Para kazanmak, daha zengin olmak, dünyanın ilk 10 ülkesi içerisine girmek istiyorsak, ne yaparsak yapalım işi markalaştırmamız lazım. Önce ülkemizi markalaştırmamız lazım. Akhisar’a düşen de Akhisar’ı markalaştırmak. Tüccarlarımıza da söylüyorum, iş adamlarımıza da söylüyorum; ne iş yaparsanız yapın, markalaşın" şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Akhisarlıları zeytine coğrafi işaret belgesi almalarından dolayı kutlayarak, bunun birlik ve beraberliğin sonucu olduğunu söyledi.

Akhisarspor’un başarısına da değinen TOBB Başkanı, takımlarına sahip çıkmalarını, Akhisar için büyük bir tanıtım olduğunu ifade etti.

Ben Türkiye’nin geleceğinden umutluyum diyen Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün büyük işler başardığını belirterek, “Bizde petrol, doğalgaz yok ama müthiş bir girişimci ruh var” dedi.

-Yeni Anayasa şart

Dünyanın ilk 10 ekonomisine girme hedefleri olduğunu vurgulayarak, sistemin değişmesi gerektiğini, bunun da 74 milyonu kapsayan bir anayasa ile başarılabileceğini belirtti.

-Akhisar TSO Başkanı Erdayıoğlu

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Erdayıoğlu da yaptığı konuşmada, Akhisar zeytinine coğrafi işaret aldıklarını hatırlatarak, “Akhisar artık zeytinde marka olmuştur” dedi.

Zeytin üretimine destek verilmediğine dikkat çeken Erdayıoğlu, zeytinyağına da desteğin çok düşük olduğunu ve bunun yurtdışında rekabet güçlerini azalttığını söyledi.

 

Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz ise, Akhisar’ın değerleriyle, markalarıyla, büyüklüğüyle, üretim değerleriyle ve marka insanlarıyla gerçekten lider bir ilçe olduğunu belirtti.

Manisa’nın büyük şehir olacağını hatırlatan Vali Daşöz, Akhisar’a çok fazla yatırım talebi gündeme geleceğini söyledi.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ise, girişimcilere sertifika dağıtacaklarını belirterek, “Bugün KOSGEB desteğiyle iş yerini açmış olan bir girişimcinin iş yerinin açılışını yapacağız. Akhisar’da çok güzel şeyler olmakta” dedi.

Akhisar’ın markalaşması için dayanışma ve vizyon gerektiğini vurgulayan Kaplan, “Bir strateji olması gerekiyor. Bu konuda bir şeyler yaptığımızı görüyoruz ve bunlardan da mutluluk duyuyoruz. Akhisar Belediye Spor’umuzu süper ligde gördük. Gerçekten bu başarıya imza atan en başta kulüp yöneticilerimize, belediye başkanımıza, takımdaki tüm futbolcu ve teknik heyete buradan teşekkürlerimizi ve takdirlerimizi sunmak istiyorum. Gerçekten Türkiye’ye Akhisar’ımızı tanıtmakta çok büyük bir rol aldılar. Büyük bir misyonu ifade ettiler onları tekrar yürekten tebrik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da, 30-40 sene öncesinde işletmelerin ülkelerin toplam varlıkları içerisinde gayri maddi varlıklarının yüzde on beşlerine tekabül ettiğini ve geri kalan yüzde 85 kısmının maddi varlıklardan oluştuğunu söyledi.

2010’lu yıllarda artık işletmelerin ülkelerin toplum varlıkları içerisinde gayri maddi markaların tasarımlarının yüzde doksanlara geldiğini ve maddi varlıkların yüzde onlara geldiğini anlatan Asan, “Ülke olarak 2023 yılı olan cumhuriyetimizin 100. yıl kuruluş etkinliklerinde ülke olarak çok iddialı özetler ortaya koyduk. Beş yüz milyar dolarlık ihracat kişi başı milli gelir 25 bin dolar gayri safi iki trilyon dolar gibi çok iddialı hedefler ortaya koyduk. Biz bu hedeflere kamu ve özel sektör olarak beraber çalışarak ulaşacağımızdan en ufak bir şüphe duymuyorum” dedi.

 
Akhisar Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan törene, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Faik Yavuz ve Bülent Koşmaz, Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı Rona Yırcalı, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Akhisar TSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Erdayıoğlu, Akhisar TSO Meclis Başkanı Mehmet Ulusoy, bölge oda/borsa başkanları ve işadamları katıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA