TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Karaman işi doğru yapıyor”


28.02.2015 / KaramanKaraman İli Oda/Borsa Müşterek Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katılımıyla Karaman TSO’da gerçekleştirildi.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Karaman’a hayırlı işler için geldiğini belirterek, “Ekim ayındaki maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin aileleri için Yönetim Kurulumuzun kararıyla 18 tane ev aldık. Sabah Sayın Bakanımızla bu evleri ailelere teslim ettik. İkinci hayırlı işimiz, Karaman’a Fen Lisesi yapma sözü vermiştik. Onun da açılışını yaptık. Hayırlı adam hayırlı işlere vesile olur. Fen lisesi yapmamıza Sayın Bakanımız vesile oldu. O yüzden okulun adını Karaman TOBB Lütfi Elvan Fen Lisesi koyduk” dedi.

 

Karamanı en iyi Tarihçi İlber Ortaylı’nın tarif ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ortaylı, Karaman için “insan deposu” diyor. Osmanlının manevi mimarı Şeyh Edebali, Yunus Emre, Karamanoğlu Mehmet Bey, Piri Reis, Kurtuluş savaşının komutanlarından Kazım Karabekir Karaman’dan çıkmış. Atatürk’ün annesi Karamanlı. Karaman o kadar önemliki Türk tarihinde unutulmayan isimler yetiştirmiş” şeklinde konuştu.

 

Bakan Elvan’a teşekkür eden Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Lütfi Elvan Karaman’ın en büyük şansı. Bürokratlıktan beri tanırım. Müthiş vizyon. Normal bürokrat anlayışının dışındaydı. Çözüm ve proje odaklı. Her konuda özel sektörün yanında oldu. En büyük bakanlıklardan birini devraldı. Hem bütçe hem teşkilat. Sanki yıllardır o işi yapıyormuş gibi işe hemen hakim oldu. Türkiye için uğraşırken memleketini hiç ihmal etmedi”

 

Birlik ve beraberliğin önemine değinen TOBB Başkanı, “Kültürümüzde güzel bir söz var. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. Karaman’da bunu görüyorum. Milletvekili, valisi, belediye başkanı, oda ve borsası hep bir arada. Karaman deyince yürekleri bir atıyor” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Karaman’ın müthiş avantajlı olduğunu vurgulayarak, “Bisküvi üretiminin üçte biri, bulgurun yüzde 20’si, kuru fasülyenin yüzde 20’si, elmanın yüzde 18’i Karaman’dan çıkıyor. Karaman işi doğru yapıyor. Sertifikalı elma ağacı sayısında lider. 165 ülkeye ihracat yapıyoruz. Güneş enerjisinde en verimli bölgelerden biri olarak tespit edildi. Teşvik kapsamında bölgede en avantajlı durumda. Türkiye’nin yaşanabilir iller sıralamasında 18. sırada. Deprem rsiki sıfır. Böyle bir bölgede yatırım ve üretim olmazda ne olur” ifadelerini kullandı.  

 

Hisarcıklıoğlu, Karaman’ın fabrika kapasite kullanımında yüzde 88 ile Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu, yüzde 4,2 ile en düşük işsizlik oranına sahip olduğunu söyledi.

 

Karaman’ın UMEM Beceri’10 projesinde Türkiye’de üçüncü olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda bin 410 kişiye istihdam sağlandığını, işe yerleştirme oranının yüzde 97 olduğunu belirtti.


-Hisarcıklıoğlu, Zade yağ fabrikasını gezdi


Karaman'daki programları sonrasında Konya'ya geçen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindekiler, Konya OSB'deki Zade yağ fabrikasını gezerek, fabrikanın yeni yapılan bölümleri ile ilgili yetkililerden bilgi aldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA