TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Girişimci bulabilmek için cesaretlendirmek lazım”


07.02.2015 / ErzurumTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Erzurum İli Oda ve Borsaları Müşterek Toplantısında yaptığı konuşmada, girişimciliğin önemine değinerek, gençleri ve kadınları girişimciliğe özendirmek gerektiğine değindi.​

Anadolu’da kızların önce iyi bir üniversitede okutulduğunu, ondan sonrada iyi bir koca bulsun diye evde oturtulduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bize çocukluğumuzdan bu yana israf haram dediler. Biz israf haram kültüründen geliyoruz. O zaman o kızlarımızı israf etmiyor muyuz? Kızımız üniversitede okuyor. 77 milyonun kaynaklarını kullanıyor. Okul bitince kızım evde otur diyoruz. Bu kızımız o bölümü okurken arka sıradakinin hakkını gasp ediyor” dedi.

Video Yükleniyor...

 

Türkiye’nin girişimciye ihtiyacı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Girişimcilikte Japonya’nın üçte bir gerisindeyiz. Japonya seviyesine çıkmak için girişimci sayımızı artırmalıyız. Türkiye’deki girişimciler içinde kadın girişimci oranı yüzde 5. Girişimci bize niye lazım. Her yıl bir milyon kişiye iş bulmak durumundayız. Girişimci bulabilmek için cesaretlendirmek lazım. Her bir girişimci 10 kişiye istihdam sağlıyor.

 

Hepimiz Müslümanız. Bir Müslüman olarak örnek aldığımız kişi Peygamber efendimiz. Onun hayatını örnek alıyoruz. Eşi Hz. Hatice validemiz Mekke’nin en büyük tüccarıydı. Peygamber efendimiz yanında çalışıyordu. Onu örnek alıyoruz, ama kızlarımıza gelince iyi bir üniversite okusun evde otursun diyoruz. Bu büyük bir israf. Bir kişi nasıl başarılı olduysa herkes onu takip ediyor. Türk yatırımcının rol modeli bu. Kadın ve genç girişimcilerimize yer verelim. Genç kız ve erkek kardeşlerimiz girişimci olsunlar”.

 

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası’nın 5 yıldızlı oda/borsa olduğunu anımsatan Hisarcıklıoğlu, Paris, Londra ve Berlin odaları eşdeğerde hizmet verdiklerini söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, Erzurum’da müthiş bir umut olduğunu vurgulayarak, Erzurum’un geleceğin ticaretinde tüm coğrafyanın ticaret başkenti olma şartlarını taşıdığını ifade etti.

 

-İçişleri Bakanı Ala

 

İçişleri Bakanı Efkan Ala ise, iş bölümü yapmanın başka, işbirliği yapmanın başka olduğunu belirterek, özel sektörün yapması gerekenin, kamunun yapması gerekenin de farklı olduğunu söyledi.

 

Hem iş bölümüne hem de işbirliğine ihtiyaç olduğunu anlatan Ala, "Otomobildeki aksam gibi fren kendi işini yapacak, gaz kendi işini yapacak, direksiyon kendi işini yapacak" ifadesini kullandı.

 

Türkiye'nin hedefinin ilk on en büyük ekonomisi olan ülke arasına girmek olduğunun altını çizen Ala, şunları kaydetti: "Gerçekten 2002'den beri çok ciddi mesafeler alınmış ama varmamız gereken hedefe baktığımızda daha çok alacağımız mesafe var. Türkiye nereden nereye gitti? Demek ki çok kısa zamanda çok işler başarabiliyoruz. 2000'li yılları hatırlayın. Bir siyasi istikrarsızlık var. Türkiye'deki ekonomiyi derlesin, toplasın diye dışarıdan bakan ithal edilirdi. Bakan geliyordu dışarıdan. Şimdi 2002'den beri, yaptığımız işlere, başardığımız işlere bakın, dünyadaki krizlere rağmen, bölgesel krizlere rağmen. Ekonomik gelişmeyi iyi sağladık, borçları ödedik. Yetmedi o zaman bize Dünya Bankası'ndan bakan gelmişti ithal olarak. Şimdi biz müsteşarımızı IMF'ye ihraç ettik, biz oraya gönderdik, derlesin, toparlasın, buradaki başarıyı, tecrübeyi oraya aktarsın."

 

Ala, 160 milyar dolara yakın ihracatın olduğunu, hedefin 500 milyar dolar olduğunu belirterek, "Zamanın ruhunu yakalamazsak, bu genel gidişatı görmezsek, tespit etmezsek yerelde de gelişme sağlayamayız" dedi.

 

Dünyadaki gelişme dikkate alındığında Türkiye'nin önünün açık olduğunu vurgulayan Ala, söylemlerle kullandıkları dille ortaya koydukları beğeniyle destek olacaklarını vurguladı.

 

Toplantıya, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum TSO Başkanı Lütfü Yücelik, Erzurum TB Başkanı İ. Hakkı Hınıslıoğlu, Pasinler TSO Başkanı Hikmet Ayrancı, Oltu TSO Başkanı Baki Karaca ve oda/borsaların meclis üyeleri katıldı.

 

-TOBB’dan Erzurum’a okul

 

Toplantı sonrasında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak tarafından Pasinler TOBB Efkan Ala İmam Hatip Ortaokulu yapımına ilişkin protokol imzalandı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA