TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Kabotaj Bayramı’nı kutladı


01.07.2014 / Ankara1 Temmuz Kabotaj Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Tarihi denizcilik başarılarıyla dolu, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmesini istiyorsak hem gemi inşa sanayini, hem deniz taşımacılığını, hem de limanlarımızı genişletmeye ve büyütmeye mecburuz” dedi.​

Hisarcıklıoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Yabancı ülke gemilerine tanınan kabotaj ayrıcalığının 1923 yılında Lozan Barış Anlaşması ile kaldırılmasının ardından 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu’nun yıldönümünü bir kez daha gururla kutluyoruz.

 

Şunu biliyoruz ki; akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularında ve bunlar içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı yurttaşlarımıza aittir.

 

Kendi limanlarımız arasında yük ve yolcu taşınması, aynı zamanda ekonomik bağımsızlığımızın da en önemli sembollerinden birisidir. Ülkemiz için denizcilik, öncelikli sektörler içinde vazgeçilmez bir yere sahiptir.

 

 Türk iş dünyası olarak, denizcilik alanında yapılan ve yapılacak yatırımları son derece önemsediğimizin, bir kez daha altını çiziyor, bu vesileyle tüm denizcilerimizin ve ülkemizin Kabotaj Bayramı’nı gönülden kutluyorum.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA