TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, ICC Türkiye Milli Komitesi’nin Genel Kurulu’na katıldı


13.06.2014 / İstanbulICC (Milletlerarası Ticaret Odası) Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Toplantısı ve ICC Türkiye Milli Komitesi 60’ıncı Olağan Genel Kurulu TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda yapıldı. Genel Kurul’da konuşan TOBB Başkanı, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2015 yılında Türkiye’nin G20 Zirvesi Dönem Başkanlığı’nı üstleneceğini hatırlatarak, “Bu fırsatı en iyi biçimde değerlendirerek, Türk iş dünyasının sesini küresel arenada duyuracağımıza inanıyorum” dedi.​

Hisarcıklıoğlu, Nafi Güral’ın Divan Başkanlığını üstlendiği Genel Kurul’daki konuşmasında, ICC Türkiye Milli Komitesi ve iş dünyasının en iyi biçimde Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı'na katkıda bulunmayı istediğini anlattı. Bu doğrultuda Komite olarak çalışmalara başladıklarını ifade eden Hisarcıkıloğlu, ICC G20 Danışma Grubu ile yoğun bir proje sürecine adım attıklarını vurguladı.

 

ICC Türkiye Milli Komitesi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bu kapsamda, Komite olarak Türk iş dünyasına hareket getirecek faaliyetler düzenliyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Temmuz ayında ICC’nin Yönetim Kurulu’na seçildim. Mart ayında da komite olarak bir ilke imza attık ve ICC’nin ilk Yönetim Kurulu Toplantısını Türkiye’de gerçekleştirdik. ICC Yönetimini ülkemizde ağırladık;ICC ve McGraw Hill Financial Başkanı Harold McGraw, Nokia Danışma Ortağı, Finlandiya Eski Başbakanı Esko Aho, Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Doha Insurance Company Yönetim Kurulu Üyesi Khalifa Bin Jassim Al Thani, Dünya Odalar Federasyonu Başkanı Peter Mihok, Daesung Industrial Başkanı Young Tae Kim, Bank of China Aviation’ın Yönetim Kurulu Başkanı Yanling Zhang, ICC Genel Sekreteri Jean Guy Carrier Ankara ve İstanbul’da Türk iş dünyası ile bir araya gelme imkânı buldu. Son derece başarılı geçen toplantımızda ICC Türkiye Milli Komitesi olarak, ICC Başkanı Harold McGraw ve diğer Yönetim Kurulu üyelerine Türkiye’nin küresel değişimlere olan yaklaşımını anlattık. Yönetim Kurulu toplantımızın ardından Değişen Küresel Ekonomi ve Türkiye konulu Panel’de de hem küresel sistemdeki önemli değişimlere hem de G20’de Türkiye’nin neler yapabileceğine odaklandık.”

 

-ICC’nin ticari kurallarını anlatıyoruz

 

Üzerinde çalıştıkları konulardan bir diğerinin de ICC’nin tüm dünyada kabul gören iş kurallarını Türk iş dünyasına anlatmak olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “ICC’nin oluşturduğu bu kuralları ICC Türkiye olarak Türk iş camiasına tanıtmak amacıyla eğitimler düzenlemeye devam ediyoruz” dedi. Komisyon çalışmaları hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, ICC’nin iş dünyasına sunduğu en önemli hizmetlerden birinin de uyuşmazlıkların çözümü alanında yürüttüğü çalışmalar olduğunu söyledi. TOBB Başkanı, EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Tahkim Divanı’nın ICC yapılanmasının en önemli bölümlerinden birini oluşturduğuna değindi.

 

Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “ICC’nin tahkim konusundaki gelişmelerini kesintisiz olarak iş dünyamızın hizmetine sunmak amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz Nisan Ayında, Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ’ın ve ICC Tahkim Divanı Başkanı John Beechey’nin katılımlarıyla 11.ci Milletlerarası Tahkim Seminerini düzenledik. Seminerde yine bir birinden değerli hukukçularımız tebliğlerini sundular. Kendilerine bir kez daha verdikleri destekten dolayı teşekkür etmek istiyorum. Öte yandan, bildiğiniz üzere Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) İsrail ve Filistin Milli Komiteleri ile birlikte İsrail ve Filistin iş dünyası arasındaki ticari ihtilafları çözmek amacıyla Kudüs Tahkim Merkezini faaliyete geçirdik. Başkanlığını yürüttüğüm bu Merkez, bölgedeki istikrarı sağlayabilmek adına atılmış çok büyük bir adımdır. Aynı mekanizmayı diğer sorunlu bölgelerde de uygulamak için çalışmalarımıza başladık.

 

Bizim amacımız dün ve bugün olduğu kadar gelecekte de ICC camiası içerisinde güçlü bir Milli Komite olarak yolumuza devam etmektir. Bu süreçte de ICC’nin hizmetlerinden Türk iş dünyasının en üst düzeyde faydalanmasını sağlamaktır. Milli Komitemize, geçtiğimiz yılda birçok önemli firma ve hukuk bürosu üye olarak katılmıştır.  Bu doğrultuda, ICC çalışmalarımızda daha fazla yerel aktörü ekibimize katılmaya davet ediyoruz.  Bu konuda da değerli üyelerimizden üye tabanımızı genişletmek için yaptığımız çalışmalara destek olmalarını diliyoruz.”


-Güral'dan Hisarcıklıoğlu'na övgü


ICC Türkiye Milli Komitesi 60'ıncı Olağan Genel Kurulu Divan Başkanı Nafi Güral da konuşmasında, TOBB'un sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada çok büyük itibar kazandığını, bunda da M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun önemli katkıları olduğunu söyledi. Güral, Hisarcıklıoğlu'na iş dünyasına katkılarından ötürü teşekkür etti.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA