TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkmenistan’ın kalkınma hamlesinde rol almaktan mutluyuz


03.06.2014 / AnkaraTürk-Türkmen İş Forumu’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, güneşin yeniden doğudan yükseldiğine ve bunun da yeni fırsatları beraberinde getirdiğine işaret etti. Hisarcıklıoğlu, “Biz Türk işadamları olarak Türkmenistan’ın kalkınma hamlesinde rol almaktan mutluluk duyuyoruz. Ortaya konulan güçlü irade sonunda karşılıklı ticaret hacmimiz 2013 yılında 3 milyar dolara yaklaştı” diye konuştu.​

Türk-Türkmen İş Forumu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Palvan Taganov ve iki ülke işadamlarının katılımlarıyla TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Hisarcıklıoğlu Forum’un açılışında yaptığı konuşmada iki ülke ilişkilerindeki ve işbirliğindeki gelişmelere dikkat çekti. Türkmenistan’a bir yatırım üssü veya önemli bir ticaret partneri olarak bakmadıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu “Biz, Türkmenistan’a ‘tek millet, iki devlet’ anlayışı ile bakıyoruz. Yani Türkmenistan’ı kendi vatanımız gibi, Türkmen dostlarımızı kardeşimiz gibi görüyoruz” ifadesini kullandı.

 

Kendileri ne istiyorlarsa Türkmenistan için de aynısını istediklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:  “Yaptığımız tüm işlerde, yatırımlarda, ticarette bu anlayışla hareket ediyoruz.  Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Berdimuhamedov ve Cumhurbaşkanımız Sayın Gül’ün büyük vizyonu da bizlere destek oluyor. Türkmenistan’ın Hörmetli Prezidenti Sayın Berdimuhamedov Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanımız Sayın Gül ve Başbakanımız da ata diyarımız Türkmenistan’ı defalarca ziyaret ettiler. Bu ziyaretlere Türk iş dünyasının çatı kuruluşu olarak biz de iştirak ettik.  Türkmenistan’a her gidişimizde daha fazla umutlandık, daha fazla mutlu olduk. Zira her ziyaretimizde Türkmenistan’ın kalkınma hamlesine daha fazla şahit olduk. En son Nisan ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Gül’ün Türkmenistan’ı resmi ziyaretine iş dünyası olarak iştirak ettik. Hem atçılık bayramına katıldık hem de Türkmen atlarının müthiş gösterilerini izleme fırsatı bulduk.

 

Türkmenistan’daki kalkınma hamlesi sayesinde bölgedeki pek çok ülkenin aksine sadece doğal kaynaklara dayalı zenginlik yerine ülkenizde sanayileşme vizyonunu getirdiniz. Bununla ilgili yol haritasını çizdiniz. Bununla biraber uygulamaya konulan Türkmenistan 2011-2030 Ulusal Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı’nı takdirle izliyoruz. Ortaya koyduğunuz bu vizyon sayesinde Türkmenistan Orta Asya’da son 7 yıldır ekonomisi en hızlı büyüyen ülke oldu. Bütün dünya küresel kriz ile boğuşurken Türkmenistan yüksek oranda büyüme ile dev yatırımlara imza atmaya devam etti.”

 

-Tekstil, kimya, enerji ve müteahhitlik alanlarındaki birikim

 

Türkmenistan’da son yıllarda tekstilde, kimyada, enerjide ve müteahhitlik alanlarında müthiş birikim oluştuğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, Türkmenistan’ın son beş yılda sanayi üretim kapasitesinin iki kattan fazla arttığına değindi. TOBB Başkanı, “Tarım ürünlerinin sanayi ürününe dönüştürülerek, katma değer kazanması noktasında büyük yol alınıyor. Bugün Türkmenistan gün be gün kalkınan ve seçtiği yolda güvenle ilerleyen ülkedir. Üretim yapan inşa eden, gelişen Türkmen halkını parlak bir gelecek beklemektedir. Biz de Türk işadamları olarak Türkmenistan’ın bu kalkınma hamlesinde rol almaktan mutluluk duyuyoruz. Ortaya konulan güçlü irade sonunda karşılıklı ticaret hacmimiz 2013 yılında 3 milyar dolara yaklaştı. Müteahhitlik şirketlerimiz 2013 yılında, Türkmenistan'da, 10,5 milyar dolar değerinde proje ile rekor seviyede iş üstlendi. Türkmenistan Türk müteahhitlerinin en çok iş yaptığı ülke oldu. Bugüne kadar Türk şirketlerinin yatırımları, Türkmenistan’da 42 milyar doları aştı.  Bunun da %70’i son 7 yılda gerçekleşti. Bunlarla gurur duyuyoruz. Hörmetli Prezident Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a  Türk müteahhitlere, iş adamlarımıza güvendiği ve büyük destek verdiği için, huzurlarınızda sonsuz şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

 

-Yaşanan küresel sorunlar büyük resmin değişmesindeki sancılar

 

Güneş artık yeniden doğudan yükseldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Bugün yaşanan küresel sorunlar, işte bu büyük resmin değişmesinin sancılarıdır” dedi.  Batı ile doğu arasında hızla artan ticaretin tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasını zorunlu hale getirdiğini anlatan TOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu, tarihi İpek Yolu’nu Türkmenistan ve Türkiye üzerinden geçirecek ulaşım koridorlarının oluşturulması halinde bölgenin kaderinin değişeceğini savundu.

 

“Türkiye ve Türkmenistan bu bölgede lider aktörlerdir” diyen Hisarcıklıoğlu Türk dünyasına yepyeni ufuklar açılabileceğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Türkiye-Türkmenistan arasındaki tren hattının Çin’e; Kars-Tiflis-Bakü tren hattının da, Hazar Denizi üzerinden Türkmenistan’a uzatılması konularında birlikte çalışmalıyız. Doğu-Batı arasındaki ticaretin ekmeğini yemek istiyorsak yapmamız gereken en acil iş, gümrük mevzuatlarımızı ve fiziki geçiş standartlarımızı uyumlaştırmamız. Burada en kilit ve öncü rol de Türkiye ve Türkmenistan’a düşüyor. Bir Türkmen atasözünde denildiği gibi gönlü açık olanın yolu da açık olur. Bizim gönüllerimiz Türkmen kardeşlerimizle sonuna kadar açık. İnanıyorum ki bu güçlü siyasi irade sayesinde yolumuz hep açık olacaktır.”

 

-Ekonomi Bakanı Zeybekci

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de konuşmasında, Türkiye ve Türkmenistan'ın birbirini en iyi anlayan iki ülke olduğunu söyledi.  İki ülkenin bir araya gelmesinin önemli fırsatları da beraberinde getirdiğini dile getiren Zeybekci, Türk şirketlerinin Türkmenistan'da önemli işler aldıklarını ifade etti.

 

Türkmenistan'da iş yapan Türk firmalarının artık Türkmen firmaları haline geldiğini belirten Zeybekci, ülkenin Türk firmaları için önemli fırsatlar sunduğunu kaydetti.

İnsanın sevdiğine verdiklerini saymadığını, bu yüzden de iki ülke arasında verilenlerin de sayılmaması gerektiğini anlatan Zeybekci, iki ülkenin birbirlerinin menfaatlerini birbirlerinden daha iyi koruyacağına olan inancını ifade etti.

 

Türkiye ile Türkmenistan arasında ticaretin serbestleştirilmesine ilişkin bir anlaşmanın imzalanacağını da açıklayan Zeybekci, "İnşallah, Başbakanımızdan aldığımız talimatla, bu yılın sonuna kadar Türkiye ile Türkmenistan tam anlamıyla bir ortaklık, ekonomik ortaklık, serbest ticaret anlaşması, tercihli ticaret anlaşması…

 

Adına ne derseniz deyin o anlaşmayı görüşecek, bitirecek, imzalayacak ve 2015 yılında uygulamaya konulacak. Böylelikle yeni ufuklar açılmış olacak" dedi.

 

Ticarete ilişkin engellerin kaldırılmasıyla dünyanın iki ülke arasındaki işbirliğini örnek alacağını belirten Zeybekci, böylece Türkmenistan'dan alınan tekstil ürünleri ile ilgili sıkıntıların kendiliğinden aşılacağını dile getirdi.

 

- Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Palvan Taganov

 

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Palvan Taganov da Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ticaret hacminin yıllık 5 milyar dolara ulaştığını belirterek, 2013 yılının ilk 4 ayındaki ticaret hacmi ile kıyaslandığında, bu yılın ilk 4 ayında ticaret hacminin yüzde 165 arttığını anlattı.

Taganov, enerji, kimya, petrokimya, otomotiv, inşaat, tekstil ve turizm endüstrileri gibi karşılıklı işbirliğinin geliştirilebileceği birçok alan bulunduğunu ifade etti.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA