TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hakkari TSO yeni hizmet binası açıldı


01.06.2014 / HakkariHakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) yeni hizmet binası, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, TOBB Başkanlık Divanı Üyesi Faik Yavuz, Hakkari Valisi Yakup Canpolat, Hakkari TSO Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Servet Taş, Meclis Başkanı Nazım Demir ve bölge oda/borsa başkanlarının katıldığı törenle hizmete açıldı.​

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Hakkari’de Hüseyin Çelik Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 320 öğrenci kapasiteli pansiyonun temelini attıklarını anımsatarak, TOBB olarak Hakkari’ye ilk yatırımlarının bu olmadığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Daha önce de Hakkari’de bir kilim atölyesi açtıklarını, Esendere Gümrük Kapısı’nın modernizasyonunun devam ettiğini belirtti.

 

Esendere Gümrük Kapısı’nın bu yılsonuna kadar biteceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Üzümlü ve Derecik gümrük kapılarının da eğer talep olursa yeniden inşa edilerek devreye sokulabileceğini söyledi.

 

Hakkari TSO’nun yeni hizmet binasının yapımında emeği geçen eski Başkan Ahmet Şen ve yeni Başkan Servet Taş’ı tebrik eden Hisarcıklıoğlu, bu makamlarda bulunanların yaptıkları hizmetler karşılığında para almadığını vurguladı.

 

Oda/borsa başkanlarının bölgelerinde, il ve ilçelerinde kanaat önderi konumunda olduğunu ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Para almadan, pul almadan, ‘insanın en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ prensibi ile hareket ederler. Bunun ödülünü öbür tarafta alacaklarına inanıyorum” dedi.

 

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Hisarcıklıoğlu, “Birlikte rahmet ve bereket, ayrılık da azap vardır. Bir araya gelirsen, bereket olur. Zengin olmanın yolu buradan geçer. Herkes ayrı başı çekerse azap gelir” şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Ticaret olmadan zenginliğin olması mümkün değil. Hakkari, zengin olmak istiyorsa, ticaretin önünü açmak zorunda. Ticaret sadece huzur ister. Huzur olmadan ticaret olmaz. Ticaret olmadan da zenginlik olmaz. Hakkari ne kadar zenginse Türkiye o kadar zengin demektir.”

 

-HATSO Başkanı Taş

 

Hakkari TSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Taş da açılış konuşmasında, odanın önceki yönetim kurulu ve meclis üyelerinin görev süresinde temeli atılan hizmet binasını, 2013 yılı sonunda tamamlayarak, esnaf, tüccar, işadamı ve sanayiciler ile Hakkâri’nin hizmetine sunduklarını söyledi.

 

İran ve Irak’a sınırı bulunan Hakkari’nin bugüne kadar ekonomik ve sosyal alanda kalkınmayı yakalayamadığı için buruk olduklarını ifade eden Taş, “Genç nüfusu gittikçe artan, sanayisi olmayan, ulaşım, sağlık ve eğitim alanlarında da yaralı olan bu güzel şehrimizin kaderi bu olmasa gerek. İlimiz aşiretler ve beyler geleneğinden gelen, Ninova ile Tuşba’yı birleştiren yolların geçtiği Mezopotamya’nın köklü bir kentidir. Bildiğiniz gibi 30 yıldır ülkemizde ve özellikle ilimizde yaşanan çatışma süreci bizlere sadece kan, gözyaşı ve felaket getirmiştir. Bir buçuk yıldır ülkemizde ve ilimizde yaşanan barış ve kardeşlik süreci hepimizin umudu ve geleceği oldu. Şimdi Hakkâri’miz için önümüzde çok büyük bir fırsat var. Ancak; sosyal yapısı ve ekonomisi tahrip olan ilimizde kalkınmayı ve ekonomiyi kendi dinamiklerimizle onarmak çok zor görünmektedir. Devletimizle, hükümetimizle, iş adamlarımızla, insanlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla seferber olmamız gerekiyor” dedi.

 

Irak’a açılan Çukurca-Üzümlü ve Şemdinli-Derecik sınır kapılarının fiili olarak en kısa zamanda açılmasının Hakkâri’nin kalkınması için aciliyet arz ettiğini vurgulayan Taş şunları kaydetti: “Irak Bölgesel Kürt yönetiminin olumlu yaklaşımı ve hükümetimizin de kapıların açılması yönündeki olumlu çalışmaları sonuç vermiş olup, yakın zamanda Hakkâri Valiliği ve Duhok Valiliği arasında protokol imzalanması bizleri mutlu etmiştir.  Bu konuda bizleri kabul eden ve üç kez görüşme imkanı sağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı’ya buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sayın bakanımızın çalışma ve çabaları sonucu önemli mesafe aldık. Yalnız şu an Fiziki altyapılarının acilen tamamlanması biz bölge insanı tarafından umutla ve heyecanla beklenmektedir. İlimizin ve bölgemizin kalkınmasında büyük bir gelişme sağlayacak olan bu sınır kapılarının faaliyete geçirilmesi bizim en büyük ekonomik şansımızdır”.

 

Başkan Taş, Hakkâri’nin eğitim, sağlık, ulaşım, turizm, tarım ve hayvancılık alanlarında çözüm bekleyen binlerce sorunu bulunduğunu söyledi.

 

“Bir taraftan yoksulluk, fakirlik, açlık, işsizlik diz boyu” diyen Taş, “Bizler bölge insanı olarak, uzun yıllar birçok sıkıntılar yaşadık. Huzurlu bir yaşama susadık. Fakat hiçbir zaman yaşama dair umutlarımızı yitirmedik. Şuan çok önemli ve zorlu bir süreçten geçmekteyiz. Geçen yıl nevroz ’da atılan barış adımı, ülkemizde yakalanan huzur ortamı ile hayat bulduk. Barış ve kardeşlik duyguları tüm insanlarımızın yüzlerine bir güneş parıltısı olarak yansımıştır” ifadelerini kullandı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA