TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Van’da dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrasına oturdu


01.06.2014 / VanGuinness Rekorlar Kitabı'na girmek amacıyla "Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası” rekor denemesi Van’da gerçekleştirildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Van'ın İngilizce'de 1 anlamına geldiğini ve birinci olmanın Van'a her zaman yakıştığını söyledi.​

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) öncülüğünde Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ile çok sayıda kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünün desteği ile elde edilen yeni rekor, kentte sevinçle karşılandı.

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

HABER FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

"Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru programına destek için Van'a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Atatürk Kültür Parkı'ndaki programın ardından Van Ticaret Borsası'nı (VATBO) ziyaret etti.

               

Buradan Van TSO'ya geçen Hisarcıklıoğlu, Van TSO Başkanı Necdet Takva, yönetim kurulu üyeleri ve Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından karşılandı.

 

Guinness tarafından Van TSO adına düzenlenen sertifika ile fotoğraf çektiren Hisarcıklıoğlu, daha sonra TOBB ile Van Valiliği arasında imzalanacak 24 derslikli fen lisesi ile 200 yataklı pansiyonun protokol törenine katıldı.

 

-“Bu rekor kolay kolay aşılamaz”

 

Bugün kırılan rekorun, kolay kolay aşılamayacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

 

"Meşhur olan Van kahvaltısını, başkan olduğum zaman ve Van'a ilk geldiğimde Yusuf'un orada yapmıştım. O zaman bunun markalaşması, bütün Türkiye'ye yayılması lazım dedim. Bizim Bak Hele Bak, Ankara'ya geldi. Ama sadece Ankara'ya gelmek yetmez artık. Küreselleşme ve internet, bütün dünyayı artık avcunuzun içerisine getirdi. Bu çağda şehrini uluslararası marka yapabilmek işte bu tip hadiselerle olabiliyor. Van'a yakışır bir rekoru elde ettik. Ben bu 51 bin 793 kişiden biri olsaydım daha da mutlu olacaktım. Ama biz bakanlarımızla alana geldiğimizde artık turnikeler de sayamaz oldu."

 

Deprem döneminde kalabalık bir iş adamı heyetiyle Van'a geldiklerini ve sokaklarda gezdiklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, o dönemde kentin sokak ve caddelerinde 81 ilden yardıma gelen insanların araç plakalarını gördüğünde çok duygulandığını, bundan sonra üzüntü verici olaylar yerine rekor gibi sevindirici günlerde bir araya gelmeyi temenni etti.

 

-Önceki rekor Amerika’da

 

Guinness Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Gemici ise 1 Haziran 2014'ün Van için güzel ve tarihi bir gün olduğuna dikkati çekerek, kentin dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu kırdığını hatırlattı.

 

Daha önce rekorun Amerika'da olduğunu, ancak Van'ın bunu 51 bin 793 kişiyle eline geçirdiğini ifade eden Gemici, "Ben alanda şunu izledim. Herkes birbiriyle el ele tutuşup, barış, kardeşlik içerisinde barış sofrası kurdu. Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrasında herkes büyük bir aile gibiydi. İnşallah da hep öyle kalır. Dün itibarıyla rekor kırılacağını tahmin ediyordum. Herkes çok istekliydi. Sabah parka geldiğimizde biz bile turnikelerden geçerken zorlandık. O anlarda rekorun kırıldığını anladık. Resmi sonuçlar da elimize geldiği anda haklı çıktık" diye konuştu.

 

-Sertifikayı öperek gözyaşı döktü

 

Bu arada, Van'da uzun yıllardan bu yana "Bak Hele Bak" adıyla kahvaltı salonu işleten Yusuf Konak da Guinness Türkiye Temsilcisi Gemici tarafından Van TSO Başkanı Takva'ya verilen sertifikayı yere bırakarak öptü.

 

Herkesin şaşkın bakışları arasında sevinç gözyaşları döken Konak, Gemici'nin de elini öperek, katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

Hisarcıklıoğlu ve Vanlıların yanı sıra Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile çok sayıda tanınmış kişi ve vatandaşın destek için katıldığı programa basın mensupları da büyük ilgi gösterdi. Çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubunun izlediği etkinliği, özellikle Irak'ın Erbil kentinde yayın yapan 20 farklı gazete ve televizyon temsilcisi takip etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA