TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Gürcistan’da, Avrasya’da yerleşik Türk girişimcilerle buluştu


06.05.2014 / Tiflis GürcistanCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gürcistan’ı resmi ziyareti çerçevesinde, Avrasya’da Yerleşik Türk girişimciler ve TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki Türk işadamlarının katılımıyla bir toplantı düzenlendi.​

6 Mayıs 2014 Salı günü, Gürcistan Sheraton Otel’de TOBB/DEİK-DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya 40’ı aşkın Türk girişimci katıldı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Yalçıntaş ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır ve Gürcistan’da bulunan diğer dernek başkanları ve üyeleri de toplantıda yer aldı.

 

TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Gürcistan’ın coğrafi ve stratejik önemini dile getirdi. TOBB tarafından modernize edilen Sarp Sınır Kapısı'ndan geçiş yapan tır sayısındaki ve Gürcistan’a Türkiye’den yapılan ihracatın artışına değinerek, Gürcistan’ın girişimcilik için iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.

Gürcistan’da bulunan Türk dernekleri arasında ayrılıklar değil işbirliği içerisinde hareket etmesinin Türk diasporası için önemine dikkat çeken M. Rifat Hisarcıklıoğlu birlik, beraberlik ve dayanışma çağrısında bulundu.

 

Toplantının açılışında konuşma yapan Dünya Türk İş Konseyi Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır da, Dünya Türk İş Konseyi’nin yurtdışındaki yerleşik iş adamlarının  arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağladığını belirterek, Avrasya Bölgesi Komitesinin çalışmalarından bahsetti. Avrasya Komitesi Gürcistan temsilcisi Ali İhsan Akıskalıoğlu ise komite olarak bugüne kadar çalışmalarını düzenli sürdürdüklerini bu süreçten sonra da aynı devamlılığı sağlayacaklarını dile getirdi.

 

Avrasya bölgesindeki Gürcü Türk İşadamları Derneği (GÜRTİAD) Başkanı Kenan Yıldırım ise Gürcistan’da faaliyet gösteren iş adamlarının karşılaştıkları sorunlara değindi. Ayrıca DTİK Gürcistan üyesi olan Sayın Yıldırım Türk diasporasının gelişmesi için derneklerinin her türlü işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

 

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçıntaş ise, TOBB/DEİK-DTİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’nun  yurt dışındaki iş adamlarımıza, girişimcilerimize verdiği öneme değinerek, DEİK’teki Konseyler içinde sadece DTİK’in başkanlığını üslendiğini ifade etti. Yalçıntaş tarafından DTİK’te daha somut adımlar atılabileceği ve DTİK’in Avrasya’daki üyelerinin bu adımlar sayesinde büyük aşamalar kat ederek, Türk diasporasına öncülük edeceği vurgulandı.

 

Toplantıda, Avrasya’daki DTİK üyeleri ve Türk kökenli iş adamlarıyla görüşerek işbirliğinin artırılması hususlarının önemine değinildi. Yalçıntaş katılımcılar ile DTİK projelerini paylaştı ve toplantı Türk işadamlarının Gürcistan’da yaşadıkları sorunları dile getirmesi ve soru cevap bölümü ile sona erdi.

 

 Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA