TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Avrupa Parlamentosunda düzenlenen konferansa katıldı


09.04.2014 / Brüksel / BelçikaTOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, EUROCHAMBRES tarafından Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen AB - Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi (KİK) Ticari İlişkileri konulu konferansa katıldı.​

Konferansta, EUROCHAMBRES’ın KİK ile ortak çalışmasından elde ettiği tecrübeler paylaşıldı. Bu çalışmaya göre bölgede Avrupa’ya daha çok ihtiyaç olduğu saptaması yapıldı.

 

AB-KİK Yatırımları çerçevesinde, yatırımcılar arasında yapılan araştırmada; mülkiyet esasları, sözleşmelerin yasal yaptırımları, kalifiye işgücüne erişim ve vize uygulamaları gibi girişimcilerin en çok yakındığı zorlukların bu ortaklığın güçlenmesinde engel teşkil ettiği ortaya kondu.

 

EUROCHAMBRES Başkanı Richard Weber burada yaptığı konuşmada, AB ile KİK üyesi olan 6 ülke arasında 2012 yılında yaklaşık 150 Milyon Euro’ya ulaşan ticari faaliyetler arttırılabileceğini ve çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Weber, “Bunun sağlanması AB ve KİK arasında daha güçlü bir diyaloğun geliştirilmesine bağlı.  Aynı zamanda, tarafların üye şirketleri için öngörü ve şeffaflık oluşturacak bir yapıya ihtiyacımız var” dedi.

 

Avrupa Parlamentosu üyesi ve Arap Yarımadası İlişkileri AP Delegasyon Başkanı Angelika Niebler de sanayi, enerji, araştırma ve eğitim, bilim ve teknoloji, bilgi ve iletişim, yatırım ve çevre faaliyetleri gibi karşılıklı çıkarların söz konusu olduğu alanlarda işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini belirterek, “Kültür alışverişinin yanında bilgi ve tecrübe alışverişi de iki bölgenin karşılıklı fayda sağlamasında önemli bir yere sahip. Birçok ortak yöne sahibiz ve birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var” şeklinde konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA