TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Genişleme AB’ye yük değil, fırsatlar getirir


10.04.2014 / Brüksel BelçikaAB-Türkiye Odalar Forumu (ETCF-2) tarafından Türkiye'de 3700, AB'de 1700 firmayla yapılan anketin sonuçları, EUROCHAMBRES (Avrupa Odalar Birliği) Başkan Yardımcısı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Bakan Çavuşoğlu’nun katıldığı konferansta açıklandı. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada genişlemenin AB'ye yük getirmediğini, tam aksine büyük ekonomik fırsatlar sunduğunu belirterek, gelecek ay yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde genişleme taraftarlarının güçlenmesi dileğinde bulundu.​

Hisarcıklıoğlu, AB ve Türk şirketlerinin birlikte hareket etmeleri halinde Ortadoğu, Orta Asya, Afrika ve diğer pazarlarda çok daha başarılı olacaklarını söyledi.

 

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının vize sorununun artık aşılmasını ve AB'nin üçüncü ülkelerle imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarının haksız rekabete neden olmaması için Gümrük Birliği'nin revize edilmesini beklediğini ifade etti.

 

-AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu

 

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ise, Ukrayna krizi nedeniyle enerjide Rusya'ya olan bağımlılığını azaltmaya çalışan AB'nin, Türkiye ile enerji faslını açmakta isteksiz davrandığını söyledi.

 

Çavuşoğlu, Brüksel'de düzenlenen konferanstaki konuşmasında, her iki taraftaki işletmelerin çoğunluğunun Türkiye'nin AB entegrasyonuna desteğinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, ekonomik ilişkilerin kamuoyundaki algıyı olumlu etkilediğini ifade etti.

 

Mevlüt Çavuşoğlu, hükümetin reform kararlılığını vurgulayarak, AB'nin yeni fasılları müzakerelere açmasını beklediklerini dile getirdi.

 

Eurochambers Genel Sekreteri Arnaldo Abruzzini de Türkiye-AB ilişkilerinin güçlü ve derin ekonomik entegrasyona dayandığını belirterek, "Gümrük Birliği'nin başarısı inkar edilemez fakat modernize edilmeli, işleyişi iyileştirilmeli ve kapsamı genişletilmelidir" çağrısında bulundu.

 

-Araştırma’dan notlar


AB-Türkiye Odalar Forumu'nun araştırmasına göre, Türk işletmelerin yüzde 75'i AB üyeliğini desteklerken, 10 yıl içinde üyelik bekleyenlerin oranı yüzde 51'de kalıyor. Türk şirketlerinin yüzde 28'i üyeliğin asla gerçekleşmeyeceğini düşünüyor.

 

Avrupalı işletmeler Türkiye'nin üyeliği konusunda daha iyimser. Ankete göre, AB'deki şirketlerin sadece yüzde 8'i Türkiye'nin asla üye olmayacağı görüşündeyken 10 yıl, içinde üyelik bekleyenlerin oranı yüzde 55'e ulaşıyor.

 

Avrupalı işletmelerden Türkiye'ye ihracat ya da yatırım yapanların yüzde 37'si üyelik konusunda lobi yaparken, Türk pazarına henüz girmemiş şirketlerde bu oran yüzde 7'ye iniyor.

 

-AB Türkiye Oda Forumu (ETCF-II) Projesi 

 

Bu anketler AB Türkiye Oda Forumu (ETCF) Projesinin ikinci fazı kapsamında düzenlendi. ETCF, TOBB ve EUROCHAMBRES tarafından yürütülen 3 yıllık bir proje. Proje Türk ve AB Odaları arasında karşılıklı bilgi, diyalog ve uzun vadeli işbirliğini geliştirerek Türk ve Avrupa iş dünyalarının entegrasyonunu artırmayı amaçlıyor. ETCF-II Projesi AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı 2009 yılı programı kapsamında AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmekte.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA