TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Mesleki Yeterlilik Belgesi verme yetkisi alan Alanya TSO ile Ankara 2 ve 3. OSB’yi kutladı


02.04.2014 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin ardından Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından sınav ve belgelendirme yapma yetkisi alan Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ile Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’ni kutladı.​

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) VOC-Test Merkezi ve ASO 2. ve 3. OSB Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezi İktisadi İşletmesi’ne (METES), Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi verme yetkisi verildi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “ALTSO ve ASO 2. ve 3. OSB ile sınav ve belgelendirme halkamız genişledi. Hedefe henüz çok uzağız. Gidecek daha çok yolumuz var. Ancak, bugüne kadar neler başardığını gösteren bu camia, doğru bilgilenir ve ikna edilirse, asli görevi olan mesleki eğitim alanında da çok kısa zamanda rüştünü ispatlayacaktır. Ben odalarımdan ümitliyim. Üyelerine mesleki eğitim belgelendirme hizmeti verecek olan ALTSO ile ASO 2. ve 3. OSB’leri yürekten kutluyor ve başarı diliyorum” dedi.

 

-Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi olan çalışanlar AB ülkeleri dâhil, mesleki yeterliliklerini gösteren bir belgeye sahip oluyor, belge seviye 4 ve üstünde ise Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda dışarıdan görevlendirme ile öğretmenlik yapabiliyorlar.

 

İşverenler de, aradıkları niteliklerde olduğu belgelenen eleman istihdam ettikleri gibi ödedikleri sigorta primlerinden 12-48 ay süreyle muaf tutuluyorlar. Bu tutar İşsizlik Sigortası fonundan karşılanıyor.

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan sınav ve belgelendirme yetkisi almak isteyen kuruluşların öncelikle Türkiye Akreditasyon Kurumu’ndan ISO 17024 Personel Belgelendirme Akreditasyonu alması gerekiyor.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA